Abana, kividen sonra cevizde de iddialı

Abana ilçemizde son yıllarda kivi ve ceviz konusunda gerçekleştirilen adımlar meyvelerini vermeye devam ediyor.

İlçe ekonomisine getirisi yüksek olan ve pazarda yoğun talep gören kiviye son dönemde ceviz de eklendi. Birçok çiftçi yerli cevizlerini aşılılarla değiştirerek verimlerini ciddi derecede artırdı.

Altıkulaç köyünde yaşayan Kemal Gürsoy, 15 dönümlük bir arazide yaklaşık 500 adet ceviz ağacı ile 3 ton civarında ürün elde ediyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Fatih Önlem de Abana Belediye Başkanı Yunus Akgül ile birlikte Altıkulaç köyünde ceviz üreticileri İlhami Tığlı ve Kemal Gürsoy’u ziyaret etti.

Abana’daki ceviz üretiminin önemine dikkati çeken Fatih Önlem, üreticilerimizin desteklenmesi noktasında kurumlarına düşen her konuda elinden geleni yapacağının sözünü verdi.

Başkan Yunus Akgül ise Abana’nın son yıllarda ceviz üretimiyle ön plana çıktığını, kısa bir süre içerisinde Türkiye pazarında ilçemizin ceviziyle söz sahibi olacağını ifade etti ve üreticilerimize her konuda destek verdiklerini, bunu sürdüreceklerini kaydetti.

Önlem ve Akgül, Bağlık Mahallesi’nde kivi üretimi yapan Yalçın Erdoğan’a ait kivi bahçesini de gezerek üretim hakkında bilgi aldı.