Anadolu’nun değerli mirası

  • Anadolu’daki köklü birlikteliğin temelini oluşturan en önemli kurumlardan ahiliği hatırladığımız haftanın başlaması dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Vali Avni Çakır, “Esnaf ve sanatkârları yüksek ahlaki değerler etrafında birleştiren Ahilik Teşkilatı insanımızın dürüstlüğünü, mesleki marifetini mertlik, cömertlik anlayışıyla milletimizin birliği, beraberliği ile sosyo-ekonomik düzeninin güç kaynağı olmuştur” dedi.

 Ahilik Haftası dün başladı. Vali Avni Çakır, haftanın başlaması dolayısıyla yayınladığı mesajda Anadolu’yu Anadolu yapan bu değerli mirasın Türk milletine has değerli bir kültür hazinesi olduğunu söyledi.

Çakır’ın mesajı şöyle:

“Ahilik kültürü, sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayan, kaliteli üretimi benimseyen bir gelenek olarak geçmişten günümüze aktarılan gerçek bir yaşam disiplinidir.

Akıl, ahlak, bilim ve çalışma prensipleri üzerine kurulu, sevgi kardeşlik ve karşılıklı dayanışma kurallarını benimseyen Ahilik, esnaf ve sanatkarlarımız başta olmak üzere tüm milletimize has değerli bir kültür hazinesidir.

Esnaf ve sanatkârları yüksek ahlaki değerler etrafında birleştiren Ahilik Teşkilatı insanımızın dürüstlüğünü, mesleki marifetini mertlik, cömertlik anlayışıyla milletimizin birliği, beraberliği ile sosyo-ekonomik düzeninin güç kaynağı olmuştur. Ecdadımızdan aldığımız bu geleneksel emanet bugün daha da zenginleştirilerek aktif, üretken projelerle hayata geçirilmektedir.

Dün olduğu gibi bugün ve yarın da toplumumuzun ilerleme yolundaki yürüyüşüne ışık tutacak olan ahilik geleneği ile zanaatkarlarımız daha güvenli ve istikrarlı çizgide aynı kararlılıkla yürümeye devam edecektir.

Büyük bir azim, tükenmeyen bir emekle çalışarak, alın teri ile üreten, kazanan, iş ve meslek hayatına saygılı, güler yüzlü meslek erbaplarının yetişmesinde büyük rol alan,  ahilik geleneğinin yaşatılmasında, gelecek nesillere de aktarılmasında gayret gösteren Kastamonulu hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum.

Tarih, kültür, sanat, sanayi, ticaret, kenti Kastamonu’muzun bugün gelinen noktadaki gelişimine katkıda bulunan ekonomimizin temel taşları esnaf- sanatkarlarımızla birlikte üretime destek veren tüm halkımızın Ahilik Haftasını kutluyor, hayırlı ve bol kazançlar diliyorum.”