ADD’den Erbaş hakkında suç duyurusu

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ayasofya’daki cuma hutbesinde kullandığı ifadelere tepkiler sürüyor. Atatürkçü Düşünce Derneği, Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın 24 Temmuz’da Ayasofya’da verdiği Cuma hutbesinde kullandığı ifadelere yer verilen suç duyurusu dilekçesinde şu ifadeler yer aldı:

“Allah’ın izni ve inayetiyle İstanbul’u fethe mazhar olan, aziz şehrin tek bir taşına bile zarar gelmesine izin vermeyen, cennetmekan Fatih Sultan Mehmed Han’a ve 1 Haziran 1453’te Ayasofya’da ilk Cuma namazını kıldıran ilim ve hikmet tabibi Akşemseddin Hazretlerine selam olsun’ demiş ve devamında ‘Bizim inancımızda vakıf malı kutsaldır. Dokunanı yakar. Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar’ demek suretiyle İstanbul’u düşman işgalinden kurtaran kurucu liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle anmak yerine lanet okumak suretiyle alenen hakaret etmiş ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmiştir.”

Dilekçede, “Şüphelinin kurucu liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e karşı hakaret içeren söylemleri Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kurumsal kimliğine karşı da yapılmış hakarettir” ifadelerine yer verildi.

ADD Kastamonu Şubesi üyeleri, Kastamonu Adliye Sarayı önünde bir araya gelerek dilekçelerini teslim ettiler.