“Afiliasyon bahara tamam”

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, İGM grup toplantısında Tıp Fakültesi ile  Devlet Hastanesi’nin işbirliği içerisinde eğitim ve araştırma hastanesi olarak kullanılmasını sağlayacak afiliasyon süreciyle ilgili olarak YÖK’ten onay yazısının çıktığını, şu anda Sağlık Bakanlığı’nda protokol çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Ünlü, “Tıp fakültemizin afiliasyon süreci 1-2 ay içerisinde tamamlanmış olacak. Biz de AK Parti olarak bununla ilgili gerekli çalışmaları titizlikle takip ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza da bu talebimizi ilettik. Sayın Cumhurbaşkanımız da afiliasyon süreci ile ilgili gerekli talimatları verdiler. Yakın bir süreçte protokolün tamamlanması ile afiliasyon sürecini tamamlamış oluruz” dedi.

Ünlü, ayrıca; köy yolları için daha çok ödenek talep edeceklerini, geçen yılki M. Eğitim yatırımlarında üçüncü sırada olduğumuzu, ikinci uçak seferi talebinin yolcu sayısı nedeniyle geri çevrildiğini,  yeni rehabilitasyon merkezi için bakanlıktan ekip geldiğini, Kırık Barajı yolunda çalışmaların süreceğini ancak ödeneğe bakmak gerekeceğini söyledi, Erbilgin’in iddiasını cevapladı.

 

İl Genel Meclisi’nde Şubat ayı toplantıları öncesinde AK Parti grubu İl Başkanı Doğan Ünlü’nün başkanlığında bir araya geldi.

Grup toplantısı öncesinde gündeme dair değerlendirmelerde bulunan AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, İdlib’te düzenlenen saldırıda şehit olan askerlere Allah’tan rahmet diledi.

2020 yılında Kastamonu’nun ödeneğini bakanlıklardan alacakları ek kaynaklarla artırmayı hedeflediklerini söyleyen Doğan Ünlü, “Bu yönde de çalışmalar yapıyoruz. Özel İdaremiz ve köy yolları için daha fazla ödenek talep edeceğiz. Bu yönde de çalışmalara başladık. Milletvekillerimizle, İl Genel Meclisi başkanımızla gerekli girişimlerde bulunduk. Bu yıl ödeneklerin arttırılması için yoğun bir çaba göstereceğiz. Geçen yıl sıcak asfalt programlarını yoğun bir şekilde gerçekleştirirken, sathi kaplama asfaltların bakımı ve malzemeli bakımlarda biraz eksik kalmıştık. Onlara bu yıl daha fazla önem vereceğiz” dedi.

Kastamonu’da 2019-2020 eğitim-öğretim döneminin ikinci kısmının üç yeni okul açılışıyla başladığını da ifade eden Doğan Ünlü, “Araç Boyalı’da 6 derslikli okulun açılışını gerçekleştirdik. Merkezde de 2 okulun açılışı yapıldı. Bunlardan birisi Mustafa Kaya Anadolu Lisesi, diğeri de 15 Temmuz Şehitler Lisesi. Geçen yıl yaklaşık 110 milyon lira civarında Milli Eğitim Bakanlığımızın ilimizdeki yatırımlarını gerçekleştirdik. Fakat bu yıl yapılması gereken okullar var. İhalesi yapılan okullar var. İhalesi yapılacak olanlar var. Bunların dışında da güçlendirilmesi yapılması gereken okullar var. Geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Bakan Yardımcımızla birlikteydik. Kendisiyle ilimizdeki yatırımlarla ilgili istişarelerde bulunduk. Geçen yıl gelen yatırımlara baktığımızda Türkiye’de ilk 3 sırada yer alıyoruz. Bu yıl da Milli Eğitim Bakanlığımız açısından değerli bir yıl olacak. Onun içinde başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Bakanımıza, Bakan Yardımcılarımıza, Milletvekillerimize desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz” dedi.

Ünlü, Sağlık’taki afiliasyon süreci ile ilgili de şöyle konuştu:

“Sağlıkta afiliasyon süreci devam ediyor. YÖK’ten onay yazısı çıktı. Şu anda Sağlık Bakanlığı’nda protokol çalışmaları devam ediyor. 1-2 ay içerisinde Tıp fakültemizin afiliasyon süreci tamamlanmış olacak. Bununla ilgili de biz AK Parti olarak gerekli çalışmaları titizlikle takip ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza da bu talebimizi ilettik. Sayın Cumhurbaşkanımız da afiliasyon süreci ile ilgili gerekli talimatları verdiler. Yakın bir süreçte protokolün tamamlanması ile afiliasyon sürecini tamamlamış oluruz. Sağlık Bakan Yardımcımız Halil Erdemir ile de ilçelerde yenilenmesi gereken devlet hastanelerimizle ilgili görüştük. Uzun süredir yürüttüğümüz çalışmalar var. Bunların neticesini de yavaş yavaş alacağız. 2 ilçemizde Mart ayı gibi ihaleler yapılacak. Diğer 2 ilçe ile ilgili de çalışmalar devam ediyor. Küre, Abana, Bozkurt ve Çatalzeytin ilçelerimizde hastane ihtiyacı var. Mart ayı gibi 2’sinin ihalesi yapılmış olacak. Bunun dışında 3 tane yeni ambulansımız geldi. Bunlar acil ihtiyacı olan yerlere verilecek. Akabinde yıl içerisinde 10 tane daha ambulans bekliyoruz. Bununla ilgili de taleplerde bulunduk. Sağlıkta personel alımı ile ilgili de talepte bulunmuştuk. Bu yıl içerisinde Sağlık Bakanlığı Kastamonu’nun da içinde bulunduğu personel alımı yapılacak. İlimize 97 personel alımı yapılacak. Alınacak personelin bir kısmı işçi. Kastamonu Üniversitemiz Tıp Fakültesi’nde mevcut boş olan doktor kadroları için alımlara başladı. Özellikle Onkoloji doktoru ihtiyacımız var. Bununla ilgili talebimizi de Sağlık Bakan Yardımcımıza ilettik. Üniversite kadroları açıyor, doktorlar atandıktan sonra Kastamonu Devlet Hastanesi’nde bütün hastalarımıza hizmet verecek”

Doğan Ünlü, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

İNEBOLU CEZAEVİ

“İnebolu Cezaevi ile ilgili tekrar talepte bulunduk. Bakanlığımızdan ekipler gelip, yerinde çalışmalar yaptılar. Sayın Bakanımızda yapılması için gerekli çalışmaları yaptıklarını ifade ettiler. Önümüzdeki süreçte ihalesini umarım gerçekleştirmiş oluruz. Diğer kurumlarla ilgili çalışmalarımız var. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın da yatırımları devam ediyor. Spor Salonu’nu bu yıl içerisinde bitireceğiz. Spor salonu olmayan ilçelerimizle ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Karayolları ile ilgili de ödenek talebinde bulunduk. Tosya yolunun iyileştirilmesi içinde talepte bulunduk.

İKİNCİ UÇAK SEFERİ

“Havalimanımıza ikinci bir uçak seferi gelmesi için talepte bulunduk. Yolcu sayımızın az olduğunu ifade ediyorlar. Biz yolcu sayımızı arttırabilirsek, ikinci bir sefer Kastamonu’ya açılacak. Yolcu sayısı maalesef yeterli değil. Neden bilmiyoruz ama uçağı kullanmıyoruz. Keşke günde 2-3 sefer olsa. Atlas Jet ile görüşmelerimiz vardı ama o da birçok seferini iptal etti. Havalimanını daha çok kullanmalıyız. Birçok çalışan var, günde bir uçak gelip gidiyor ve yolcu sayısı az. Yolcu sayısını yükseltmiş olsak, ikinci seferi isteme hakkımız oluşmuş oluyor. Saatlerle ilgili de taleplerde bulunduk. Uçak saatlerinin düzenlenmesi bizim için önemli. Bazı yolcular saatlerden dolayı tercih etmiyor, şeklinde bir anlayış var. Dolayısıyla ilimizdeki yatırımları takip ediyoruz. Bakanlıklarımıza da Kastamonu’nun taleplerini dile getiriyoruz.

YENİ REHABİLİTASYON

Tıp Fakültesi’nin olduğu bölümde bulunan bir binamız var. Bu binanın Fizik, Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne dönüşebilmesi için Bakanlık yetkilileri geçen hafta Kastamonu’daydı. Raporlarını nihai hale getirmediler. Teknik ekip buradaki çalışmalarını tamamladı. Bunun ilgili raporun sonucu bekleniyor. Burada şöyle bir gerçeklik var. Fizik, Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni yeniden yapmak yüksek bir maliyet. Bu tarafta daha az bir masrafla hemen hastanenin yanı başında bu binayı kullanma durumumuz var. Bu bina hakkında olumsuz rapor çıkarsa, eski devlet hastanesinin olduğu yere yapılacak. Olumlu sonuç çıkarsa da, bizim kamu yatırımlarımız devam ediyor. Bize arsa lazım. Para hepimizin, halkımızın parası. Arsa boş durmaz. İsterse konut yapılabilir, isterse kamu kuruluşlarına açabiliriz. Çevre ve Şehircilik Bakanımız geçenlerde Ilgaz’a geldiler. Talebimiz TOKİ’nin artırılması oldu. Sayın Bakanımız TOKİ başkanıyla görüşme yapıp sayının arttırılması talimatını verdiler. Talebin 3 binden fazla olduğunu dile getirdik. Emekliler için ayrılan TOKİ alanı geniş ve müsait bir alan. Hastanenin fiziksel alanının da yeterli olması lazım. Binanın durumu Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastanesi’ni karşılayıp karşılamadığını bilmiyoruz. Özellikle Olukbaşı tarafında bulunan muhtarlarımızla sohbet ettik, onlarında ileriye dönük istek ve taleplerini karşılamalıyız. Bölgesel anlamlı olarak bakmıyoruz. Boşta duran bir yerimiz var. Gelen teknik heyet olumlu cevap verirse, ona göre önümüze bakarız. İleride Sağlık Kampüs alanı şekline dönüşecek. Eğitim-öğretim görülecek, hemşirelik okulu orada olacak. Önemli olan devletin elinden geleni yapmasıdır.

OSB’LER

Organize Sanayi’deki yerlerimiz doldu. Yeni yatırım için Seydiler ve Taşköprü’yü gösteriyoruz. Buradaki Organize Sanayi’de 700-800 dönüm araziyi de içine katmak istiyoruz. Bir kısmı orman, bir kısmı hazine, bir kısmı şahıs arazileri. Bunları toplamaya çalışıyoruz. Devrekani BESİ OSB’yi de oluşturmak için çaba sarf ediyoruz. Bu en az 2 bin-3 bin istihdam demek. Öncelikle şartları oluşturmalıyız. Yatırımcıyı davet ediyoruz, ancak yatırımcı gelsin diye de bir takım şeyler sunulmalı. Kastamonulu olup İstanbul’da yaşayanlara her zaman çağrımız var ve elimizden gelen her şeyi yapacağımıza dair sözümüz var. Toplantılarda Kastamonu’ya yatırım yapılmasıyla ilgili çağrıda bulunduk.  İnebolu Yolu ve İnebolu Limanı bittiği zaman yatırımcı daha cazip hale getirilecek.

KIRIK BARAJI YOLU

Kırık Barajı yolu devam edecek, ancak ne kadar ödenek gelecek ona bakmalıyız. İnebolu Yolu’nda da çalışma az olmuştu, Sayın Cumhurbaşkanımız talimat verdiler.  1,5 yıldır bu ülke üzerinde ekonomik baskılar oldu. Dünyanın birçok ülkesine göre bu denli her alanda çalışma yapan bir ülke yok. Macaristan’a gitseniz, Kastamonu’daki yatırım kadar yatırım olmadığını görürsünüz. Şükürler olsun bu şartlarda geçen yıl birçok yatırım hız kesmeden devam etti. Önümüzdeki süreçte ekonomimiz daha iyi yere geldiğinde bakanlıklarımızdan daha iyi destek alırız. Kanal İstanbul’u ve başka projeleri konuşuyoruz. Almanya havalimanını 16 yılda bitiremedi, Türkiye 3,5 yılda bitirdi. Sınır ötesinde sınır için mücadele veriyoruz. Milli ve yerli silahlarımızı üretiyoruz. Otomobilimizi üreteceğiz. 17 yıllık mücadelenin sonunda Türkiye’nin önü açıldı. Allah’a şükürler olsun hem Türkiye hem de Kastamonu için önümüz açık.

“SORUN VARSA DENETLENİR”

Belediyeler denetime açık kuruluşlardır. Bir sıkıntı, bir sorun varsa denetlemesi yapılır. CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’in Doğanyurt Belediyesi’nde bir şeyler var demesi, yada benim bir şeyler var dememle bu işler olmaz. Ben denetim mekanizması ya da farklı bir şeye sahip değilim. O soru soruyor, bizden cevap bekliyor. Ben de ona soru sorarım İstanbul Belediye’nde yolsuzluk var, cevap ver derim. Her şeyi söylerim. Ama benim söylemem onun cevap vermesiyle olacak iş değil. Onların tüm belediyelerinde her türlü sıkıntılar mevcut. Ona birçok soru sorarım hiç birisine cevap da veremez. Cevap verse bile onun cevap vermesiyle bir şey olmaz. Doğanyurt Belediyesi’nde ne olduğuysa denetlemeci gelir bakar”