Ata toprağı hem sahilden hem de D-100’den Samsun’a gidiyor

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu Selanik’teki evinin bahçesinden alınan topraklar iki bisikletçi grubu tarafından Samsun’a ulaştırılıyor.  Bisiklet gruplarından birisi sahil hattı üzerinden ilerlerken, diğeri ise D-100 karayolu üzerinden yoluna devam ediyor.

Yunanistan’ın Gümülcine kentindeki Robis Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği’nin (ROBİS) 4 üyesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin bahçesindeki nar ağacının altından aldıkları toprağı, bin 350 kilometre pedal çevirerek 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarında Samsun’a ulaştıracak. Bisikletçiler ilimizin sahil hattındaki ilçelerde molalar vererek yollarına devam ediyor.

ROBİS Başkanı Latif Mehmet, Gümülcine’den bisikletleriyle 3 Mayıs’ta yola çıktıklarını belirterek, yolculuklarının 12. gününde İnebolu’ya geldiklerini kaydetti.

Bir diğer grup ise D-100 karayolunda ilerliyor.  Yunanistan Gümülcine Rodop Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği üyesi bisikletliler tarafından 5 gün önce İpsala Sınır Kapısı’na getirilen toprak ve Türk bayrağı, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Karabük ve Çankırı’da Türkiye Bisiklet Federasyonu’na bağlı bisikletliler tarafından taşındı.

Türk bayrağı ve toprak Ilgaz Doğru Yol Tesisleri’nde Kastamonu ekibine teslim edildi. Tosya hattı üzerinden Kargı istikametine kadar olan kısımda ise toprak ve Türk bayrağı Kastamonulu bisikletçiler tarafından taşındı. Kastamonulu bisikletçilerden Fatih Kürsü, Ata toprağını sağ salim bir şekilde Çorum ekibine teslim edeceklerini, böyle önemli bir organizasyonda görev almaktan dolayı da büyük mutluluk ve gurur duyduklarını söyledi.