Ahşap atıklarından enerji çıkaracak proje

Taşköprü OSB’de hizmet verecek Salkım Enerji’ye EPDK tarafından Taşköprü Biyokütle Enerji Santrali Projesi için 49 yıl boyunca geçerli olacak üretim lisansı verildi.  Salkım Enerji’nin tesisinde, doğa ile uyumlu olan ve hiçbir atık üretmeyen “gazlaştırma” teknolojisi kullanılarak doğal masif ahşap atıkları ile ormandan elde edilecek doğal atıklar enerjiye dönüşecek.

Taşköprü Organize Sanayi Bölgesi’nde hizmet verecek olan Salkım Enerji Geri Dönüşüm ve Biyokütle Elektrik Üretim AŞ’ye Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından Taşköprü Biyokütle Enerji Santrali Projesi için Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde 49 yıl boyunca geçerli olacak üretim lisansı verdi.

Salkım Enerji, kurduğu tesisle çevreci “gazlaştırma” yöntemiyle enerji elde edilecek. Tesiste, doğa ile uyumlu olan ve hiçbir atık üretmeyen “gazlaştırma” teknolojisi kullanılarak doğal masif ahşap atıkları ile ormandan elde edilecek doğal atıklar enerjiye dönüşecek.

Taşköprü OSB’de geçtiğimiz aylarda temeli atılan 16 bin metrekarelik kapalı alana sahip tesis,  termalgazlaştırmayla, yüksek sıcaklıkta ve az oksijenli ortamda organik atıklardan sentetik gaz üretecek. Termal gazlaştırmayla elde edilen gazlar biyoyakıt üretimi ve elektrik enerji üretimi için kullanılabilecek.

Tesis tam kapasiteyle çalışmaya başladığında 150’nin üzerinde kişiye istihdam sağlayacak.