AK Parti’de çift adaylı kongre

  • Cide’de Genel Merkez’in tercihi olan mevcut başkan Mustafa Aygen’in karşısına sürpriz aday çıktı.
  • İl Başkanı Doğan Ünlü’nün ““Biz Cumhurbaşkanımıza ve genel merkezimize bağlı hareket eden bir teşkilatız” diyerek bu girişimi tasvip etmediklerini belirten konuşmasının ardından gidilen seçimde Aygen yeniden başkan seçildi.

 

AK Parti’de ilçe kongreleri Şenpazar, Cide, Ağlı ve Küre ilçe kongreleri ile sürdü. Şenpazar’da Kamil Sarı, Cide’de Mustafa Aygen, Ağlı’da Mehmet Sait Yulu, Küre’de ise Şaban Turan ilçe başkanı seçildi. İlçe kongrelerine AK Parti Adana Milletvekili Abdullah Doğru da katıldı.

AK Parti’nin 7. Olağan ilçe kongreleri içerisinde en dikkat çekeni ise Cide’de gerçekleşti.

Bugüne kadar genelde Genel Merkez’in belirlediği ismin tek aday olarak girdiği kongrelerden farklı olarak Cide’de çift adaylı bir seçim yaşandı.

Genel Merkez’in aday olarak gösterdiği mevcut ilçe başkanı Mustafa Aygen’in yanı sıra partinin kurucu ilçe başkanı Nedim Çağdaş ve Hayrettin Dere, mevcut yönetimi eleştiren açıklamalarla aday olduklarını açıklamıştı. Ancak kongrede Çağdaş ve Dere aday olmazken, Aygen’in karşısına Bayram Ali Kılıç çıktı.

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü bu konuya kongrede yaptığı konuşmasında tepki gösterdi.

“Biz Cumhurbaşkanımıza ve genel merkezimize bağlı hareket eden bir teşkilatız. Genel merkezinin düşüncesi Cide’de tekrar Mustafa Aygen başkanımızla devam etme yönündedir. Tabii başka adaylar da çıkabilir. Biz burada bulunan delegelerin sağduyusuna inanıyoruz. Onların doğru karar vereceğine inanıyoruz. Biz Mustafa başkanla bugüne kadar uyumlu bir çalışma gerçekleştirdik. Bundan sonra da bu çalışmalara inşallah devam ederiz” dedi.

Yapılan oylama neticesinde Mustafa Aygen, delegelerin oyuyla yeniden İlçe Başkanı seçildi.