Ailede beklenti Bürme’de korku

Kastamonu'da iki evin kullanılamaz hale geldiği yangının ardından 24 gündür ulaşılamayan Çataloğlu ailesinin 5 ferdini arama çalışmaları devam ediyor. Köy sakinlerinden Ahmet Çöp (sol) ve Rafet Mantaroğlu (sağ2) Çataloğlu ailesi hakkında bilgi verdi. ( Özgür Alantor - Anadolu Ajansı )

Evlerinde çıkan yangının ardından 24 gündür haber alınamayan Çataloğlu ailesinin 5 ferdini arama çalışmaları, dün bölgeye düşen kar ve görevlendirilen komando birliğinin bir başka görevle ilgili olarak Karabük ve Çankırı’ya  kaydırılmasıyla durakladı.

 

Kayıp ailenin yakınları, öldürüldüklerine inandıkları akrabalarının cenazelerine bir an evvel ulaşılmasını beklediklerini söylerken, olayın yarattığı korkuyla endişe içerisinde olan Bürmeliler ise cevaplanmayan pek çok soru olduğu görüşünde.

KASTAMONU’DA BÜRME KÖYÜNDE 29 KASIM’DA ÇIKAN YANGIN SONRASINDA KAYIP 5 KÝÞÝLÝK ÇATALOÐLU AÝLESÝNE 24 GÜNDÜR ULAÞILAMIYOR. (VEDAT YUNUS ÝKÝZOÐLU/KASTAMONU-ÝHA)

Fazıl Çataloğlu’nun ağabeyi Emin Çataloğlu, tutuklananlar dışında olaya karışan en az 5 kişi daha olduğuna inandıklarını söyledi. Damat Hamdi Çolakoğlu ise“Dağa taşa mı attılar, gömdüler mi, yoksa bir yere kapatıp aç susuz mu bıraktılar?” dedi.

 Kastamonu’da iki evin kullanılamaz hale geldiği yangının ardından 24 gündür ulaşılamayan Çataloğlu ailesinin 5 ferdini arama çalışmaları dün itibariyle kar yağışı ve komando birliğinin başka görevle ilgili olarak Karabük’e kaydırılması nedeniyle durakladı.

Sır perdesinin ortadan kalkmadığı olayla ilgili dün yeni bir gelişme yaşanmazken, kayıp ailenin yakınları ve köylüleri gazetecilerle konuştu.

“GECE DIŞARI

ÇIKAMIYORUZ”

Bürme köyü sakinlerinden Rafet Mantaroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, olayı duyduklarında çok üzüldüklerini söyledi.

Bir an önce olayın aydınlanmasını istediklerini belirten Mantaroğlu, “Bizler de tedirginiz. ‘Aynı olaylar bizim de başımıza gelir mi acaba?’ diye korkuyoruz. Köylerimizde telefon çekmiyor. Gece korkudan dışarı çıkamıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“CEVAPLANMAYAN

PEK ÇOK SORU VAR”

Mantaroğlu, olayla ilgili pek çok sorunun halen cevaplanamadığına işaret ederek, “Aklımızda birçok soru var. Bunlar hırsız mı, yoksa katil mi? Bu insanlar nasıl geldi, bu hayvanları nasıl aldı? Fazıl, uyanık birisiydi. Biri evinden hırsızlık yaparken onların yanına inmez. Birinden yardım ister ya da kendini savunmaya çalışır. Olayın bir an önce çözülüp suçluların cezalandırılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Köy sakinlerinden Ahmet Çöp de köy merkezi ile Kuzören Mahallesi arasında yaklaşık 4 kilometre bulunduğunu kaydederek, “Birinin aracı bozulsa tanıdık ya da tanımadık fark etmez, hemen yardımcı olurdu. Köye gelip giderdi, görüşürdük.” diye konuştu.

Çataloğlu ailesinin köyde sevildiğini anlatan Çöp, olaya anlam veremediklerini dile getirdi.

EVÝ YANAN VE AÝLESÝYLE KAYIP OLAN FAZIL ÇATALOÐLU’NUN ABÝSÝ EMÝN ÇATALOÐLU, EN AZINDAN CESETLERÝNÝN BULUNUP DUA EDECEK BÝR MEZARLARININ OLMASINI ÝSTEDÝKLERÝNÝ SÖYLEDÝ. (VEDAT YUNUS ÝKÝZOÐLU/KASTAMONU-ÝHA)

AİLE YAKINLARI KONUŞTU

Evi yanan ve ailesiyle kayıp olan Fazıl Çataloğlu’nun abisi Emin Çataloğlu, en azından cenazelerinin bulunup dua edecek bir mezarlarının olmasını istediklerini söyledi.

Ailenin öldürüldüğünü iddia eden, ancak nereye atıldıklarının henüz belli olmadığını söyleyen Emin Çataloğlu, “Kardeşlerim öldürülüp nereye atıldılar belli değil. Bunları en kısa zamanda bulmak istiyoruz. En azından cenazeleri bulunsun bir kabirleri olsun. Bunun için elden gelenin yapılmasını istiyoruz” dedi.

Kardeşi Fazıl Çataloğlu ile en son yangın olmadan 1 hafta önce görüştüğünü söyleyen Emin Çataloğlu, şunları söyledi:

“Olay olalı bir aya yaklaştı, o günden beri akıbetiyle ilgili hiçbir bilgi yok. Hayvanları almak için yaptılar. Ama kendinin de düşmanı vardı, o konuda hiçbir şey söylemedi. Tutuklananlardan kayınpeder Ali Ş. yakın köylümüzdür. Onların ekiplerinde birkaç kişi daha vardır. Olay olalı yaklaşık 25 gün oldu, biz ne uyku uyuyabiliyoruz, ne yatabiliyoruz, ne oturabiliyoruz, ne yapacağımızı hiç bilmiyoruz. Halk içinde de herkes bize bakıyor çok sıkıntılı durumdayız. En kısa zamanda bulunmasını istiyoruz. Devlet de arıyor, ama ellerinde insan varsa attıkları yerini söyleyecekler. Ya da biz atmadık da başkası attı diyecekler.”

“En az 8 kişi olduklarını tahmin ediyoruz

Tutuklanan şüpheliler dışında olayla ilişkili başkalarının da olabileceğini iddia eden Emin Çataloğlu, “Belki cenazeleri bunlar atmadı? Başkaları da atmış olabilir. En az 8 kişi olduklarını tahmin ediyoruz. 3 kişiyle bu işin yapılması mümkün değil. O kadar hayvanı alıp götürdüler” ifadelerini kullandı.

“Öldürüp gömdüler mi,

bir yere mi kapatıldılar?

24 gündür kayıp olan Fazıl Çataloğlu’nun damadı aynı zamanda Karadere Orman İşletme Müdürlüğünde yangın söndürme ekibinde görevli Hamdi Çolakoğlu, yangını nasıl haber aldığını anlattıktan sonra,“Bunlara hiçbir yerde ulaşılamadı o anda. Hısım akraba, eş dost, herkes birbirini aramaya başladı. Ama bulunamadılar. Elyakut köyündeki evlerine bakıldı, orada da bulunamadı. Traktörün evde olmaması bizi ilk başta kuşkulandırdı. Traktör ile bir yerde öldürüldü mü diye düşündük. Ama biz, diğer kişilerin evden cesetleri çıkar ümidindeydik. Fazıl Çataloğlu’nun traktör ile demek ki yolda gitti, traktörle birlikte öldürüldü diye düşündük. Ama cenazeler evden çıkmadı”

Tek umutlarının cenazelerin bir an önce bulunması olduğunu aktaran Hamdi Çolakoğlu, şöyle devam etti:

“Biz, kayıp ailenin bir mezarı olsun ümidindeydik. Bu saatten sonra Allah bilir ama sağ çıkacaklarını ummuyoruz. Dağa taşa mı attılar, gömdüler mi veyahut bir yere kapattılar da orada aç susuz mu kaldılar?”

AA- İHA