ABD’ye Kastamonu’dan sert çıkış

  • İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kent merkezi ve Taşköprü’deki açılış programlarına katılmak için dün ilimizdeydi. Bakan Soylu, açılış törenlerinde yaptığı konuşmalarda teröre sert tepki gösterirken, YPG’ye destek veren ABD için ise “Böyle müttefiklik olmaz olsun” diyerek eleştirdi.
  • Açılışı yapılan Turhan Topçuoğlu Şehir Parkı’na eski belediye başkanının isminin verilmesine ise “Çok güzel, çok isabetli bir iş olmuştur” diyerek emeği geçenlere teşekkür eden Bakan Soylu, yine açılışını yaptıkları Taşköprü Şehirlerarası Otobüs Terminali hizmete geçiren Taşköprü Belediyesi’ni kutladı.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,  kent merkezi ve Taşköprü’deki açılışlara katılmak için ilimize geldi. Bakan Soylu ilk olarak kent merkezindeki Turhan Topçuoğlu Şehir Parkı’nın, Hologram Merkezi’nin, Bölge Trafik Şube Müdürlüğü hizmet binasının, Atabey Konağı Millet Kıraathanesi ve Muhtarlar Müzesi’nin toplu açılış törenine katıldı. Bakan Soylu, Nasrullah Meydanı’nda esnaf ziyaretlerinin ardından Nasrullah Camii’nde Cuma namazını kıldıktan sonra ise Taşköprü’ye geçerek Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin açılışı gerçekleştirdi.

TAHSİN BABAŞ

Toplu açılış töreninde ilk konuşmayı yapan Belediye Başkanı Tahsin Babaş konuşmasında, “Açılışını yapacağımız Turhan Topçuoğlu Şehir Parkı aynı zamanda bir vefa parkıdır. Belediye meclisimizin oy birliğiyle aldığı karar doğrultusunda parkımıza, belediye başkanı olarak ilimize üç dönem hizmet eden sayın Turhan Topçuoğlu’nun ismi verilmiştir” dedi.

Kastamonu’nun birbirinden kıymetli değerlerinin Turhan Topçuoğlu Şehir Parkı’nda yer aldığını söyleyen Başkan Babaş şunları söyledi:

“150 yıllık bir basın geçmişine sahip olan ilimizde Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti ve Basın Müzemiz bu parktaki yeni binalarında hizmet vermektedir. Ayrıca bu yapı içerisinde çöpten elektrik ürettim projemizi hayata geçirdiğimiz Kastamonu Mahalli İdareler Birliği’mizin hizmet binası da yer almaktadır. Yine Türkiye’nin ilk Şehir Hologram Merkezi de burada yer almaktadır. 21 bin metrekare alan üzerine kurulmuş olan Turhan Topçuoğlu şehir parkımız, 177 araçlık kapalı otoparkı, spor alanları, çocuk oyun alanları, dinlenme alanları, yeme içme üniteleri, 7 adet yöresel ürün satış merkezi, kültür ve sergi salonunu da bünyesinde bulunduran 11 milyon TL’lik bir yatırımdır. 2014’te devraldığımız hizmet bayrağını daha da yukarılara taşıyarak böyle bir Turhan Topçuoğlu Şehir Parkı’nı halkımıza kazandırmış bulunuyoruz.  Açılışını yapacağımız bir diğer yatırımımız olan Muhtarlar Müzemiz de şehrimiz için çok önemlidir. Köy muhtarlık örgütünün ilk kurulduğu il Kastamonu’dur. Osmanlı’da ilk muhtarlık seçimlerinin yapıldığı iki kentten biri de Kastamonu’dur. Bu bakımdan kentimiz, Türkiye’nin ilk Muhtarlık Müzesi’nin açılacağı il olma unvanını hak etmiştir. Kıymetli muhtarlarımızın talebi doğrultusunda yaklaşık 150 yıllık bir tarihe sahip olan Atabey Konağımızda gerekli çalışmalar yapılmıştır. 2014 yılında belediyemiz tarafından alınan ve Kastamonu’muzun kültürüne kazandırılan Atabey Konağımızın giriş katı Millet Kıraathanesi ve kütüphanesi olarak hizmet vermekte, birinci kat ve cihannüma katı ise Muhtarlar Müzesi olarak hemşehrilerimiz ile buluşmaktadır. “Milletin evi bilginin merkezi’ sloganıyla hemşehrilerimizin hizmetine açtığımız millet kıraathanelerimizin ve muhtarlar müzemizin yer aldığı Atabey Konağımızda Robotik Kodlama Atölyesi’ni de kurmuş bulunmaktayız. İmzaladığımız protokol çerçevesinde halk eğitim merkezimiz ve Özlem Burma Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerimiz ile 9 yaş ve üzeri 64 kişiye 4 grup halinde robotik kodlamayla ilgili dersler verilmektedir. Yazılım ve kodlamanın ülkemiz için ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Bu alanda inşallah daha büyük adımlar atacağımızın da sözünü veriyoruz. Çünkü bizler geleceğimize, gençlerimize güveniyoruz ve inanıyoruz. Çünkü bizler gençlerimize ve geleceğimize güveniyor ve inanıyoruz. Atabey Konağımızın bu denli önemli fonksiyonları bünyesinden barındırmasından ötürü ise gurur duyuyoruz, mutluluk duyuyoruz.”

METİN ÇELİK

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik de konuşmasında, “Dünyada en ileri toplumlar hangi hizmetlerden yararlanıyorsa, bizler AK Parti olarak milletimizi bununla buluşturma arzusuyla hareket ettik. Bunda da başarılı olduk. Biz büyük işler yaparken, son 5 yılda büyük saldırılara maruz kaldık. En son ekonomik saldırılarla karşı karşıya kaldık. Bizi yenemeyenler, ellerindeki ekonomi enstrümanlarıyla yeneceklerini sandılar. Fakat milletimiz her oyunu bozduğu gibi, bu oyunu da hükümetimize, Sayın Cumhurbaşkanımıza destek olarak bozmuştur. Birilerinin hevesleri kursaklarında kalmıştır” dedi.

YAŞAR KARADENİZ

Vali Yaşar Karadeniz de açılışı gerçekleşen yapıların hayırlı olmasını dileyerek şunları ifade etti:

“Park denilince; imar yönetmeliğinde yer aldığı için parça parça aralara sıkıştırılmış küçük alanlar akla gelmemeli. Dünyada park kavramı bugün burada açılışını yaptığımız Turhan Topçuoğlu Şehir Parkı gibi olmalı ve içinde de birçok fonksiyonu barındırması gerekir. Bu bakımda Turhan Topçuoğlu Şehir Parkı, Türk Dünyası Kültür Başkenti’ne yakıştı. Aynı zamanda Bölge Trafik Şube Müdürlüğü ve için de Bölge Trafik İstasyonu olacak binamızın da Kastamonu’da trafik hizmetlerinin daha kaliteli verilmesi açısından çok büyük fayda getireceğini düşünüyorum” diye konuştu.

SÜLEYMAN SOYLU

Turhan Topçuoğlu Şehir Parkı’ndaki toplu açılış töreninde vatandaşlara da hitap eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Kastamonu’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Siyasetin laf değil iş üretmesi gerektiğini söyleyen Bakan Soylu, yaptığı konuşmada, “Açılışların bende her zaman ayrı bir yeri vardır.  Ancak burada bir ayrıcalık, bir güzellik daha var. Kastamonu’ya yakışır bir nezaket ve bir hatırşinaslık var.  Şehir parkımıza, bir önceki belediye başkanımız Sayın Turhan Topçuğlu’nun ismi verilmiş. Siyaset çok şeydir, ama her şey değildir. Aslolan insanlıktır. Aslolan insanlığıyla anılmaktır ve aslolan bizlerin bu topraklardaki kardeşliğidir. Çok güzel, çok isabetli bir iş olmuştur. Bu itibarla Şehir Parkı’na bir önceki belediye başkanımızın isminin verilmesi hususunda kararı, emeği, düşüncesi olan, başta mevcut belediye başkanımız olmak üzere herkese teşekkürlerimi ifade etmek isterim” dedi.

Kastamonu’nun Türk Dünyası Kültür Başkenti olmasına da değinen Bakan Soylu, “Kastamonu, hepinizin bildiği gibi Türk Dünyası 2018 Kültür Başkenti’dir. Daha önce Türk dünyasındaki başka şehirler de birer yıl bu sıfatı taşıdılar. Bu çabanın elbette ki bir anlamı vardır. Çünkü biz biliyoruz ki, bütün dünya biliyor ki, bizi sevmeyenler çok iyi biliyor ki kardeşliğimiz bizim en büyük gücümüzdür. Şu Kastamonu’nun en çok şehit veren illerden biri olduğu, Çanakkale geçilmediyse, aziz milletimizin bu kardeşliği sayesinde geçilmemiştir. Bunu çok iyi bildikleri için bugüne kadar bu aziz milletin hep kardeşliğine saldırdılar. Kurtuluş Savaşı’nda kardeşliğimize saldırdılar. Darbelerle, 1980 öncesindeki anarşi dönemiyle kardeşliğimize saldırdılar. 80 sonrasında PKK terörüyle kardeşliğimize saldırdılar. Her zaman ilk hedefleri bu aziz milleti bölmek ve parçalamaya çalışmak oldu. Kendilerine hep bir çatlak aradılar. Alevi-Sünni dediler, Türk-Kürt dediler, laik-antilaik dediler. Çorum’da, Kahramanmaraş’ta denediler. Şu topraklarda fitnenin her türlüsünü denediler. En son 15 Temmuz’da FETÖ hainlerini maşa olarak kullandılar, yine kardeşliğimize saldırdılar. Allah’a şükür hiçbirisinde muvaffak olamadılar” diye konuştu.

Bakan Soylu, Amerika Birleşik Devletleri’nin PYD’ye desteği ile ilgili de yaptığı değerlendirmede şunları ifade etti.

“PKK’ya yardım yapıyor. Bir taraftan bizim sırtımızı okşayıp, ‘3 tane teröristi arananlar listesine koyduk.’ diyor. Öbür tarafından Amerika, PYD ile el sıkışıp, ‘Petrolün şu kadarı senin olsun, bu kadarı benim olsun.’ diye bir terör örgütü ile iş birliği yapıyor. Ondan sonra o terör örgütü gidiyor DEAŞ ile iş birliği yapıp, ‘Petrolün taşınmasında ortak olalım, beraber para kazanalım.’ diyor. Amerika’nın kimin eline kimi soktuğunun, ne yaptığı belli değil. 15 Temmuz’un o meczup yöneticisi tek başına mı yaptı o işi? Nerede yaşıyor 15 Temmuz’un yöneticisi? O hain, o meczup nerede yaşıyor. Amerika’da yaşamıyor mu? Ona orada villalar vermediler mi? 251 şehidimizin katili, binlerce insanımızın faili, bu ülkeyi alıp başka taraflara çekmek isteyen, peşkeş çekmek isteyen, PYD’ye sahip çıkan, PKK’ya sahip çıkan, DEAŞ’ı kendisi üreten, ardından FETÖ terör örgütünün tüm mensuplarına sahip çıkan Amerika, ondan sonra biz müttefikiz. Nasıl müttefiksin? Sınırlarımızda PKK’yı, PYD’yi, terör örgütlerini besleyeceksin. Onlara TIR’larla silah göndereceksin, Kandil’e adam gönderip en iyi teknolojilerin nasıl terör örgütü tarafından kullanacağını öğreteceksin, ondan sonra ‘Türkiye ile müttefikiz’ diyeceksin. Böyle bir müttefiklik olmaz.”

Bakan Soylu, “Okulların önünde uyuşturucu satıcısı gördüğünüzde ayaklarını kırın” dediğini hatırlatarak, şu değerlendirmede bulundu:

“Bana kızdılar bu lafı söyledim diye. Yanlış mı yapmışız? Öyle bir mücadele yapılıyor ki 81 ilde narkotimlerimizi oluşturduk. Bir baktım ki uyuşturucudan ölenlerin sayısı 500’den 900’e çıkmış. ‘Eyvah’ dedim, bir tehlike var burada. Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettim. Dedi ki, ‘Seferberlikle üzerine gidiyorsunuz’. Uyuşturucudan ölen, ekim ayının sonuna kadar 941 sayısı 2017 sayısıdır. 926 sayısı 2016 sayısıdır. Bu yıl bu zamana kadar 317. Bunu daha da aşağıya çekmek için büyük gayret ortaya koyacağız. Mücadelemizin karşılığını alıyoruz. Dün arkadaşlarımız yine operasyon yaptılar. Sosyal medyada uyuşturucuyu özendirmeye çalışanlara operasyon yaptı. Hiç endişe etmeyin. Bu yıl şu ana kadar 21 bin 600 uyuşturucu satıcısını tutukladık. Terörle nasıl mücadele etmişsek, aynı şekilde uyuşturucuyu da silmezsek namerdiz.”

TAŞKÖPRÜ OTOBÜS TERMİNALİ AÇILIŞI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Kastamonu’daki ikinci durağı Taşköprü oldu. Taşköprü Belediyesi tarafından yapılan Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin açılışına katılan Bakan Süleyman Soylu’ya Taşköprülüler’in ilgisi oldukça büyüktü.

Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, açılışta yaptığı konuşmada, “Açılışını yaptığımız Şehirlerarası Otobüs Terminali’ni 5 milyon 300 bin TL’ye Metafor İnşaat’a yaptırdık. Tamamı belediyemiz öz sermayesi ile tamamlanan 8 bin metrekare alan üzerinde 2 bin metrekare kapalı alanı bulunan terminal projemizde, 11 yazıhane, 2 büfe, 1 kafeterya ve restorant, erkek ve bayan mescit ile ortak alanlar bulunmaktadır” dedi. Başkan Arslan, konuşmasında ayrıca görev süresi içerisinde ilçeye kazandırdıkları yatırımlardan da bahsetti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise konuşmasında Taşköprü’ye gelmesine vesile olan açılışların daha da artması için çalışacaklarını belirtti.

Bakan Soylu, “Taşköprülüler bizden İlçe Jandarma Komutanlığı için yeni bir bina talep etti. Sözümüz söz. Kastamonu’daki Bölge Trafik Müdürlüğü’nü 11 ayda nasıl bitirmişsek, Taşköprü’ye de Jandarma Komutanlığı binasını kazandırırız. Jandarma Lojistik Komutanımızı telefonla aradım. Beni mahçup etme dedim. Allah nasip ederse 11 ay sonra da o binayı açarız. Aslında ben Taşköprü’ye gelmek için bir bahane arıyorum. İnşallah o açılışa da geleceğiz” dedi.

Kastamonu’nun dünden daha iyi konuma geldiğini, yarın ise daha da iyiye doğru ilerleyeceğini de ifade eden Bakan Soylu, “Kastamonu’da bugün çok güzel açılışlar yaptık. Çocukluğumdan beri Şeyh Şaban-ı Veli’nin mekanına, evliyalar şehrine, Kurtuluş Savaşı’nın baş şehrine çok defalar geldim, gittim. Bugün dünden daha iyi, yarın Allah nasip ederse çok daha iyi noktaya gelecek. Belediye imkanlarıyla gerçekleştirilen Şehirlerarası Otobüs Terminali Taşköprü’ye hayırlı olsun. Cenab-ı Allah yolculuk ve kavuşmaların hep hayırlısını nasip eylesin. Bu güzel eserde emeği geçen başta belediye başkanımıza ve katkı koyan herkese çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Bakan Süleyman Soylu, konuşmasının ardından Otobüs Terminali binasını gezerek bilgi aldı ve vatandaşlarla kısa sohbetler gerçekleştirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, açılışların ardından Kastamonu Havalimanı’na geçti ve uçakla Ankara’ya gitti.