Aile Okulu'nda ilk ders

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanlığı’nın ülke genelinde organize ettiği “Aile Okulu” seminerlerine Kastamonu’da da başlandı.
Evlilik, aile içi iletişim, ailede çatışma ve çözüm yolları, çocukluk döneminin özellikleri ve çocuklarla iletişim, ergen sorunları ve gençlerle iletişim, ailede dini değerler konularında din görevlileri ve eşlerinin bilgilendirilmesini amaçlayan seminerlerin ilki dün Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi
Nasrullah Camii İmam Hatibi Hamdi Kömleksiz’in Kur’an-ı Kerim okumasıyla başlayan programın açılış konuşmasını İl Müfütüsü Osman Aydın yaptı.
Osman Aydın, “Biz toplumda örnek olduğumuz için öncelikle bizlerin ailesinin örnek alınacak bir aile olması gerekiyor. Bildklerimizi mutlaka bugüne kadar uygulamışızdır. Ama bu seminerden sonra ailelerimizde daha farklı bir gidişata vesile ocaktır. Yarında devam edecek olan bu seminer inşallah Kastamonu’da güzel bir hava estirir” diye konuştu.
“Kur’an ve Sünnet Perspektifinde Ailede Dini Değerler” konusunda katılımcıları bilgilendiren Aile ve Dini Rehberlik Dairesi Başkanı Sadide Akbulut ise “Toplumdaki huzursuzluğun, kargaşanın, bir sebebide aile kurumunun yavaş yavaş çözülmeye başlamasıdır” dedi.
Akbulut, teknoloji zirvesindeki ABD, Rusya ve Çin gibi ülkelerin de ailenin önemini fark ettiğini, aileyi ve çocuğu teşvik edici önlemler almaya başladığını vurguladı ve aile olmaktan uzaklaşan toplumların da alçalma yolunda ilerlediğini kaydetti.
Seminerin son bölümünde ise Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Talip Ayar’da “Eşlerarası İletişim” konusunda sunum yaptı.
ERHAN VEREN