Avrupa kazandı

Taşköprü Sarımsağı, AB’den coğrafi işaret tescili aldı

Taşköprü Belediyesi’nin yaptığı girişim mutlu sonla bitti ve dünyaca ünlü Taşköprü Sarımsağı, 21 Aralık’ta başlayan askı sürecinin tamamlanmasıyla Avrupa Birliği’nden coğrafi işaret tescili aldı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bu gelişmeyi tweter adresinden “Taşköprü’nün dünyaca ünlü “Beyaz Altın’ı” Taşköprü Sarımsağı, Avrupa Birliğinden coğrafi işaret tescili aldı. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” diyerek duyurdu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, “Taşköprü Belediyesi olarak yaptığımız girişimler sonucu üreticimizin Beyaz Altını dünyaca ünlü Taşköprü Sarımsağımız Avrupa Birliğinden coğrafi işaret tescili aldı. Çok kıymetli üreticilerimize ve ilçemize hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

Bölgede 4 bin çiftçinin sarımsakla geçimini sağladığını belirterek yıllık ortalama 20 bin ton sarımsak üretimi yapıldığını hatırlattı. Bölgede sulanabilir tarım alanlarının arttığına dikkat çeken Başkan Çatal, sarımsak üretimi için kullanılabilecek yeni alanlar açılmaya başladığını söyledi. Taşköprü Sarımsağının markasıyla pek çok market ve manavda ‘taklit’ edildiğini hatırlatan Çatal, AB tescil belgesi ile artık bu mücadelede de ellerinin daha fazla güçlendiğini dile getirdi.

Başkan Çatal Taşköprü sarımsağının özelliklerini ise “Diş yapıları belirgindir. İçindeki pembemsilik görülür. Tam beyaz değildir. Özellikle pastırma üretimi Taşköprü olmadan olmaz. Tek dişi, diğer tür sarımsakların vereceğinden on kat fazla aroma ve tat verir. Bu nedenle Belediyemizce yapılan başvurunun ardından dünyaca ünlü Taşköprü sarımsağımızın AB nezdinde de hak ettiği konuma gelmesinden ilçem ve hemşerilerim adına memnuniyet duyuyorum” diye konuştu.

 

Haber: Hamza Sefa YILMAZ