Ambulans filosuna 6 yeni takviye

Sağlık Bakanlığı’nın ilimize tahsis ettiği 6 ambulansın teslim ve dağıtım töreninde konuşan Vali Avni Çakır, “Coğrafi şartlarda en uzak ilçelerden başlayarak dağıtımını yapıyoruz. İnşallah bu araçların devamı geldiğinde tüm ilçelerimizin araç parklarını da en müspet şekilde yenilemiş olacağız” dedi. Yeni ambulanslar Merkez, Cide, Doğanyurt, Çatalzeytin, İnebolu ve Tosya’ya dağıtıldı.

İlimizdeki ambulans filosu Sağlık Bakanlığı’nın tahsis ettiği 6 yeni ambulansla takviye edildi. Teslim ve dağıtımı dün düzenlenen törenle gerçekleştirilen ambulanslar Merkez, Cide, Doğanyurt, Çatalzeytin, İnebolu ve Tosya’ya dağıtıldı.

Vali Avni Çakır,  kurdele kesimi sonrasında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“İlimiz bugün sağlık hizmetleri açısından özel bir günü daha yaşıyor. Geçen hafta tarım teşkilatımızın araçlarını teslim aldıktan sonra bu hafta sağlık bakanlığımızdan ilimiz tahsis edilen 6 adet ambulansımızın teslim törenine bulunuyoruz. Gerçekten de Kastamonu’da sağlık teşkilatındaki arkadaşlarımız özellikle pandemi sürecinde de çok yoğun mesai sergilediler, emeklerine çok teşekkür ediyoruz. Onların bu özverili çalışması ve halkımızın da büyük desteği ile bu konuda görev alan diğer arkadaşlarımızın yardımı ile İnşallah bu anlamda ciddi bir rahatlamaya kavuştuk. Onun dışında sağlık hizmetlerimizin tüm vatandaşlarımıza eşit konforda sunulması maksadıyla araç parkımızın da yenileme çalışmalarının sonucu olarak bugün Sağlık Bakanlığımızdan ilimize tahsis edilen 6 adet ambulansı teslim alacağız. Bu ambulans araçları en çok ilçelerimizden başlamak üzere ilçelerimize de tahsis ettik. Onlarda birazdan teslim alacaklar. İnşallah vatandaşımıza en uygun şartlarda en konforlu araçlarla sağlık anlamında hizmetlerimize devam edeceğiz. Ben bu araçları teslim alırken, araçlarımızın ilimizin sağlık hizmetlerine vatandaşlarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Kazasız belasız hastalarımıza şifalara vesile olmasını diliyorum. Araçların ilimize kazandırılması noktasında emeği geçen tüm emeği geçenlere de yürekten tebrik ediyor, ilimize ve hepimize de hayırlı ve uğurlu olsun diyerek teşekkür ediyorum. Araçlar coğrafi şartlarda en uzak ilçelerden başlayarak dağıtımını yapıyoruz. İnşallah bu araçların devamı geldiğinde de tüm ilçelerimizin bu anlamdaki araç parklarını en müspet şekilde yenilemiş de olacağız. Cide, Doğanyurt, Çatalzeytin, İnebolu, Tosya bir de Merkeze araçlarımızın dağıtımını yaptık.”

YÜKSEL KUTLU

İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Yüksel Kutlu ise törende, ambulans hizmetleri ile ilgili şu bilgileri verdi:

“İlimizde A1 Doktor ekibi 1 adet, A2 paramedikli ekip 22 adet, B2 tipi ekip 10 adet, C tipi ekip de bir adet olmak üzere toplam 34 istasyonumuz var. Ambulanslarımızın 24 adedi 4×4, 36 adedi 4×2, 3 adedi 4 çekerli paletli ambulans, 1 adet obez ambulansı, 1 adet de yataklı ambulans olarak toplam 65 ambulansımız ilimizde hizmetlerini sürdürecek.

2020 yılında çağrı sayımız 305.516, 2020 yılı vaka sayısı 48.132 olup hastaneye ve sağlık kuruluşlarına naklettik ve 2020 yılı ambulans araçlarımızın kilometresi de toplam 7 milyon 460 bin 126’dır. Arkadaşlarımız bu zor coğrafya da zor şartlarda bu imkanlarla hizmet vermeye çalışıyorlar. Ambulans filomuzu yeniliyoruz ve gençleştiriyoruz. Emeği geçenlerin hepsine de çok teşekkür ediyoruz, ilimiz içinde çok iyi oldu, İnşallah devamı da gelecek. Geldiğinde diğer ilçelerimize de dağıtımını yapacağız.”

CENGİZ MUHZİROĞLU