Adliye’de hüzünlü tören

  • “Manalı ölüm”

Baro Başkanı Av. Özgür Demir, Av. Mehdi Keskin’in Baro Genel Kurulu’na Divan Başkanlığını yapmak üzere gelmekte olduğuna işaret etti ve “Hayatını verdiği avukatlık mesleği ve baro görevi yolunda aramızdan ayrılan Mehdi amcamızı asla unutmayacağız. Şu düşüncedeyim ki, hayattayken Mehdi Keskin’e ‘Hangi anda ruhunuzu teslim etmek istersiniz?’ sorusu sorulsaydı,‘Avukatlık mesleği için gittiğim yolda’ yanıtını verirdi. Ve öyle de oldu” dedi.

  • “Şehit hükmündendir”

Baro Başkan Adayı Av. Ahmet Yavuz, Av. Mehdi Keskin’in mesleki bir faaliyeti yürütme yolunda hayatını kaybettiğini belirtti ve “Hükmü, şehit hükmündedir” dedi. Düzenlenen programda konuşan Ahmet Keskin ise, babasının milletvekilliği döneminde avukatlık yazıhanesini kapatıp o dönem boyunca çok ısrar edenler de bulunmasına rağmen tek bir dava bile kabul etmediğini vurgulayıp, “Babamın meslek aşkı, saygısı buydu” diye konuştu.

 

Başkanlığını da yaptığı Kastamonu Barosu’nun Divan Başkanı olacağı genel kurul toplantısına giderken geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden hukukçu Av. Mehdi Keskin için dün Adliye önünde meslektaşları tarafından anma ve uğurlama programı düzenlendi.

Hüznün hakim olduğu programa Adalet Komisyonu Başkanı ve Ağır Ceza Reisi Gökhan Oflaz, Baro Başkanı Av. Özgür Demir, Baro Başkan Adayı Av. Ahmet Yavuz, Baro üyeleri, 22. Dönem Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım, merhum Av. Mehdi Keskin’in eşi, çocukları ve yakınları ile Adliye çalışanları katıldı.

 Özgür Demir

Baro Başkanı Av. Özgür Demir programda yaptığı konuşmada,Türk hukukçuluğuna mal olmuş bir isim olduğunu belirttiği Av. Mehdi Keskin’in Baro Genel Kurulu’na Divan Başkanlığını yapmak üzere gelmekte olduğuna işaret etti ve “Hayatını verdiği avukatlık mesleği ve baro görevi yolunda aramızdan ayrılan Mehdi amcamızı asla unutmayacağız. Şu düşüncedeyim ki, hayattayken Mehdi Keskin’e ‘Hangi anda ruhunuzu teslim etmek istersiniz?’ sorusu sorulsaydı,‘Avukatlık mesleği için gittiğim yolda’ yanıtını verirdi. Ve öyle de oldu” dedi.

Baro Başkanı Demir konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün burada bu konuşmayı meslektaşı olarak yapmamız çok zor. Bu gün yalnızca Kastamonu’ya, Kastamonu Barosu’na değil Türk avukatlığına, Türk hukukçuluğuna mal olmuş bir ismi, hepimizin üzerinde ortak biçimde birleştiği meslektaşımız Av. Mehdi Keskin’i uğurluyoruz.

Değerli meslektaşımız, bugün burada toplanan ve bulunamayan tüm meslektaşlarımız üzerinde emeği bulunan, hayatının hemen hemen tamamını hukuk mesleğine adamış bir isim. Manalı bir ölümle aramızdan ayrılan çok kıymetli Mehdi amcamızın bizleri derin bir üzüntüye sevk ettiğini söylemek zorundayım.

10 Nisan günü yapılacak genel kurulumuzda genel kurulun en onurlu görevini yerine getirmek üzere yolda olduğu sırada hayatını kaybeden Av. Mehdi Keskin’in mesleki faaliyeti yolunda vefat etmesini manalı bir ölüm olarak tanımlıyorum. Hayatını verdiği avukatlık mesleği ve baro görevi yolunda aramızdan ayrılan Mehdi amcamızı asla unutmayacağız. Şu düşüncedeyim ki hayattayken Mehdi Keskin’e ‘Hangi anda ruhunuzu teslim etmek istersiniz?’ sorusu sorulsaydı ‘Avukatlık mesleği için gittiğim yolda’ yanıtını verirdi. Ve öyle de oldu.

Bu manalı ve onurlu ölümle bizleri yalnız bırakan Av. Mehdi Keskin’in bizlere kazandırdıkları ile mesleğimizi ifa etmeyi sürdüreceğiz. Ondan duyduklarımızdan, onun anılarından yararlanmayı sürdüreceğiz. Bu konuşmayı yapmak benim için son derece zor bir faaliyet. Ama ne yazık ki bu konuşmayı yapmak zorunda kaldım. Yaşadığımız bu büyük üzüntünün gencimiz yaşlımızla bizleri Mehdi amcamızın kıymetli hatırasına uygun bir meslek hayatı sürmeye tahvil olmasını canı gönülden diler; ailesine, tüm meslektaşlarıma ve hukuk camiasına başsağlığı dilerim.”

 

Ahmet Yavuz

 

Baro Başkan adayı Av. Ahmet Yavuz da yaptığı konuşmada şöyle dedi:

“Oğlum, Mehdi abiyi evinden alarak Baro’ya getirirken dua okuya okuya geliyorlar ve orada huzurlu bir şekilde Kuran da okunarak ruhunu teslim ediyor. Bütün işler sona göredir, son nasılsa öyledir, başlangıca göre değildir, sona göredir. Mehdi abimin son hali de güzel olduğuna göre öbür taraftaki yeri de inşallah çok güzel olacaktır. Mehdi abi hükmü, şehit hükmündedir. Mesleki bir faaliyeti yürütmek için evinden çıkmış ve o sırada vefat etmiştir. Dinde bunun yeri vardır, yangında ölen, sel baskınında ölen, rızkını kazanmak için evinden çıkıp akşam evine dönemeyen mesleğini icra etmek için çıkan, bunlar hükmü şehit hükmündendir. Kur’an-ı Kerim’in tabiri ile ‘ölmezler’, ayette mukayyittir:‘Şehitler ölmez, onlar hayattadır, yalnız onu siz bilemezsiniz’ diyor Kur’an-ı Kerim’de. Mehdi abinin ruhu şâd, mekanı cennet olsun, ailesi ve yakınlarına da başsağlığı ve sabırlar diliyorum”.

Ahmet Keskin

 Anma ve uğurlama programında konuşan eski AK Parti İl Başkanı Ahmet Keskinisekaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşadığı babası Av. Mehdi Keskin ile ilgili bir anısını şöyle paylaştı:

“1973 senesinde Milletvekili seçilerek Ankara’ya giderken, biz o zaman çocuğuz, yazıhanesini kapattı. Mevcut dosyaları da arkadaşlarına dağıttı ve levhasını indirdi.Yazıhanesinin düzenini bozdu.O zaman ‘burası ne olacak?’ dediğimizde,‘Oğlum, burası benim ekmek kapım.Milletvekilliği bir meslek değil bir görev.Biz tekrar dönüp dolaşıp ekmeğimizi buradan helalinden kazanacağız’ dedi ve milletvekilliği süresi içinde çok çok ısrar edilmesine rağmen hiçbir dava almadı. Milletvekilliği bittiğinde geldi  besmele ile yazıhanesini açtı ve aynen devam etti. Babamın meslek aşkı, saygısı buydu. Benim babam böyle bir babaydı. Allah tüm katılımcılara da bu programı düzenleyenlere de sağlıklı, hayırlı  ve huzurlu uzun ömürler versin, hepinizden Allah razı olsun, Allah’ın babamın nurlar içinde yatmasını da nasip etsin.”

Cengiz MUHZİROĞLU