“AVUKATLIKTAN VE SİYASETTEN UNUTMADIKLARIM”

40 yıllık hatıralar kitaba dönüştü. İş ve siyaset yaşantısında karşılaştığı ilginç anılarını kaleme alan Avukat Mehdi Keskin, yaşadıklarından iz bırakmış olanlar uçup gitmesin diye, kitap haline getirmiş.

Bu kitapta beynin kaydettiği okuyucuya sunulmuştur. Bunlar yaşanılan siyasetten ve 55 yıllık avukatlık mesleğinden akılda kalanlar, daha doğrusu unutulmayan, önemli, ilginç konulardır. Bazı yazılar ciddi, bazıları yumuşak, bir kısmı sert, birazı da esprili üslupta kaleme alınmıştır” diyor, Av. Mehdi Keskin.

Anı türündeki kitaplar, adeta başka hayatlara açılan birer kapı gibidir. “Avukatlıktan ve Siyasetten Unutmadıklarım”, Kastamonu’nun ve Türkiye’nin dünü ile bugününü karşılaştırma fırsatı sunuyor okuyuculara.Örneğin, bugün 3 milletvekili olan Kastamonu’nun, 1973 yılında yapılan seçimlerde 5 milletvekili çıkarttığını kaydediyor.

Av. Mehdi Keskin, samimi bir dille anlatıyor kendini, çevresindekileri ve bu coğrafyada olup bitenleri. O’nun hayatına dair izdüşümleri okurken, ilginç anıları bazen şaşırtıyor, çoğu zaman da ‘yok bu kadar da olmaz’ dedirtiyor. Bunlardan bir tanesine birlikte göz atalım. Şöyle anlatıyor Av. Keskin:

Kıbrıs başarısı ile Ecevit’in belki de tek başına iktidara gelme ihtimali düşünülebilirdi. Bu yüzden bizim genel başkanımız Süleyman Demirel ne yapıp ne edip bu erken seçim kanununun reddinin sağlanmasını kesin olarak istiyordu. Bunun için partimiz adına yine bana görev verildi. Karşılıklı çok şiddetli tartışmalar oldu. Benim konuşmalarım sebebiyle yine tebrikler aldım. Kanun reddedildi, Ecevit de başbakanlıktan istifa etti.”

Bir başka ilginç anısı ise; Mehmet Fevzi Efendi’ye Başhekim tarafından verilen rapor ile ilgili. Konuyu Mehdi Keskin aynen şöyle aktarıyor, kitabında:

SSK Hastanesinin o dönemki Başhekimi ve dahiliye doktoru Ahmet Zafer Ergün, Enver Bey’i dinlemiş ve (Mehmet Fevzi Efendi) Hoca Efendiyi, dosyasına kalp krizi geçiriyor diye uydurma teşhis yazıp, hastaneye yatırmış. Kapısına da Ziyaretçi yasaktır, yazdırmış. Ertesi sabah Tosya’dan gelen 31 kişiyi bir otobüse bindirip işkencesi, eziyeti ile meşhur Ankara Mamak cezaevine gönderdiler.

Mehdi Keskin’in bu anısının devamında Mehmet Fevzi Efendi’nin kalp krizi geçirdiği şeklinde verilmiş olan rapor ile cezaevine girmeden hayatını sürdürdüğünü öğreniyoruz.

8 defter dolusu günlüğünü tek tek inceleyip, tasnif eden ve ilgili kişilere göre dosyalayıp cilt yaptıran Avukat Keskin, 1938 yılında Kastamonu İli Devrekani ilçesinde doğmuş.İsfendiyarbey İlkokulu ve Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuş. 10 yıl Baro Başkanlığı, 4 yıl İl Genel Meclisi Daimi Encümen Üyeliği yapan Avukat Keskin, Adalet Partisi Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı üyesi olarak siyasetin içinde yer almış.  1999 yılının Mart ayında Abdullah Öcalan’ın yargılanması sırasında Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin şehit ailelerinin haklarını korumak için salona alınan 7 avukattan biri olan Mehdi Keskin’in yayınlanmış 2 kitabı bulunuyor.

81 yaşındaki Mehdi Keskin; yarı yaşındakilere taş çıkartacak üretkenliğiyle mesleğine devam ederken, yazmayı, kitap yayınlamayı ve tarihe kayıt düşmeyi sürdürüyor.

 

MİNE ÖZGÜR