‘Atık Su Arıtma’ya AB’den bütçe onayı

  • Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı Koordinasyonu’nda yürütülen Entegre Su Projeleri kapsamında yer alan Kastamonu Atık Su Arıtma Tesisi Projesi için 16 milyon Euro’luk bütçe Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu/Avrupa Komisyonu tarafından onaylandı. Bu kapsamda projenin finansman kararı alınmıştır. Proje için çalışmalar 2019 yılında başlayacaktır” dedi.

Belediye Meclisi, Eylül ayı birinci toplantısı dün akşam gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantı Kastamonu Belediyesi’nin YouTube kanalından da canlı olarak yayınlandı.

Kastamonu Atık Su Artıma Tesisi Projesi ile ilgili önemli bir gelişmeyi Meclis üyeleri ile paylaşan Belediye Başknı Tahsin Babaş, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı Koordinasyonu’nda yürütülen Entegre Su Projeleri kapsamında yer alan Kastamonu Atık Su Arıtma Tesisi Projesi için 16 milyon Euro’luk bütçe Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu/Avrupa Komisyonu tarafından onaylandı. Bu kapsamda projenin finansman kararı alınmıştır. Söz konusu proje bütçesinin yüzde 85’i AB hibe katkısıyla gerçekleştirilecektir” dedi.

Proje için çalışmaların 2019 yılında başlayacağını ifade eden Başkan Babaş, “Kastamonu Atıksu Arıtma Tesisi’nin yaklaşık 30 yılı aşkın şehre hizmet vermesi planlanmakta olup iki kademeli olarak tasarlanmıştır. Tesis 1. Kademede ortalama günlük 31 bin 978 metreküp atık suyu, 2. Kademede ise günlük ortalama 38 bin 267 metreküp atık suyu arıtabilecek kapasitede olacaktır. Entegre Su projesi kapsamında projenin master plan ve fizibilite çalışmaları daha önce yapılmış olup projenin teknik yardım ve yapım işi sözleşmelerinin ihale süreçleri şuan devam etmektedir” dedi.