Araban meselesi

Geçtiğimiz hafta, Samsun’un sahiplenip alıp yürüdüğü konu “Kendir”i yazmıştım… Kastamonu’ya özgü şeylerin sahiplenilmesi bitmiyor ahali!

Bu sefer de bir atak “Sarımsak” konusunda Araban’dan geldi. Gaziantep’in Araban ilçesi, kendi topraklarında yetiştirdikleri sarımsağı tescil ettirdi.

Bu, Kastamonu’nun “’Baklava’ konusunda birinci benim!” demesi gibi bir şey… Anlayacağınız o kadar komik…

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim, biz ki Kastamonu olarak Sudan’dan sarımsak ithal etmiş bir memleketiz… Ne olacağı da fazla belli olmaz açıkçası…

Sarımsağımıza sahip çıkmak konusunda elimizden geleni ardımıza koymasak iyi olur.

Bu işler, sosyal medya hesaplarından Araban’a iğneleyici cümleler paylaşmakla olmuyor ne yazık ki… Bir bakmışsınız, Taşköprü merkeze 40 kilometreyken, 808 kilometre ötedeki Araban’dan sarımsak getirtivermişiz… Yapmaya da başladık yavaş yavaş…

  • ••

Yangın helikopteri için ne bekleniyor?

İlimizin yüzde 67’si ormanlarla kaplıyken, koru ormanlarında 143 milyon metreküp ile servet bakımından en zengin ilken, bin 21 orman köyüyle en çok orman köyü olan ilken, 1 milyon 533 bin 239 metreküp üretim ile en çok orman üretimi yapan il konumundayken, ilimize yangın helikopteri kazandırılması için ne bekleniyor, söyler misiniz?

Taşköprü’de yaşanan yangın faciasından sonra bin 955 futbol sahası büyüklüğünde ormanlık alanımızı kaybettiğimizin farkındasınız değil mi?

Bakın, bir değil, on değil, yüz değil, bin 955 futbol sahası büyüklüğünde!

Korkunç bir rakam anlayacağınız.

Yıllar yılı çabalasak bile geri gelmeyecek bir alan. “Ciğerlerimiz yandı” derken abartılmıyordu…

Ve biz hâlâ bir yangın helikopterine sahip değiliz…

Biz ilimizde başımıza kötü şeyler geldikten sonra önlem almaya pek alışkınızdır.

İyi de, bu konuda daha bir önlem almadık. Yanan bin 396 hektar alan bize yeterli olmadı demek ki…

 Gözde MINIK