Aile mezarı için geldi antik mezar buldu

Geçen yıl yaşanan sel felaketinde tahrip olan ailesine ait mezarı aramak için İstanbul’dan gelen Elektrik Mühendisi İskender Şengör, Abana’nın ünlü ismi Hayati Tahsin Yılmaz’la birlikte bölgede gezindiği sırada  bin 500 yıl öncesine ait olduğu düşünülen Bizans mezarını buldu. Mezarın ortaya çıkmasıyla polis ekipleri, çevrede güvenlik önlemleri alırken Müze Müdürlüğünden görevliler de mezarda incelemelerde bulundu.

 

Ezine Çayı’nda dere yatağını genişletme çalışmaları sebebiyle Abana’da bulanan 70 mezar, başka bir alana taşındı. Elektrik Mühendisi  İskender Şengör, mezarların taşınması üzerine, 30 yıl önce hayatını kaybeden kuzeninin mezarını aramak için İstanbu’dan Abana’ya geldi.

Kuzeninin mezarında kalıntılar bulamayan İskender Şengör, bu alana yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta bulunan Hacıveli Mahallesinde gezindiği sırada küçük bir delik fark etti.

Bölge tarihine meraklı olan İskender Şengör, yol istinat duvarı üzerindeki deliği biraz genişletince antik mezar ve yapısı bozulmamış iskeletle karşılaştı.

Bulduğu mezarın yaklaşık  bin 500 yıl  öncesine ait Bizans Mezarı olduğunu öğrenen Şengör, polis ekiplerini arayarak mezardan bahsetti. Bunun üzerine Abana İlçe Emniyet Müdürlüğünden görevli polis memurları, tarihi mezarda güvenlik önlemleri alarak nöbet tutmaya başladı. Ayrıca ekipler, Müze Müdürlüğünü de bilgilendirdi. Müze Müdürlüğünden görevlendirilen bir ekip, Abana’nın Hacıveli Mahallesine gelerek söz konusu mezarda incelemelerde bulundu. Mezarın yaklaşık  bin 500 yıl önce defin edilen Bizans mezarı olduğu düşünülüyor.

Şengör, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Abanalıyım. 25-30 yıldır da bu bölgenin tarihi ile ilgili amatör olarak araştırmalar yapıyorum. Abana ilçemiz, geçmiş dönem yani milattan sonra 500 yıllara yakın olduğu bilinen bir ilçe. Aeginetes kentinin yerleşim yeri oluyor. Esas yeri Harmason gibi görünüyor ama Abana ilçemizde de bazı o döneme ait kalıntılar var. İlçemizde sel felaketinden önce bu yol çalışması yapılmadan önce bu mezar kalıntılarını ben görmüştüm. Onunla ilgili bazı yerlere yazı yazmıştım. Ama yol çalışması yapılırken buralar hasar gördü mü görmedi mi diye dün Hayati Tahsin Yılmaz amcamız ile birlikte o da Abana ilçemizle ilgili tarihi araştırmalar yapan birisidir. Buralarda gezinirken küçük bir delik fark ettim. Taşı oyup içerisine baktığımda içerisinde mezar bulduk. Muhtemelen Bizans yapısı bir mezar ve milattan sonra 500-800 yılları arasında olabilir. O döneme ait bir mezar. Günümüzden  bin 500 yıl öncesine kadar bu mezar gidebilir. Mezar tamamen ortaya çıkartılıp içerisindeki buluntularda ortaya çıkartılınca o zaman ortaya çıkacaktır. Ama burada bir yapı var. Yanında başka mezarlarda var. Ben zaten mezarı görür görmez hemen polisi aradım. Onlarda Kastamonu Müze Müdürlüğünü aradılar. Şimdi de Müzeden ekipler geldiler. Şu anda bulduğumuz mezar ile ilgili çalışmalarda başlıyor.”

İHA

 

04.08.2022 14:08:28  TSI

NNNN