Afetin izleri siliniyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bartın Kumluca-Abdipaşa devlet karayolu üzerinde bulunan ve 11 Ağustos’ta meydana gelen sel afetinde yıkılan Kumluca-2 Köprüsü’nün yerine yeniden yapılan köprünün açılışına katıldı.

Küresel ısınmanın sonucu olarak güney ve batı bölgelerde orman yangınları, Batı Karadeniz Bölgesi’nde son yılların en büyük sel felaketinin yaşandığını belirten Bakan Karaismailoğlu, taşkınların Sinop, Kastamonu ve Bartın’da büyük tahribata neden olduğunu ifade etti.

Afetin ilk gününden itibaren Sinop ve Kastamonu’da olduğu gibi Bartın’da da afetten etkilenen yollara ekipleri sevk ettiklerini anlatan Karaismailoğlu, hasar gören kesimleri hızla geçici olarak trafiğe açarak bölgenin her türlü ihtiyacının kara yolu ulaşımıyla da hızlıca gerçekleştirilmesini sağladıklarını dile getirdi.

Karaismailoğlu, yıkılan 33 metre uzunluğundaki Kumluca-2 Köprüsü’nün bulunduğu noktada ırmak debisinin düşmesinden sonra 12 saatlik çalışmayla 110 metrelik servis yolu inşa ettiklerini, hemen ardından da 40 metre uzunluğunda panel köprü kurarak 24 Ağustos’ta yolu hizmete sunduklarını belirterek, o dönemde en kısa sürede kalıcı yolları ve köprüleri inşa edeceklerinin de sözünü verdiklerini söyledi.

Selde tahrip olan eski köprünün yerine bölgede ulaşımı sağlayacak yeni Kumluca-2 Köprüsü’nü çok daha iyi standartlarda inşa ettiklerini dile getiren Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Eski köprü 33 metreyken yeni köprümüzü 3 açıklıklı, 67 metre uzunluğunda, 13 metre genişliğinde projelendirdik. Önceki köprüye göre uzunluğunu 2 kat artırdık, yüksekliğini 7 metreye çıkardık. Böylece bir daha aşırı yağış etkisiyle oluşabilecek olumsuz durumların önüne geçtik. Proje kapsamında ayrıca 316 metre uzunluğunda bağlantı yolu da inşa ettik ve tüm bunları 69 gün gibi kısa bir sürede tamamladık. Kumluca-2 Köprüsü ile il genelinde ulaşımı sağlayan yollar arasındaki Kozcağız-Kumluca-Abdipaşa yolunda kesintiye uğrayan ve geçici köprülerle tesis edilen ulaşımın kesintisiz akışı sağladık.”

Bakan Karaismailoğlu, 10 Aralık’ta Bartın-Safranbolu yolu üzerindeki yeni Kavlakdibi Köprüsü’nü hizmete açacaklarını, bunun yanında Bartın-Safranbolu-Karabük-Kastamonu Ayrımı Yolu’ndaki Kirazlı-1, Kirazlı-2 köprüleri ile Kozcağız-Kumluca-Abdipaşa yolundaki Kumluca-1 proje çalışmalarına da devam ettiklerini, en kısa zamanda onları da tamamlayıp hizmete sunacaklarını söyledi.

Selin ardından bölgede başlattıkları seferberlik ruhunun hız kesmeden devam ettiğini, 3 gün önce, Sinop’ta Ayancık Terminal Köprüsü’nü hizmete açtıklarını, Türkeli-Çatalzeytin arası bağlantıyı sağlayan Çatalzeytin Köprüsü’nün yerine yenisini de 52 gün gibi rekor zamanda tamamlayarak 28 Ekim’de hizmete açtıklarını anımsatan Karaismailoğlu, bugün de Kumluca-2 Köprüsü’nü açtıklarını, 20 Aralık’ta Sinop Ayancık’ta Şevki Şentürk Köprüsü’nü ve 30 Aralık’ta da Kastamonu’da Azdavay Köprüsü’nü hizmete alacaklarını dile getirdi. (AA)