Asgari ücretliye konut yolda

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Cezaevi’nin arka kısmındaki 160 bin metrekarelik alanda, asgari ücretli vatandaşlar için 1200 konuttan oluşacak olan bir proje üzerinde çalıştıklarını söyledi. Babaş, yakın bir zaman dilimi içerisinde başvuruları kabul etmeye başlayacaklarını da müjdeledi.

Gazeteciler Cemiyeti Ziyareti (4)_1600x1065

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Başkanı Erkan Yılmaz ve Yönetim Kurulu üyeleri ile dün bir araya geldi.

Kastamonu Belediyesi olarak gündemlerinde yer alan asgari ücretlileri konut sahibi yapma çalışması hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Babaş, “Bu konudaki çalışmalarımızda önemli adımlar kaydettik. Cezaevi’nin arka kısmında 160 bin metrekarelik alanda böyle bir projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Asgari ücretlilere konut yapılması konusunda projemizi geliştirdik. Burası Kastamonu’nun konum olarak en güzel yerlerinden bir tanesi. Burada bin 200 adet konut inşa etmeyi planlıyoruz. Bu konutların tamamı 3+1 dairelerden oluşacak. Ayrıca alışveriş merkezi, cami, anaokulu ve sosyal tesisler de projemiz kapsamında yer alıyor. Başvuru şartları ve taleplerin alınmasına ise çalışmalarımızı tamamladıktan sonra ilerleyen günlerde başlamayı düşünüyoruz” dedi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılması planlanan konutlar hakkında da açıklamalarda bulunan Babaş, bu konuda insanların yanlış bilgilendirildiğini ifade etti. Başkan Babaş, “Biz başvuru belgelerimizi daha yeni teslim ettik. Mevcut başvuruları alınanlar ve yapılan konutlar daha öncesinde çalışmalarına başlanan, planlanan konutlar. Ayrıca konutlar konusunda Emekliler Derneği’nin konut talebi almak gibi durumu söz konusu değildir. Emekliler Derneği’nin emeklilere yönelik konut yapılması konusunda önemli katkıları olmuştur. Ancak başvuru şartları ve talepleri gibi işlemler TOKİ kanalıyla olur” diye konuştu.

Kastamonu’nun her alanda ileri gitmesi için çalıştıklarını söyleyen Başkan Babaş, Kastamonu’nun tanıtımı açısından yerel bir televizyonun yayın hayatına başlamasının çok önemli olduğunu vurguladı ve “Kastamonu’ya ait bir televizyonun olması şehrimizin tanıtımına ve ekonomik açıdan gelişimine büyük katkı sağlayacaktır. Bu konuda ben üzerime düşen tüm desteği vermeye hazırım” dedi. • ERHAN VEREN