Arabanlılar’ın patent atağına Taşköprü’den yanıt

Gaziantep Araban sarımsağının coğrafi işaretle tescil edilmesinin ardından sarımsağın başkenti olarak bilinen Taşköprü’nün MHP İlçe Başkanı Mustafa Arabacı, Taşköprü sarımsağının patentinin 2009 yılında alındığına dikkat çekerek, “Taşköprü Sarımsağı sadece ülkemizde değil dünyada aroma ve selenyum oranı en yüksek dolayısıyla en kaliteli olan sarımsaktır” dedi.

“Bir ilçenin kendi ürünü ile ilgili Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alması gayet doğaldır” diyen Mustafa Arabacı, “Kalitesini uluslararası arenada ispatlamış, ünü dünyayı sarmış, adına festivaller düzenlenen Taşköprü sarımsağını diğer illerimizde üretilen sarımsaklardan ayıran özellik dayanıklılığı ve kalitesidir. İlçemizde 4 bin aile sarımsak üretimi ile geçimini sağlamaktadır. Ayrıca sarımsak üretim ve ticareti ilçemiz nüfusunun büyük bölümüne istihdam sağlamaktadır.

Ülkemizde üretilen sarımsağın yaklaşık % 25’i Taşköprü’de üretilmektedir. Milliyetçi Hareket Partisi olarak ilçemiz ve ülkemiz ekonomisi için büyük katkılar sunan sarımsak üreticilerimizin her zaman yanında olacağımızı ve Taşköprü Sarımsağı ile ilgili çalışmaların takipçisi olacağımız beyan ediyoruz” dedi.