Araç’ta kış festivali heyecanı

Araç Gölcük ve Fındıklı yaylalarında gerçekleşecek “1. Kastamonu Araç Yayla Kış Festivali” bugün başlıyor.

Bölge açısından festivalin çok önemli olduğunu belirten Araç Belediye Başkanı Satılmış Sarıkaya, “Festivalde çeşitli doğa sporları, kızakla ve kayaklarla kayma, kültürümüze uygun yöresel oyunlar olacak. Yayla kültürünü yaşatacak şekilde doğa sporlarıyla ilgili turizmin alt yapısını oluşturmak istiyoruz. Bu kapsamda yürüyüş rotaları, trekking alanları ve kayak yerleri belirlendi.” dedi.

Sarıkaya, herkesi festivale davet etti.

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Hikmet Haberal ise tabiat turizmine yönelik faaliyetler gerçekleştirdiklerini anlatarak, “Turizmi yılın 12 ayına yaymak istiyoruz. Fındıklı yaylaları tamamen orijinal, burada bütün yayla evleri doğal. Burada kış turizmini çeşitlendirme kapsamında birçok etkinlik yapılabileceğini göstermek istiyoruz. Şenlik havasında bu güzellikte insanlarla bir araya geleceğiz. Üniversitemiz, belediyemiz ve paydaş kulüplerimizle festivali gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

Festival kapsamında kar mağarası, iglo, kardan adam yarışmaları ile ödüllü kış sporları oyunları ve fotoğraf yarışması gerçekleştirilecek. AA