Anlaşma sağlandı, yürüyüş ertelendi

Barış Pınarı Harekâtı’nın 8. Günü akşamı, Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Türk heyeti ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in başkanlığındaki ABD heyeti, Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonun durumuna ilişkin bir uzlaşmaya vardı. Bu gelişme üzerine, KATSO öncülüğünde Pazartesi günü yapılması planlanan harekâta destek yürüyüşü ertelendi.

Anlaşmaya göre, Türkiye 120 saatlik bir süre için operasyona ara verecek ve bu zaman diliminde YPG, yaklaşık 32 kilometre derinliğinde oluşturulacak olan güvenli bölgenin gerisine çekilecek.Çekilme tamamlandıktan sonra da Türkiye tamamen operasyonu durduracak, ABD de Başkan Donald Trump’ın imzasıyla yürürlüğe giren yaptırımları geri çekecek.

KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, erteleme kararıyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

“ ‘Ülkem için güven, Dünya için Barış Pınarı’ Tertip Komitesi olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Barış Pınarı Harekatı’na verdiğimiz destek Kastamonu kamuoyunun yoğun ilgisi  ve memnuniyeti ile karşılanmıştır.

Tüm sivil toplum kuruluşlarının bu desteğine yürekten teşekkür ediyoruz. Devletimizin âli kazançları ve uygulayacağı 120 saatlik bekleme süreci komitemiz tarafındanda uygun bir zamanda tekrar toplanma gereği hissettirmiş ve Pazartesi yapılacak yürüyüş için bekleme/erteleme kararı alınmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. ”