Ahmet Yavuz Baro’ya aday

  • Kastamonu Barosu’nun 3 Ekim’de yapılacak olan genel kurulu öncesinde Av. Ahmet Yavuz, başkanlığa aday olduğunu açıkladı. Ahmet Yavuz, dün yaptığı adaylık açıklamasında, seçilmesi halinde hayata geçirecekleri çalışma ilkelerini ve çalışma metotlarını anlattı.

Kastamonu Baro Başkanlığı’nın 3 Ekim Cumartesi günü yapılacak olan 37. Genel Kurulu öncesinde Av. Ahmet Yavuz aday olduğunu açıkladı. Yavuz, dün Saat Kulesi Cafe Restaurant’ta yaptığı basın açıklamasıyla çalışma ilkelerini ve metotlarını anlattı.

Av.Ahmet Yavuz, şunları söyledi:

“Mesleğimizi layık olduğu düzeye eriştirebilme ve hukukun üstünlüğü için kararlılıkla mücadele etme sorumluluğuyla 100 yıllık tarihe sahip Baromuzun 37. Genel Kurulunda göreve talip olduk. Meslektaşlarımızın teveccüh gösterip bizlere bu onurlu görevi ifa etme sorumluluğu vermeleri halinde aşağıda belirttiğimiz çalışma metodu ve anlayışı ile, meslek ahlakına ve mesleğin saygınlığına uygun biçimde Baromuzu ve siz değerli meslektaşlarımızı temsil etmeye talip olduğumuzu saygıyla belirtiriz.

ÇALIŞMA İLKELERİMİZ

1-) Önceliğimizin, hukukun üstünlüğü, yargının bağımsızlığı ve mesleğimizin itibarı olduğunu bir an dahi unutmadan, kararlılık ve cesaretle her zeminde haklarımızı ve hukukumuzu koruyacak tutumla Baromuzu temsil etmek.

2-) Temsilde ve yönetimde şeffaflık ve katılımcılık.

ÇALIŞMA METODUMUZ

Bu onurlu göreve gelmemiz halinde;

1-) Her üç ayda bir baromuzun gelirleri ve yapılan tüm harcamalar detaylı bir şekilde, ilan panosunda ve sosyal medya bilgilendirme grubunda tüm meslektaşlarımızın denetimine ve bilgisine sunulacaktır.

2-) Otomatik Ceza Mahkemesi  Atama Sistemi (OCAS)   görevlendirmeleri ve adli yardım görevlendirmelerinin adaletli bir şekilde yapılıp yapılmadığı ve görevli meslektaşlarımızın adaletli bir sıralama gözetilerek görevlendirmeye tabi tutulmaları hassasiyetle takip edilecektir.

3-) Üçer aylık periyotlar halinde tüm meslektaşlarımızın davetli olacağı bilgilendirme ve değerlendirme toplantıları düzenlenecektir.

4-) Meslekte beş yılını doldurmamış olduğu için baro organlarında görev alamayan genç meslektaşlarımızdan oluşacak Genç Avukatlar Kurulu acilen oluşturulacaktır. Genç Avukatlar Kurulu bünyesinde kendilerinin belirleyecekleri temsilciler vasıtası ile gündeminde disiplin incelemesi olmayan yönetim kurulu toplantılarına katılarak görüş, eleştiri ve dileklerini paylaşabilecekleri katılımcı ve kucaklayıcı bir yönetim anlayışı içerisinde hareket edilecektir.

5-) Baromuza emek vermiş meslek büyüklerimiz ve eski baro başkanlarımızdan oluşacak Danışma Kurulu oluşturulacaktır. Danışma Kurulu, altı aylık periyotlarla toplantıya davet edilerek baro yönetim kurulunun çalışmaları hakkında görüş, eleştiri ve önerileri alınacak, kıdemli meslektaşlarımızın deneyimlerinden yararlanılarak mesleğimizin ilerlemesi için gerekli çalışmalar yürütülecektir.

6-) Baromuzun iktisadi işletmesi bünyesinde gerekli yerlerden izinler alınarak ve fizibilite çalışması yapılarak meslektaşlarımızın küçük çocuklarının ihtiyacını karşılayacak bir kreş açmak için gerekli çalışmalar yapılacaktır.

7-) Özellikle genç meslektaşlarımızın finansman ihtiyaçlarını karşılama ve bir nebze de olsa ekonomik manada rahatlamalarını sağlamak için ucuz krediye ulaşım noktanda kamu ve özel bankaları nezdinde gerekli girişimler Baro tüzel kişiliği de ortaya konularak yapılacaktır.

😎 Gene özellikle genç meslektaşlarımızın gelir dengesini bir standarda ulaştırmak adına noterlerde olduğu gibi ‘HAVUZ SİSTEMİ’ oluşturulması için gerek Adalet Bakanlığı ve gerekse Türkiye Barolar Birliği nezdinde gerekli lobi faaliyetleri titizlik ve kararlılıkla yürütülecektir.”

 

Cengiz MUHZİROĞLU