ANIT AĞAÇ CAN ÇEKİŞİYOR

Bozkurt Beldeğirmeni Köyü’ndeki 800 yıllık çınar ağacından büyük bir dal koptu. Anıt ağacın altında yer alan çay bahçesinin o bölümünde kimseninolmayışımutlak can kayıplarını önledi.

Çınaraltı İskele Kafe işletmecisi Salih Sertdemir, tarihi ağacın bakımının yapılması için bir yıldır uğraştıklarını ve dilekçe üzerine dilekçe yazdığını belirtti.

Sertdemir, “Maalesef ağacın bakımını Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne devrettiler. Ağacın ne olduğunu bilmeyen yetkililer bizim bu ağacımızla birlikte Kastamonu’da 3 ağacın bakımının yapılması için ihale yaptı. Ancak 17 bin lira olarak fiyat yüksek çıkınca ihaleyi iptal etti. Sonra yeniden fiyat tespiti yaptılar. Bu süre içerisinde ise “Dikkat Dal Düşebilir” yazılı bir tabela dikip gittiler” dedi.

Benzer olayın daha önce de yaşandığını ancak bu seferki gibi çok büyük hasarın olmadığını söyleyen Sertdemir, “Allah bizleri korudu. Kazasız belasız atlattık. Hepimize geçmiş olsun. Maalesef 8 asırlık çınarımıza yazık oluyor. Kırılan dalı bile yerinden kaldıramıyoruz” diye konuştu.