Ahşap Fuarı direkten döndü

Geçtiğimiz aylarda yapılan ön hazırlık toplantısında stantların ücretli olması önerisine muhalefet eden meslek odasının kendisini geri çekmesi nedeniyle hiçbir hazırlık faaliyetine girişilmeyen Ahşap Fuarı, Vali Karadeniz’in son dakika hamlesiyle ayakta kaldı.

 Ahilik Haftası’nda yaptığı “esnaf sahip çıkmalı” çağrısı sonrasında KESOB, KATSO ve Borsa’dan olumlu cevap alan ve bu gelişme üzerinedün düzenlenen toplantıda konuşan ValiYaşar Karadeniz, durumun olağanüstülüğünü vurguladı; fuarın kesintiye uğramaması gerektiğini kaydetti.

 Karadeniz, İl Özel İdaresi ve Belediye’nin de destekleyeceği fuarla ilgili olarak, ” Bu yılki programımız olağanüstü şartlarda gelişti diyebiliriz. Buna ara vermek demek, tekrar yapılmak istendiğinde sıfırdan başlamak olacaktı. Bu nedenle ne pahasına olursa olsun bu fuarı organize etmeden yana karar verildi” dedi.

 

TOBB’un fuarlar listesinde olmasına karşın bu yıl yapılamama tehlikesi başgösteren Ahşap Fuarı, son dakika hamlesiyle kurtarıldı.

Geçtiğimiz aylarda yapılan ön hazırlık toplantısında stantların ücretli olması önerisine muhalefet eden meslek odasının kendisini geri çekmesi nedeniyle hiçbir hazırlık faaliyetine girişilmeyen Ahşap Fuarı, Valiliğin son dakika hamlesiyle 2 Ekim’de kapılarını dokuzuncu kez açacak.

2-6 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek 9.Kastamonu Ahşap Fuarı için ön hazırlık toplantısı iki aşamalı olarak dün Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Vali Yaşar Karadeniz’in başkanlık ettiği toplantıya Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) Başkan Yardımcısı Ufuk Dravor, Kastamonu Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri, kurum amirleri ile ağaç işleri sektörüyle uğraşan esnaf katıldı.

Toplantının basına açık bölümünde Tuncay Sönmez Işık, Yaşar Karadeniz, Mehmet Yurt, Ufuk Dravor, Oğuz Fındıkoğlu ile toplantıya katılan Taha AhşapSanat ve Tasarım Evi, Tarihi MahkemealtıCafe sahibi Goncagül Keloğlu birer konuşma yaptı. Toplantı sonunda da katılımcıların stant ön talepleri alındı.

Tuncay Sönmez Işık

İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Tuncay Sönmez Işık açılıştaki bilgilendirme konuşmasında, fuarın 2-6 Ekim tarihlerinde 9.kez gerçekleştirileceğini, fuar kapsamında 80 stant kurulacağını, şu ana kadar ise 55 standın dolduğunu söyledi.

Yeni talepler ve kayıt yaptıranlarla birlikte stant  talep sayısının 100’ü aştığı söyleyen Işık, “Fuar açılış töreni 2 Ekim Çarşamba günü saat  16.00’da yapılacak.  Fuar kapsamında ayrıca bir de konser programı gerçekleştirilecek. Fuar stant kurulum iş ve işlemleri ise 27 Eylül 2019 cuma gününden itibaren Kuzeykent Fuar alanında başlayacak. Stantların 1 Ekim Salı günü de kurulumu tamamlanacak. ” dedi.

Yaşar Karadeniz

Vali Yaşar Karadeniz toplantıda yaptığı konuşmada, fuarın kesintiye uğramaması gerektiğini vurguladı ve şunları söyledi:

“Bu yıl ki programımız olağanüstü şartlarda gelişti diyebiliriz. Tarihleri önceden belirlenmişti ama hazırlık sürecinde bazı problemlerimiz oldu. Fakat bunun kesintiye uğramaması gerekiyordu; çünkü 8 yıl üst üste bu fuar yapıldı ve belli bir aşama kaydedildi. Buna ara vermek demek, tekrar yapılmak istendiğinde sıfırdan başlamak olacaktı. Bu nedenle ne pahasına olursa olsun bu fuarı organize etmeden yana karar verildi. Arkadaşların bana ilettiklerinden anladığım kadarıyla; ilgi yine geçen seneki gibi olacak stant kurma anlamında… Buradan yine müracaatları, işlemleri ve ön talepleri alıp, yerleştirme işlemlerini de bu hafta içinde bitirmemiz gerekiyor. Çünkü herkesin nereye, ne şekilde stant kuracak bilmesi gerekiyor. Cuma günü itibariyle bu durumu netleştirelim ve stant kuracak esnafımıza ve firmalara bunu iletelim. Ona göre onlarda hazırlıklarını tamamlamış olurlar. Bunun dışında yapılacak diğer işlerle ilgili tüm kurumlarla ayrı ayrı görüşmelerimiz de devam ediyor ve planlamaları yapılıyor. Duyuru konusu da önemli: Kurulan stantlara müşteri getirilmesi konusu. Bununla ilgili de bir çalışma sürecimiz başladı.”

Ufuk Dravor

KESOB Başkan Yardımcısı Ufuk Dravor ise, “Ahilik Haftası etkinliklerinde, Sayın Valimizin Ahşap Fuarı’na sahip çıkılması noktasındaki çağrısı bizleri çok memnun etmiştir. Ahşap Fuarı’nın artık aksamayacağını düşünüyoruz. Fuar noktasında Kastamonu Merkez, Tosya ve diğer illerde çalışmalarımızı ve duyurularımızı yapıyoruz. 9.Ahşap Fuarı’nın şimdiden hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz ”diye konuştu.

Mehmet Yurt

Belediye başkan vekili Mehmet Yurt’da konuşmasında, “Sayın Valimizin bu işin başında olması bizler ve Kastamonu Belediyemiz açısından çok önemli. Fuar noktasında Kastamonu Belediyesi olarak üzerimize düşen ne ise yapmaya hazırız.”ifadelerini kullandı.

Oğuz Fındıkoğlu

KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, “Burada 8 yıllık bir emek var. Ahşap Fuarı Kastamonu için büyük önem arz ediyor. Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası olarak elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz”diye konuştu.

Sedat İşeri

Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeride, “Kastamonu’da ve diğer illerde Kastamonu Ahşap Fuarı’na olan ilgi ortada. Artık rahatlıkla Kastamonu ahşabın başkentidir diyebiliyoruz. Kastamonu Ahşap Fuarı’nın en iyi şekilde yapılabilmesi noktasında bizler de Kastamonu Ticaret Borsası olarak göreve hazırız” dedi.

Goncagül Keloğlu

Toplantıda söz alan Goncagül Keloğlu, “Bende 2 stant başvurusu yaptım. Önceki yıllarda da standım vardı, zeka oyunlarını yapıyorum. Bunun Türkiye genelinde de satışlarını da yapıyorum. Zeka oyunları, insanlara anlatmadan satışını yapamayacağımız bir oyun.Bu anlamda da özellikle de iki stant istedim ki, zeka oyunlarını masalara koyup daha iyi anlatabileyim ki istediğim satışını da yapabileyim” dedi.

Programın ikinci aşaması basına kapalı olarak devam etti.

Cengiz MUHZİROĞLU