8600 orman işçisi mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyor

Orman işçilerine sadece yaz aylarında değil, yılın her günü ihtiyaç olduğunu belirten Öz Orman-İş Kastamonu Bölge Başkanı Sedat Öksiz, 8 bin 600 orman işçisinin ‘iki ay sonra görüşürüz’ denilerek işten çıkarıldığını söyledi.

Öksüz, yaptığı açıklamada, ormancılığın kara ayları olarak adlandırılan bu aylarda orman işçisine çalışma imkânı verilmesini, iki ay süren kara bulutların artık son bulması gerektiğini dile getirdi.

 

Orman işçilerine sadece yaz aylarında değil, yılın her günü ihtiyaç olduğunu belirten Öz Orman-İş Sendikası Kastamonu Bölge Başkanı Sedat Öksüz, 8 bin 600 orman işçisinin ‘iki ay sonra görüşürüz’ denilerek işten çıkarıldığını söyledi.

Ormancılığın kara ayları olarak adlandırılan bu aylarda orman işçisine çalışma imkânı verilmesini isteyen Öksüz, “Kış aylarında olmamıza rağmen ihmal ve dikkatsizlikler sonucunda orman yangınları devam ediyor. Kendimizden örnek verirsek Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı işletme müdürlüklerinde 2019 yılında 98 yangın çıkarken küresel ısınmadan dolayı 2020 yılı içerisinde 210 yangınımız çıkmıştır.Ormanların 12 ay boyunca bakımı, gözetimi ve denetimi gerekirken geçici orman işçileri yılda sadece 9 ay 29 gün çalışıyor. Artan yangınlar, ülkemizin 23 milyon hektar alanını koruyan orman işçilerine sadece yaz aylarında değil, yılın her günü ihtiyaç olduğunu gözler önüne seriyor” dedi.

“Yangınla mücadele vatan savunmasıdır”

Öz Orman-İş Sendikası Kastamonu Bölge Başkanı SedatÖksüz, ülkemizde 78 milyon hektarlık alanın yaklaşık yüzde 30’unu bulan 23 milyon hektarlık alanın ormanlarla çevrili olduğunu belirtti ve ‘Vatan savunması’ olarak görülen, sayısız can verilen ormancılığın önemine dikkat çekip şunları söyledi:

“Bugün ülkemizi çepeçevre saran ormanlarımızın, orman genel müdürlüğü bünyesinde korunduğu, yetiştirildiği gerçeğini göz önüne aldığımızda, ülkemizin sadece akciğerlerini korumadığımızı, insan ihtiyacının tamamını kapsayan yüksek bir arz talep dengesini koruduğumuzu görmekteyiz. Koruma ve yetiştirme unsuru olarak görev yapan işçilerimizin orman yangınlarında vermiş oldukları mücadele kara- hava harp sanatları örneğiyle tıpa tıp benzerlik göstermektedir. Fakat koruma kalkanı oluşturan işçilerimizin durumunu 2021 yılının eylem planında daha da iyileştirmek devletimizin yapması gereken başlıca hususları arasında yer almaktadır.”

“Zamanla yarışıyorlar”

Ülkemiz ormanlarında ortaya çıkan bir yangının ilk müdahale anının çok önemli olduğunun da altını çizen Öksüz, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Yangınlarımız ilk yarım saat içerisinde kontrol altına alınmadığı avam ifade ile ya denizde ya da karada ancak söndürülebilir. Bu sebeple ormancılık alanında ateşle mücadele eden işçilerimizin yetersiz olması, yorgun olması, motivasyonunun düşük olması doğrudan başarısızlık olarak hanemize yazılmaktadır. Tecrübe ettiğimiz Taşköprü orman yangını örneğinde olduğu gibi Bursa, Trabzon, Konya, Mersin, Antalya, İstanbul, Sakarya, Zonguldak, Kayseri, Amasya, Erzurum, Eskişehir, Balıkesir ve Bolu Bölge Müdürlüklerinden yangın söndürme ekipleri gelmiştir. Kastamonu Bölge Müdürlüklerimizden’ de Ege ve Akdeniz’de çıkan orman yangınlarına birçok kez ekiplerimiz gitmişlerdir. Bölgelerde eksik işçiden dolayı yeterli müdahaleyi yapamayan müdürlükler destek istemekte ve 7-8-10 saat uzaklık mesafesine sahip olan illerden ek destek alınmaktadır. 10 saat içerisinde ormanlarımızda yangın boyutunun, yanan canların ne kadar olduğunu tahmin edebiliyor musunuz?”

“12 ay iş, 12 ay görev”

Orman yangınlarının sadece yaz aylarında değil, yılın 12 ayında gerçekleştiğini hatırlatanÖksüz, açıklamasını şöyle noktaladı:

“Yılın son günü 31.12.2020 tarihinde Taşköprü Orman İşletme Müdürlüğünde 2 tane Samatlar Orman İşletme Müdürlüğü 1 tane, Karadere Orman İşletme Müdürlüğünde 1 tane orman yangını çıkmıştır.  “Ormancılık alanında görev yapan çalışanların tek işi ateş söndürmek değil, damgalama, budama, fidan dikme gibi birçok husus var ve bu husus 12 ay boyunca sürüyor. Türkiye genelinde yılın 11 ve 12’nci aylarında 8 bin 600 çalışanımız ‘size ihtiyacımız yok iki ay sonra görüşürüz’ denerek işten çıkarıldı. Ağaç dikim işlemleri, bakım onarımın yanında sadece 11 ve 12. aylarda çok sayıda orman yangınımız oldu, oluyor. Devletimizin 12 ay iş 12 ay görev mantığı ile işçilerimizi işten çıkarmamasını önemsiyoruz. Ormancılığın kara ayları olarak adlandırdığımız bu aylarda çalışma imkânı verilmesini, işçilerimizin mağdur edilmemesinin son derece önemli olduğunu hatırlatmak istiyoruz.”