Amatör spora büyük destek

Türk Ekonomi Bankası (TEB) sponsorluğunda Kastamonu Valiliği himayelerinde, İstanbul Kastamonuspor Gençlik ve Spor Kulübü’nün projesi doğrultusunda, ilimiz spor paydaş kurumlarının organizesinde, Kastamonu Amatör Spor Kulüpleri Malzeme Dağıtım Töreni gerçekleştirildi.

Törende ilimizdeki 48 amatör spor kulübündeki, 7-15 yaş arasındaki bin 512 sporcuya toplamda 10 bin 500 parça spor malzemesi desteği sağlandığı öğrenildi.

Ünlü spor spikeri Erdoğan Arıkan’ın sunuculuğunu yaptığı programda, protokol konuşmaları gerçekleştirildi. İlk konuşmayı İstanbul Kastamonuspor Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı İlker Dilek yaptı. Konuşmasında ‘İki şehir tek yürek’ vurgusu yapan İlker Dilek, projeye katkısı bulunan herkese teşekkürlerini iletti.

Amatör sporun zor ve meşakkatli bir iş olduğunu söyleyen İlker Dilek, “Amatör spor az kaynakla çok iş yapabilme sanatıdır. Ben de amatör sporun içinden gelmiş, zorluklarını ve imkansızlıklarını yaşamış bir kardeşiniz olarak, geçmişten gelen tecrübelerimizle birlikte her zaman gençlerimizin yararına olacak sosyal içerikli projelere imza atarak onların geleceklerine katkı sağlamak amacıyla gönüllülük esasına göre çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu büyük proje de onlardan sadece biri. İstanbul Kastamonu Gençlik ve Spor Kulübü olarak bizim bir sloganımız var. Ne diyoruz: ‘İki Şehir Tek Yürek’ İstanbul-Kastamonu… Bugün çok büyük mutluluk yaşıyorum. Benim İstanbul’daki çocuklarım hangi kalitede spor malzemesi giyiyorsa, bugün itibariyle de Kastamonu’da yaşayan çocuklarımızda aynı kalitede ürünleri giyecek… İşte ‘İki Şehir Tek Yürek’ derken bu birliktelikten bu dayanışmadan bahsediyoruz” dedi.

Kastamonu Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Adem Keloğlu da konuşmasında yapılan organizasyona teşekkürlerini sunarken, yardım alamayan diğer yaş grubundaki sporculara da gerekli desteğin sağlanması için çalışmalarının sürdüğünü söyledi ve gelecekleri olan gençlerin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak ise “Sporun temelinde amatör spor kulüplerimiz var. Amatör spor kulüplerini yaşatmak noktasında, İstanbul Kastamonuspor Başkanı İlker Dilek bey bir projeyi getirdiler. Sayın Valimizin de himayelerinde bu proje hayat buldu. ‘Destek TEB’den başarı sizden’ sloganıyla bin 500 sporcumuz çok güzel kıyafetlerle spora teşvik edilecek. Amatör spor kulüplerimizi, sporun temelini oluşturan çocuklarımıza dokunacak destekleri sağladığından dolayı TEB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çolakoğlu beyefendiye şükranlarımı sunuyorum. İstanbul Kastamonuspor kulübüne ve tüm emeği geçenlere de çok teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Belediye Başkanı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu da konuşmasında, “Ben hayallerimde 20-30-50 sene sonrasının düşüyle hayaliyle yaşıyorum, ona yönelik çalışmalar yapıyoruz. Spor da olmazsa olmaz. Belediye başkanlığım süre zarfında tüm gençlerimize spor yönünden destek olmaya gayret ettik. Araba tahsisi, konaklama, malzeme ve benzeri yardımlarımız oldu. Kastamonu Belediyesi’nin bir de hentbol takımı var. Kadın hentbol takımımız, Şampiyonlar Ligi’nde kabul edilen ilk Türk kadın takımı. Kastamonu, spor tarihinde bu yönde altın sayfalardan birine sahip. Malzeme dağıtımı hususunda da emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Eski Devlet Bakanı hemşehrimiz Murat Başesgioğlu da törendeki konuşmasında şunları söyledi:

“İstanbul’un enerjisini, değerlerini Kastamonu’nun değerleriyle birlikte buluşturmanın en güzel örneklerinden biri budur. TEB Yönetim Kurulu Başkanımız, değerli hemşerimiz, onur duyduğumuz, Türk sanayisine, ekonomisine katkı veren, binlerce kişiye iş aş veren değerli hemşerimiz şahsında TEB üyelerine çok teşekkür ediyoruz. Bir teşekkür de İlker kardeşimize. Bakanlık döneminde beraber çalıştık, önemli katkıları oldu. Şimdi de İstanbul’da güzel işler yapıyor. Ona da teşekkür ediyorum. Akademik eğitimin yanında çocuklarımızı geleceğe hazırlamanın en önemli anahtarı spordur. Onun için sporu hem yetişkinler olarak bizler hem de çocuklarımız mutlaka hayatımızın merkezine koymak zorundayız. Devlet her türlü tesisi yapmış durumda. Bu tesisleri doldurmak lazım. Bunu doldurmak da spor ailesinin fertlerine düşüyor. Kastamonu’yu spor kenti yapmak için her şeyimiz var, biraz gayret etmemiz, bu konuya odaklanmamız gerekiyor. Bazı eksiklerimiz var. Spor Lisesi’nin hayata geçmesi için önemli adımlar atıldı. İnşallah önümüzdeki dönem içerisinde Kastamonu bir Spor Lisesi’ne kavuşacaktır.”

Vali Avni Çakır da “Devlet-özel sektör-sivil toplum kuruluşlarının çok güzel uyumu neticesinde güzel bir organizasyon oldu” diyerek, Kastamonu’nun tesisleriyle birlikte ele alındığında bir spor şehri olduğunu söyledi.

Güçlü bir spor altyapısına sahip olduklarını söyleyen Vali Çakır, “Devlet olarak çok büyük yatırımlar yaptık. Ama bu belki de işin kolay kısmıydı. Zor kısmı bu tesisleri gençlerimizle doldurmak. Bu konuyla ilgili olarak uyum içinde, yoğun bir çaba içerisindeyiz. Burada bulunan çocuklarımızın hepsi sporla barışık. Tek bir kalemde Kastamonu’ya yakışır, gençlere yakışır malzemelerle donatılması; amatör spor için özel bir gün, özel bir destek. Çolakoğlu, TEB ailesine, bu organizasyonu Kastamonu’yla buluşturan İlker Bey’e, emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Gerçekten de Kastamonu amatör sporuna çok büyük hizmet oldu.”