“Asgari ücretten vergi alınmasın”

  • CHP Milletvekili Hasan Baltacı, yeni asgari ücretin açıklanmasının hemen ardından yaptığı değerlendirmede, kendi taleplerinin 3100 lira ve tüm vergilerden muafiyet olduğunu hatırlattı.
  • TÜİK’in rakamları ile açıklanan ücretin ortada olduğunu söyleyen Baltacı, asgari ücret tespit komisyonunda işçileri emekçileri temsil eden sendikaların ve kitle örgütlerinin olması gerektiğini belirtti, kendi iktidarlarında bunun gerçekleşeceğini ayrıca asgari ücretin enflasyon rakamının üzerinde olacağını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis üyesi Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, dün partisinin Nasrullah Meydanı’nda asgari ücretin 3 bin 100 lira olması için başlattığı imza kampanyası standını ziyaret etti.

Baltacı,ziyaretinden kısa süre önce net 2 bin 825 lira olarak açıklanan 2021 yılında uygulanacak asgari ücretle ilgili bir değerlendirmede bulundu ve “Bizim taleplerimiz çok açık ve çok netti. Genel başkanımızın da belirttiği gibi asgari ücret 2021 yılı için en az 3 bin 100 lira olmalı ve tüm vergilerden de muaf olmalıydı” dedi.

Milletvekili Baltacı’nın açıklaması şöyle:

“‘Bu ülkede yoksulluk yoktur’ diye açıklama yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı bir az önce bu ülkede asgari ücreti açıkladı.

Bu ülkede 10 milyondan fazla işçi ve ailesini ilgilendiren asgari ücretle ilgili yaptığımız çalışmayı burada sonlandırıyoruz. Öncelikle milyonlarca işçinin ve emekçinin asgari ücretiyle ilgili imza kampanyası başlatan il başkanımıza ve il yöneticilerimize, merkez ilçe başkanımıza ve yöneticilerine, gençlik kolları ve kadın kolları başkanımıza canı gönülden teşekkür ediyorum. Buraya kadar gelip asgari ücretin net, vergiler hariç en az 3 bin 100 lira olması için imza veren bütün Kastamonululara teşekkür ediyorum.”

“TÜİK’İN RAKAMLARI VE AÇIKLANAN ÜCRET ORTADA”

“Az önce asgari ücret açıklandı. ‘2021 yılında, bir asgari ücretli çalışan 2 bin 825 lirayla geçimini sağlayacak’ denildi. Oysa Cumhuriyet Halk Partisi’nin yaptığı çalışmalar olmasa, Genel Başkanımızın yaptığı açıklamalar olmamış olsa, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun önüne, hem istihdamın düştüğünü söyleyen hem de işsizliğin azaldığını söyleyen TÜİK tarafından bir takım rakamlar konuldu. 2021 yılı hafif iş kolu için 2 bin 339 lira, orta işler için 2 bin 507 lira, ağır işler için de 2 bin 792 lira asgari ücret önerilmişti. Ama yapmış olduğumuz çalışmaların da etkisiyle bugün 2 bin 825 lira olarak açıklandı. Yeter mi?Yetmez. Aynı TÜİK’in yaptığı açıklamaya göre, bu ülkede enflasyon en az yüzde 14, yine TÜİK’e göre bu yıl sadece mercimeğe yüzde 59 zam geldi. Ayçiçeğine yüzde 34, yumurtaya yüzde 76 zam gelmiş. Elektrik faturalarına yüzde 30, doğalgaza yüzde 34 zam gelmiş. Sadece başkanlık rejimine geçtiğimiz bu son üç yıllık süre içerisinde, Türkiye’deki her yurttaşın 3 bin 723 dolar yani 30 bin lira fakirleştiği bir ülkede TÜİK’in verdiği rakamlar ve Bakan’ın açıkladığı asgari ücret rakamı bu.”

SARAYIN HARCAMASI

“Biliyorsunuz bütün kararları tek adamın verdiği bir rejime geçtik. Bakan’ın ve komisyonun açıkladığı rakama kesinlik kazandıracak isim Cumhurbaşkanı olacak. Sarayında bir dakikada  7 bin 700 lira harcayan, bir dakikada üç asgari ücretlinin maaşından çok daha fazlasını harcayan Cumhurbaşkanı, bu asgari ücrete son kararı verecek. Sarayın dört dakikalık harcaması bir asgari ücretlinin bir yılda aldığı gelirden daha fazla. Biz diyoruz ki, asgari ücretten vergi alınmasın. Asgari ücretliler gelir vergisinden muaf tutulsun istiyoruz. Asgari ücretliye son şeklini verecek olan Cumhurbaşkanı kimdir? Kalyon İnşaat’tan 9,5 milyar liralık vergi borcunu silen, Cengiz Holding’in 422 milyon liralık vergi borcunu silen, Milli Piyango’dan önümüzdeki 10 yıl boyunca yaklaşık 18 milyar lira tutarındaki KDV’yi almayacak olan Cumhurbaşkanı karar verecek. Kendi yandaş şirketlerine 18 yıl içerisinde en az 128 kez vergi muafiyeti getiren Cumhurbaşkanı karar verecek.”

“TALEPLERİMİZ ÇOK AÇIK VE NET”

“Bizim taleplerimiz çok açık ve çok net. Genel Başkanımızın da belirttiği gibi asgari ücret 2021 yılı için en az 3 bin 100 lira olmalı ve asgari ücret tüm vergilerden muaf olmalıydı. Asgari ücret tespit komisyonunda işçileri emekçileri temsil eden sendikalar ve kitle örgütleri olmalıydı. Asgari ücret gelir vergisi matrah dilimlerinin yeniden belirlenmesi gerekiyordu ki asgari ücretle çalışan bir kişi tüm ailesinin geçimini sağlayabilsin.”

“ENFLASYONUN ÜZERİNDE OLACAK”

Bizim iktidarımızda asgari ücret saraylardan açıklanmayacak. Bizim iktidarımızda asgari ücret tespit komisyonunda işçiler, emekçiler ve onların temsilcileri oturacak. Bizim iktidarımızda asgari ücret bir kişinin geçimi üzerinden değil bir ailenin geçimi üzerinden tespit edilecek ve asgari ücret pazarlık konusu olmayacak. O gün geldiğinde asgari ücreti bu meydanlardan biz açıklayacağız ve enflasyonun üzerinde açıklayacağız.”