Ağlı’da kızak rüzgarı esti

Ağlı, 600 yıllık geleneği kızak yarışlarının ilçeye hareket ve coşku getirdiği bir hafta sonunu geride bıraktı.

Yarış proğnamı il ve ilçe dışından gelenlerin de yer aldığı büyük katılımla Cumartesi günü gerçekleşti.

EFBİ Firması sahibi Fırat Barut sponsorluğunda, Beste Organizasyon sahibi Sedat Tüysüzoğlu organizesinde, Ağlı Kaymakamlığı ve Ağlı Belediyesi katkılarıyla düzenlenen etkinlik kapsamındaki kızak yarışlarında büyük heyecan yaşandı.

Kızak (kayık) kategorisinde birinciliği Ağlılı Behzat Kömürcü kazandı. Kömürcü bu derecesiyle kupa ve madalyanın yanı sıra bin 500 liralık para ödülünün de sahibi oldu.

İkinci olan Kadir Ataman bin ve üçüncü olan Feramiz Kömürcü’ye de 500 lirayla ödüllendirildi.

Kütük kategorisinde birinci olan Ramazan Baş ve Ozan Özkan çiftine 250 lira, halat çekme kategorisinde birinci olan Mehmet Ahçı ekibine 250 lira ve ikinci olan Ali Kahraman ekibine de 150 lira ödül verildi.

Ağlı için emeği geçen Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Dr. Hakan Kazancı’ya, Günal Genç ve Ayhan Ünal’a plaket, kızak yarışmalarına sponsor olan Fırat Barut’a, Bünyamin Berberoğlu ve İl Özel İdaresi’nde görevli Cebrail Keleş’e yarış kayığı sunuldu.

Etkinliğe katılanlara Kastamonu Belediye Başkanlığı’nca pilav, çorba ve ayran ikram edildi. Yine Miskos Helva tarafından çekme helvası, Belediye başkanlığınca çay, EFBi İnşaat firmasınca pasta, simit, meyve suyu ikramı yapıldı. Ağlılı yerel sanatçı Raşit Arslan’da etkinlikte şarkı söyleyerek programa renk kattı.

Etkinlikte sırasıyla Belediye Başkanı Şahin Çolak, Ağlı Dernekler Federasyonu ve İstanbul Yufkacılar ve Kadayıfcılar Odası Başkanı Ayhan Ünal,Kaymakam Abdulkadir Çelik, eski MHP Kastamonu Milletvekili Emin Çınar ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Kastamonu İl Temsilcisi Bünyamin Berberoğlu birer konuşma yaptı.

  1. YARIŞ AĞASI

Ağlı Belediye Başkanı Şahin Çolak, yarışların ağasını da şu sözlerle açıkladı:

“Ağlımızın tanınmış siması AliOsman Dikmenli abimize 73 yaşında olmasına rağmen dinçliğini kaybetmemiş ve hala da ata sporu yarışlara katılmayı da sürdürüyor ve çok gence de taş çıkartıyor. Ali abime bu sene dedim ki, sen bundan sonra Geleneksel Spor Dalları Kayık Yarışları’nın ağası olacaksın. Bundan sonra kayık binme, binen arkadaşlarımıza abilik yap dedim. Kendisi kabul etti, kendisini kutluyor ve teşekkür ediyorum, bundan sonraki yaşamında da sağlıklı multu bir yaşam diliyorum. Kendisini Belediye Başkanlığı olarak Ağlı Kayık Yarışlarının 1. Ağası olarak da ilan ediyorum. Hayırlı olsun.”

Kızak Yarışmalarına, Ağlı Kaymakamı Abdulkadir Çelik,Eski MHP Kastamonu Milletvekili Emin Çınar ve eşi Emine Çınar, CHP İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı ve Yönetimi, MHP İl Başkanı İbrahim Maşalacı, eski Kastamonu Belediye Başkanı Süleyman Yücel, eski MHP İl Başkanı İlhan Engin, Ağlı Dernekler Federasyonu ve İstanbul Yufkacılar ve Kadayıfcılar Odası Başkanı Ayhan Ünal, Ülkü Ocakları İl Başkanı Resul Köprülü, EFBİ İnşaat Firması sahibi ve MÜSİAD Başkanvekili Fırat Barut,Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Atlı Kızak ve Geleneksel Kızak Asbaşkanı Günal Genç,Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Kastamonu İl Temsilcisi Bünyamin Berberoğlu, Türk Büro-Sen Başkanı Ali İhsan Bayram, Türk Sağlık-Sen Kastamonu Şube Başkanı Cengiz Büyükkapucu, İstanbul ve çevre illerden gelenler, Partililer başta olmak üzere çok sayıda vatandaş katıldı.