Aman kaliteyi bozmayın!

Kastamonu mutfağını NTV ekranına taşıdığı programındaki övgüsü Kastamonu pastırmasını bir anda yerel ürün olmaktan çıkartıp yoğun bir taleple karşı karşıya bırakan ve üretimin, dolayısıyla gelirin katlanmasını sağlayan  ünlü gurme Vedat Milor’unbu ürünle ilgili“Kastamonu mu, Kayseri mi?” anketi, Kastamonulu pastırmacılar için yeni yıla girilirkentam anlamıyla büyük ikramiye yerine geçti.

 Kastamonu pastırmasına olan talebi bir kat daha attırması beklenen anketin yankıları ise sürüyor. Anket sonucunda Kayseri pastırması kazansa da Milor’un, “Benim için şampiyon Kastamonu pastırması… Anketi bir kenara koyarsak dünyanın en değerli malzemeleri çoğunlukla az miktarda çıkar, üretilir” demesi, büyük ikramiye sunduğu Kastamonulu pastırmacılara  “kaliteyi korumaları” sorumluluğunu  da yüklemiş oldu.

Ünlü gurme Vedat Milor’un, Kastamonu pastırmasına olan talebi bir kat daha attırması beklenen anketinin yankıları sürüyor.

Son olarak Hürriyet gazetesi Milor’un anketine gösterilen ilgiyi sütunlarına şöyle taşıdı:

“Vedat Milor, sosyal medyadan “Kayseri pastırması mı yoksa Kastamonu pastırması mı daha çok öne çıkıyor” diye sordu. İki pastırmanın tarafları sert bir gastronomik tartışmaya girdi. Anket sonucunda Kayseri pastırması kazansa da Milor, “Benim için şampiyon Kastamonu pastırması” dedi.

Yemek yazarı Vedat Milor, sosyal medyada yine hassas bir konuda anket yaparak Türkiye’yi ikiye böldü. Milor, “Bugün gelinen noktada yaptıkları pastırmaların lezzetiyle sizce hangi ilimiz diğerine kıyasla daha öne çıkıyor? Kastamonu mu yoksa Kayseri mi?” diye sordu. 120 binin üzerinde kişi ankete katılırken Kastamonu pastırmasını savunanlar ve Kayseri pastırmasını savunanlar sert argümanlarla birbirlerine girdi. Büyük bir grup “Pastırmanın anavatanı Kayseri’dir” dese de “Kastamonu’da pastırma yemenizi tavsiye ederim. Ben Kayseri’ninkini de Kastamonu’nunkini de yedim. Objektifim çünkü ikisi de memleketim değil. Kesinlikle Kastamonu diyorum” gibi çok sayıda yorum yapıldı.

BELEDİYE DEVREYE GİRDİ

Sert geçen tartışmalara Kastamonu Belediyesi’nin Twitter hesabı da katılarak “Kayseri pastırmasının adı Kastamonu pastırmasının tadı var” yorumunda bulundu. Gökhan Günbay isimli bir kullanıcı Milor’u eleştirerek “Böyle bir konunun tartışmaya açılması bile saçma. Kastamonu’da günlük üretilen pastırma Kayseri’de üretilenin yüzde 1’i mi 2’si mi? Tüm dünya tarafından kabul görülen lezzet hâlâ Kayseri’de bu sebepten dolayı üretime yetişemiyoruz” dedi. Milor ise “Oylama bitene kadar fikir beyan etmeyeceğim ama argüman sağlam değil. Anketi bir kenara koyarsak dünyanın en değerli malzemeleri çoğunlukla az miktarda çıkar, üretilir” diyerek tartışmaya yeni bir boyut getirdi.

KAYSERİ KAZANDI

3 gün içerisinde 120 bin oy alan anketin sonucunda yüzde 55 ile Kayseri pastırması galip geldi. Vedat Milor ise oyunu Gain platformu için yaptığı programda açıkladı. Kayserili ve Kastamonulu pastırma üreticileriyle sohbet eden Milor “Kurutma, çemen, kesme gibi konuları göz önünde bulundurarak benim için şampiyon Kastamonu” dedi. Vedat Milor daha önce de “Menemen soğanlı mı olur soğansız mı?” anketiyle sosyal medyayı büyük bir gastronomik tartışmanın içine sokmuştu.”