Ankara Demir Tahkim’e gitti

Ankara Demirspor kulübü, Futbol Federasyonu’nun 8 Temmuz’da Bandırmaspor’u şampiyon ilan edip, 2-3-4-5. sıradaki takımların play-off oynamasına ilişkin kararının iptali için TFF Tahkim Kurulu’na başvurdu.

Başvuru dilekçesinde, federasyon yönetim kurulu ile 2-3. Lig Kulüpler Derneği yetkilileri arasında 30 Haziran’da yapılan toplantı sonunda, 2. ve 3. Lig ile Bölgesel Amatör Liglerin oynatılmaması yönündeki kararın açıklandığı aktarıldı. 8 Temmuz’da ise liglerde play-off oynanmasına karar verildiği aktarıldı.

Ankara Demirspor’un ligde ikinci olduğu hatırlatılan dilekçede, “İlk maçımızda ligden çekilen Elazığspor ile karşılaşacaktık. Rakiplerimiz arasında Niğde ve Karabük vardı. Bandırmaspor ile deplasmanda 0-0 berabere kaldık. Ankara’daki rövanşı kazanmamız halinde ikili averajda onları geçecektik. Federasyonun aldığı kararının iptalini talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Ankara Demirspor yönetiminin daha önce aldığı ligden çekilme ve profesyonel futbol şubesini kapatma, ardından da takımı play-off maçları için Antalya’ya gönderme kararına, mavi-beyazlı takımda forma giyen eski futbolcular ile idareciler tepki gösterdi. Futbolcular, önce Gazeteciler Cemiyeti sonra da kulübün Behiçbey Tesisleri’nde bir araya gelip, 89 yıllık şanlı bir tarihe sahip olan kulübün kapatılmasının doğru olamayacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben bir açıklama yapan Ankara Demirspor’da oynamış eski futbolcular ve idarecilerden; Hasan Yalçıntaş, Hüseyin Erkmen, Muammer Özdemir, İsmail Şahan, Nevzat Şuvak, Bahri Yılmaz, İrfan Abazaoğlu, Ertan Abazaoğlu, Faruk Doğan ve Semih Tokatlı, şu ifadeleri kullandı:

”Sayın Cumhurbaşkanım, futbolun içinden gelen birisi olarak sessiz feryadımızı en iyi sizin duyacağınızı bildiğimiz için mağduriyetimizin ve yanan canımızın acısını size bildiriyoruz. Ankara Demirspor, ülkemiz sporuna bünyesinde barındırdığı yüzlerce sporcu ile hizmete devam etmektedir. Federasyon kararı ile lig tescil edilmiş ve kulübümüz mağdur edilerek haksızlığa uğratılmıştır. 89 yıllık Ankara Demirspor’un kapatılmaması için ilginizi bekler, saygılar sunarız.”