Aşıda ilk uygulama kahramanlara

Çin’den alınan ve 81 ile dağıtılan CoronaVac aşısı, acil kullanım onayı sonrası dün diğer kentlerle birlikte kentimizde deilk etapta sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandı.

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Başhekim Prof. Dr. Zafer Ergül, İl Sağlık Müdür Vekili Yüksel Kutlu başta olmak üzere sağlık çalışanları aşılanmaya başlandı. Vali Avni Çakırda, Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni ziyaret ederek aşı çalışmalarını yerinde inceledi.

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başlatılan aşılama çalışmalarında “Korona’yla mücadele kahramanları’nın yanında olan Vali Avni Çakır, salgınla mücadelede çok özel bir günün yaşandığını belirtti ve  şöyle dedi:

“Tüm ülke genelinde olduğu gibi, bugün ilimizde de sağlık çalışanlarından başlamak üzere aşılama çalışmalarına başladık. Şu an Başhekimimiz Zafer Hocamız, İl Sağlık Müdürümüz bu kapsamda aşılarını oldular. Koronavirüs ile mücadelede sağlık çalışanlarımızın rolü çok çok önemli. En ön cephede mücadele ediyorlar. Onların bu kapsamda aşılamada öncelikli olmaları son derece normal ve beklenen bir şeydi. Bu grupta aşılamaları bitirdikten sonra, diğer öncelikli gruplarımızı da aşılamaya en kısa sürede başlayacağız. Aşılama ile ilgili bilgileri Bilim Kurulumuz ve Sağlık Bakanlığımız tüm ülkeye duyuyorlar. Beklentimiz sağlık çalışanlarımız aşılandıktan sonra, 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızı kısa sürede aşılamayı planlıyoruz. İlimizde yaklaşık 5 bin sağlık çalışanımız var. Bu arkadaşların tamamını 15 gün içerisinde aşılamayı planlıyoruz. Bugün ilk dozlarını aldılar. 28 gün sonrada 2’nci dozlarını alacaklar.”

Sağlık çalışanlarının aşılanmasından sonra ilerleyecek süreç hakkında da bilgi veren Vali Çakır, şunları söyledi:

“Aşılamanın sağlık çalışanlarından sonra vatandaşlarımızın hizmetine nasıl verileceği, hangi usulle randevu alınacağı, sıralamanın nasıl olacağı konusunda hem Bakanlığımız, hem Valiliğimiz hem de Sağlık Müdürlüğümüz tarafından da bilgi verilecek. Bakanlığımızın Hasta Randevu Sistemi’nden randevu alınacak ve belirtilen saatlerde iilgilivatandaşlarımıza aşılama yapılacak. Bugün başlayan aşılama çalışması ile beraber Koronavirüs illetinin hem ülkemizin hem de dünyanın gündeminden uzaklaşması için güçlü bir adımın atılmış olmasını ümit ediyorum. Aşılama çalışması ile beraber ülke olarak da, insanlık olarak da yeniden normal hayata en kısa sürede dönmeyi ümit ediyorum. Aşı olan tüm sağlık çalışanlarımıza ve tedavi gören hastalarımıza şifalar diliyorum.”

Cengiz MUHZİROĞLU