Acem Hanı

Belediye ve KUZKA işbirliğiyle hayata geçiyor Acem Hanı projesi…

Tarihi yapının gastronomi merkezi olarak hizmet vermesi ve kentimizinbu konudaki iddiasını güçlendirmesi amaçlanıyor.

Yüzlerce çeşit yemeğe sahipKastamonu mutfağının tanıtımı ve tadımı için çok önemli bir görev üstlenecek. Bu proje için Kastamonu Belediyesi ve KUZKA çok büyük bir alkışı hak ediyor kuşkusuz…

Hiç şüphe yok ki, turizmimiz için de çok büyük bir avantajı elimizde tutuyor olacağız Acem Hanı Gastronomi Merkezi faaliyete geçtiği an… Eminim birçok insan lezzetlerimizi tatmaya yine gelecek ilimize. Tabii eğer yeterince tanıtımını yapmayı başarırsak…

Ne acıdır ki bu cümleyi kurmak durumunda kalıyoruz ilimizde. “Yeterince tanıtımını yapabilirsek.”

Zira, biz ne yakız ki bir türlü tanıtımıyla parmak ısırtan bir il olmayı başaramadık. İşin kötüsü, tanıtım açısından parmak ısırtan bir il olmayı sağlayacak farklılıkları yakalamak, çıtayı yükseltmek anlamında da çok çabalamadık; alışılmış, sıradanlaşmış şeylerle yetindik durduk.

KUZKA ve Belediye, iddialı olduğumuz ve ilkini geçtiğimiz aylarda düzenlediğimiz fuarla da bunu göstermeye çalıştığımız gastronomi  turizme konusunda gerçekten önemli bir adım attı. Bu adımın sıradanlığa düşmemiş bir organizasyonla maraton koşusuna dönmesini diliyoruz.

  • ••

Kendir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kendir üretimine başlanacağı”nı açıklamasının üzerinden bir buçuk yıl geçti. Daha dün gibi, değil mi?

Bu bir buçuk yıl içerisinde, üretim tarihinde kendir büyük yer tutan ve önem taşıyan Kastamonu’da kendirle ilgili değişik pek bir şey yaşanmadı, ne yazık!

Kendir için borsa niteliğinde kocaman bir han inşa etmiş, evlerinin büyük bölümünü urgan üretimine ayırmış, gemi halatlarının İstanbul olmak üzere çeşitli illere satıldığı günleri yaşamış Kastamonu’da yaprak kımıldamadı…

Geçen sene bu konuyla ilgili yazdığım yazıda; “Orman varlığını, maden varlığını yerinde artı değere dönüştüremeyen Kastamonu, hiç değilse yeniden yıldızı parlayacak kendirde bunu gerçekleştirmeli” demiştim.

Üzerinden bir buçuk sene geçtiğini hatırlatmalıyım..

Bu arada belirtmeden geçmeyelim, Türkiye İhracatçılar Meclisi ilimiz hakkında, “Kastamonu, 2019 yılından beri ihracatta hızlı büyüme sergiliyor. 2020 yılının ilk altı ayındaki ihracatı yüzde 300’ü aştı. Kastamonu, tarımın yanında sanayi üretimini de ekleyerek Türkiye’nin gözde şehirlerinden biri haline geldi” ifadelerine yer verdi.

Gönül ister ki, ayrıntısı hakkında bilgiye muhtaç olduğumuz rekor ihracat listemize kendir hammaddeli envai ürün de eklenmiş olsun tez zamanda…

 Gözde MINIK