Ara eleman sorunu makama taşındı

 

KESOB Başkanı Dursun Ergin başkanlığındaki esnaf heyeti, Ahilik Haftası kapsamında dün sırasıyla Valilik, Belediye ve İl Ticaret Müdürlüğü’nde makam ziyaretleri gerçekleştirdi.

Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Dursun Ergin, Vali Yaşar Karadeniz’i ziyaretlerinde, ilimizde had safhaya çıkan ara elaman sorununu dile getirdi.

Meslek liselerinin önceki yıllara göre işlevini yitirmeye başlamasının ara elaman sıkıntısına neden olduğunu ifade eden Dursun Ergin; “Eğitim sistemindeki değişikliklerin yarattığı süreçler çıraklık ve kalfalıkta sıkıntı yarattı. Ara elaman noktasında bütün ilçeleriz de sıkıntı var. İşsizlikten ziyade elaman arayıp elaman bulunmayan esnafımız var” dedi.

Yaşar Karadeniz

Önceki yıllarda başarılı öğrencilerin meslek liselerini tercih ettiği ancak son yıllarda meslek liselerinin daha çok başarısız öğrenciler tarafından tercih edildiğini belirterek konuşmasına başlayan  Vali Yaşar Karadeniz şunları söyledi:

“Bu konuda Osmanlı’nın Tanzimat Dönemi’nde mektepli mi,yoksa alaylı mı tartışmaları yaşanırdı. Tekrar mekteplilik konusuna girmemiz gerekiyor. Piyasa da ihtiyaç duyulan hangi meslekler varsa o mesleği icra edebilmenin şartı o meslekle ilgili bir okulu bitirmiş olmak olmalıdır. Dışardan para verilerek alınan sertifika ile meslek erbabı olunmuyor. Ancak onun eğitimini düzgün bir şekilde alırsanız oluyor. Kurslarla meslek sertifikası verme uygulamasının bitmesi ve hangi mesleklere ihtiyaç varsa okullarda bu mesleklerin bölümlerinin açılması ve diploması olmayanın o mesleği icra edememesi gerekiyor. Dünyadaki eğilimde bu yönde. Bu koşulların getirilmesi durumunda üniversite kapısında ki yığılmada azalacaktır. Çünkü ailede çocuğunun sevdiği ve ilgi duyduğu işi yaptığında ekmek sahibi olacağını bildiği ve sayının kısıtlı olacağından çocuklarını üniversite eğitimi için zorlamayacaktır”

Valilik ziyaretinin ardından, Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında KESOB Başkanı Dursun Ergin, Ticaret İl Müdürü Sefa Özata ve meslek odaları başkanları Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nu makamında ziyaret ettiler.

Ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Beyçelebi Mahallesi Hacıdede Sokak üzerinde bulunan Ahi Çorba Türbesi’nde çevre düzenlemesi yapacaklarını ve hizmet için eğitimi de kısa sürede başlayacaklarını söyledi. CM