ARIDAN GELEN SAĞLIK; ARI SÜTÜ

Dyt. Laden HEKİMOĞLU

Arı sütü; 6-15 günlük genç işçi arılarda bulunan üst çene (mandibular) ve boğaz (hipofarengeal) bezlerinden salgıladıkları, larvalarını beslemek için kullandıkları, beyaz-krem renginde, besin değeri çok yüksek olan yoğun ve süt kıvamındaki bir arı ürünüdür. Kraliçe arılar, larvalık döneminden itibaren arı sütü ile beslenirken işçi arılar arı sütü ile yalnızca 3 gün beslenirler. Arı sütü, arıların ömrünü direkt olarak etkileyerek işçi arıların yaklaşık 45 gün, kraliçe arıların ise 5 yıla kadar yaşamasına imkan sağlamaktadır.

Tarihi kayıtlara göre arı sütünün insanlar tarafından ilk kullanımı Antik Yunan dönemine dayanmakta olup Olimpos Tanrıları’na sunulan ölümsüzlük yiyeceği içerisinde kullanıldığı belirtilmiştir.

Aristo, arı sütünün arı topluluğundaki fonksiyonunu ve kraliçe arıya etkisini ilk keşfeden kişi olup, fiziksel gücü ve düşünme kapasitesini artırmak için özellikle okulunda kahvaltıda bal ve arı sütü karışımını hazırlattığı bilinmektedir. Antik Mısır’da ise Kleopatra’nın kozmetik bir ürün olarak arı sütü kullandığı ve güzelliğini arı sütüne borçlu olduğu ve aynı dönemlerde arı sütünün bir güç sembolü olduğu bildirilmiştir. Çin’de ise arı sütünün antik çağdan beri geleneksel tıp alanında kullanıldığı bilinmektedir. 1793 yılında İsviçre’de arı sütüne “Royal Jelly” ismi verilmiştir. Bu, mükemmel besin anlamını taşımaktadır.

Arı Sütünün İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir?

  • Vücutta hücre yenilenmesini sağlayarak daha dinç hissettirir, beyin fonksiyonlarını düzenler, güç ve canlılık kazandırır. Yapılan bilimsel çalışmalarda düzenli arı sütü tüketiminin çocuklarda bedensel ve zihinsel gelişmeyi desteklediği ve beyin aktivitesini geliştirdiği kanıtlanmıştır. Aynı zindelik egzersiz öncesi arı sütü tüketimi ile de belirgin şekilde hissedilir.
  • İltihaplanmayı önler ve bağışıklığı güçlendirir.
  • Kan kolesterolünü düşürür.
  • Damar genişletici aktivitesi ile kan basıncını düşürür.
  • Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.
  • Ciltte kolajen sentezini artırarak cilt ve saç hastalıklarında tedavi edicidir. Ayrıca ciltte yaşlanmayı geciktirir.
  • Yara iyileşmelerini hızlandırır.
  • Kadınlarda yumurta sayısını ve doğurganlığı artırır.
  • Östrojen benzeri etki göstererek menopozu geciktirir.

Arı sütü kullanımı için nadir de olsa ciddi yan etkiler gözlenebilmektedir. Herhangi bir arı ürününe alerjisi bulunmayan bireyler için arı sütü oldukça yararlıyken alerjisi bulunan bireylerin bu ürünün kullanımına dikkat etmesini önerir, ciddi problemlerle karşılaşabileceklerini hatırlatmak isterim. Sağlıklı günler dilerim.

Detaylı bilgi almak için [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

Dyt. LADEN HEKİMOĞLU