Asrak’tan altyapı vurgusu

Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak, önceki akşam TV366’da gazeteciler Yılmaz Acar Davut ve Serkan Horuz’un sorularını yanıtladı.

Programda pandemi dönemini tesislerin yenilenmesi açısından avantaja çevirdiklerini söyleyen Reşat Asrak, “Bu dönemde tesislerimizin neredeyse tamamını yeniledik” dedi.

Hüsnü Tandoğan Spor Salonu’nda çalışmaların sona erdiğini, kısa süre içerisinde açılışını gerçekleştireceklerini ifade eden Reşat Asrak, Merkez Spor Salonu’nun ise en geç 2021 yılının Ocak veya Şubat ayı gibi kapılarını açmasının planladıklarını söyledi.

Stadyum konusunda ise bu konunun Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün yetkisini aştığını dile getiren Reşat Asrak, ama stadyum isteğinin yapılan her toplantıda gündeme getirildiğinin altını çizdi.

Reşat Asrak, “Mevcut alana daha önce butik bir stat için çalışma yapılmış. Ama daha bir ilerleme olmamış. Atatürk Spor Salonu orada dururken, güneşi kış aylarında kesen 100 metre uzunluğundaki bina orada dururken oraya nasıl bir çalışma yapılabilir? O bölgede bir stat çalışması Atatürk Spor Salonu olduğu zaman mümkün gözükmüyor. Merkez Spor Salonu faaliyete geçtiğinde, istişare etme noktasında kafa yoruyoruz. Bugün oraya ‘stat yapalım’ demeden önce süreci beklememiz gerekiyor” diye konuştu.

Milli Takımlar Sürekli Kamp Merkezi ile ilgili proje çalışmasının tamamlandığını ve resmi prosedürün tamamlanmasının ardından ihale sürecinin başlayacağını ifade eden Reşat Asrak, “Bizim ilimizde Boks Federasyonu’nun kullandığı bir kamp merkezi var. Burası da faaliyete geçtiğinde tüm branşlarda kamplara ev sahipliği yapacağız. Doğasıyla, temiz havasıyla Kastamonu, Türk sporunun kamp merkezi haline gelecek. Orada bin dönüme yakın kampımız var. Golf için ayrılmış 214 dönüm bir arazi var. Orayla ilgili çalışmalar devam ediyor. İlerleyen süreçte Kastamonu’nun futbolda da kamp merkezi olması için çalışmalar sürüyor” dedi.

Sporda alt yapı vurgusu da yapan Reşat Asrak, “Ben Amasya Eğitim Fakültesi mezunuyum. Oradan sınıf arkadaşımın oğlu Furkan Yöntem, U16 Milli Takım kampına davet edilmiş. Bu gurur verici bir şey.  Kastamonu’da 10 tane 1. Amatör Küme’de takım vardı, şimdi 15 oldu. BAL’da 1 tane takımımız vardı, şimdi 2 oldu. Kastamonuspor 2. Lig’de mücadele ediyor. Kastamonugücü kadın futbol takımımız var. Ben bunları yeterli görmüyorum. Kastamonu’da gerek takım sporlarında, gerekse bireysel sporlarda milli takımlara çağrılan sporcular olmadıktan sonra yaptığımız işi yeterli görme şansım yok. Bizim kendi çocuklarımızla oynamamız lazım. Gerek bireysel branşlarda, gerek takım sporlarında Kastamonu’dan Türkiye çapından sporcu çıkması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Cengiz Aygün beye teşekkür ediyorum. Kastamonuspor’a olduğu kadar amatör spora da destek veriyor. Ama bu yeterli değil. Belediyelerimizin de bu işin içerisinde olması lazım” ifadelerini kullandı.

Reşat Asrak son olarak en büyük hayalinin sporu tabana yaymak ve Kastamonu’yu milli takımlar düzeyinde temsil edecek performans sporcuları yetiştirmek olduğunu da söyledi.