“Akıllı Şehir”için omurga adımı

Belediye,şehirdeki tüm tesislerinde fiber optik kablo altyapısını kuracak. 30 bin metre fiber kablo çekiminin gerçekleştirileceği bu çalışma sonucunda belediye birimleri arasında bilgi trafiğinin daha hızlı, güvenli ve kesintisiz olacağı belirtildi.

Başkan Vidinlioğlu, “Akıllı Şehir projelerini hayata geçirmek, şehrimize en verimli şekilde hizmet etmek ve gerekli tasarrufları sağlamak çok önemli. Bu projemizin sadece sulama suyunda sağlayacağı tasarruf dahi büyük önem taşıyor. Akıllı şehir projeleri öyle sıradan projeler değil. Burada ekiplerimiz ciddi çalışmalar yapıyor. Hemşerilerimize daha hızlı hizmet sağlayabilmek ve kaynakları en verimli şekilde kullanmak adına ince eleyip sık dokuyoruz” dedi.

 

Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun, seçim vaatleri arasında yer alan Akıllı Şehir Kastamonu projesinin omurgası oluşturuluyor.

Güneş Enerji Santrali ve  Elektrikli Şarj İstasyonları projeleri ile ücretsiz WİFİ hizmeti gibi Akıllı Şehir Kastamonu projesinin temelini oluşturan çalışmaları kamuoyuyla paylaşan Belediye’nin, fiber optik kablo altyapısını bu yıl içerisinde kuracağı açıklandı.

Verilen bilgiye göre, Belediye,şehirdeki tüm tesislerinde fiber optik kablo altyapısını kuracak. 30 bin metre fiber kablo çekiminin gerçekleştirileceği bu çalışma sonucunda belediye birimleri arasında bilgi trafiğinin daha hızlı, güvenli ve kesintisiz olacağı belirtildi.

Uygulama tamamlandığından itibariyle sinyalizasyon, park ve bahçe sulama sistemleri, aydınlatma sistemleri, sayaç okuma sistemlerinin tek noktadan yönetilebileceği, bunun da su ve enerji kaynaklarının daha verimli kullanımının kapısını açacağı ve olası olumsuzluklara daha hızlı müdahale imkanı getireceği kaydedildi.

Belediye’den yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:

“Yaşamın temeli ve geleceğin en önemli doğal kaynağı olan suyun daha etkin ve verimli kullanılabilmesi adına proje çerçevesinde entegresi sağlanacak akıllı sulama sistemleriyle havadaki ve topraktaki nem miktarları algılayan sensörler kurularak doğru zamanda doğru sulama yapılması sağlanacak. Bu uygulamayla kent genelinde ciddi bir su tasarrufu da sağlanmış olacak. Parça parça hayata geçirilecek bu projelerle Akıllı Şehir Kastamonu’nun adeta temeli atılacak.”

Akıllı Şehir Kastamonu Projesinin şehrin geleceği için önemli olduğunu sözlerine ekleyen Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu ise, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Akıllı Şehir projelerini hayata geçirmek, şehrimize en verimli şekilde hizmet etmek ve gerekli tasarrufları sağlamak çok önemli. Bu projemizin sadece sulama suyunda sağlayacağı tasarruf dahi büyük önem taşıyor. Akıllı şehir projeleri öyle sıradan projeler değil. Burada ekiplerimiz ciddi çalışmalar yapıyor. Hemşerilerimize daha hızlı hizmet sağlayabilmek ve kaynakları en verimli şekilde kullanmak adına ince eleyip sık dokuyoruz.”