Aygün’den gönüllere taht

KSK için alacak fedası ve geleceğe yönelik gerçekçi plan; Spor Lisesi için de bina sözü

GMG Kastamonuspor’un Onursal Başkanı Cengiz Aygün, yarın yapılacak olağanüstü kongre öncesinde yaptığı açıklamayla olayı ciddiyet ve özveriyle sahiplendiğini ortaya koymakla kalmadı, bir de Kastamonu’nun uzun süredir beklentisi olan Spor Lisesi için binanın yapımını üstlenme sözü vererek bir kez daha camianın yüreğinde taht kurdu.

İstanbul’dan bazı işadamlarının da destek vereceği ve oğlu Enes Aygün başkanlığında oluşturulacak yeni yönetimin öncelikli hedefinin şampiyonluktan da önce kulübün borç yükünü azaltmak olacağını belirten ve kendi alacağı olan 7 milyon lirayı bağışladığını açıklayan Aygün, diğer alacaklı işadamlarına da benzeri fedakarlıkta bulunma çağrısı yaptı.

 

Cengiz Aygün, önceki akşam yaptığı ve internet üzerinden canlı olarak yayınlanan basın toplantısında yeni yönetimin yapısı ve kulübün geleceği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Aday olmayacağını açıklayan Erkan Özcan’ın yerine kulüp başkanlığı için herhangi bir talip çıkmadığı için oğlu Enes Aygün’ün aday olacağını ve Kastamonu’nun tüm dinamiklerinin önerisi ile bir yönetim oluşturacaklarını söyleyen Aygün, transfer yasağı, kulübün borç yapısı, yönetim yapısı, alt yapı, gelir getirici adımlar konularındaki görüşlerini paylaştı.

GMG Kastamonuspor’un ilk devreyi gayet iyi bir noktada bitirdiğini belirten Cengiz Aygün, basın toplantısında şunları söyledi:

“Devre arasında da güzel bir kamp dönemi geçirdik. Burada transfer yasağıyla ilgili sorunumuz oldu. Eskiden gelen borçlardan dolayı önce 1 küsur milyonluk transfer yasağı geldi. Bunu hemen açıp takviye yapmak hedefindeydik. Ama peşinde bu rakam 3,5 milyon liralara çıktı. Yapılacak transferler dahil, takımın ikinci dönemde de daha başarılı olması için lazım olan parayı üstüne koyduğunuz zaman 6,5-7 milyon liralara gelen bir rakama ulaşıyordu. Başkanımız Erkan Özcan ile ‘neler yapabiliriz’i konuştuk. Kendisi, ‘Dönem dönem bana verilen sözler yerine gelmediği için maalesef devam etmek istemiyorum. Takımın önünü açmak, ilin takımına sahip çıkmasını sağlamak için yeni bir yönetim yapalım. Kastamonu ile daha barışık bir yönetim oluşturalım. Kendimden fedakarlık yapayım, takım daha ileri gitsin.’ dedi. Kendisiyle devamı konusunda ısrar etmeme rağmen görevi bırakma noktasında ısrarı sonucu ben de bir abi olarak olaya müdahale ettim. Erkan kardeşim kongre kararı aldı.”

“KASTAMONU’YLA BARIŞIK BİR YÖNETİM OLUŞSUN İSTEDİM”

“Kastamonu’nun her vatandaşıyla ve herkesle barışık bir yönetim, bir liste çıkarılmasını abi olarak istedim. İlimizin ileri gelenleriyle Sayın Valimiz, Sayın Belediye Başkanımız, Sayın milletvekillerimizin her biri, sayın il başkanlarımız ile konuşarak Kastamonuspor’a sahip çıkma projesi geliştirin dedim. Herkes Kastamonuspor’un çatısında birleşsin. Çünkü bu takım çok iyi gidiyor çok başarılı işler yaptı. İlimizde bir sportif faaliyet, ilimizde bir renk.”

“ENES AYGÜN İSMİNDE BİRLEŞTİK”

“Kastamonu dinamiklerinin tamamıyla konuştuğumda, ‘Ya bu işi yap ya da yönetim oluştur biz arkasında duralım’ dediler. Benim meşguliyetlerim çok. Kastamonu aşkı içimde bambaşka olmasına rağmen bunu yapamayacağımı söyledim. Başkanlık için hiçbir aday gösterilmedi. Dönüp dolaştı, ‘Madem bu işe el atıyorsun, senin kontrolündeki birisi olsun’ dediler. Enes Aygün, Erkan başkan ile beraber faaliyet gösteriyordu. ‘Enes olsun’ dediler. Biraz genç, tecrübesiz dedim. Hatta espriyle söylüyorum, ‘Yarın gelip de, ‘bu çocuk’ diye bana şikayet etmeyin’ dedim. Herkes Enes’te birleşti. AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü ve vekillerimiz, MHP İl Başkanımız Yüksel Bey, Belediye Başkanımız Galip Bey, sayın Valimiz, sayın CHP Milletvekilimiz Hasan Baltacı ve il başkanımızla, şehrimizin ileri gelen dostlarıyla da istişare ettik. İstanbul’da iş adamlarıyla da toplantı yaptık. Onlar da ısrar etti. Aslında benim için riskli alan. Enes, orada hata yapsa benim için risk. Ama Kastamonu için bu riski aldık. Enes’in başkanlığında 16 kişilik bir ekip oluşturulacak. Erkan Özcan’ın yönetimde olmasını istedim, Enes’e yardım etmesini istedim, her konuda yardımcı olacağını ancak ‘Kastamonuspor’a destek olmadıkları için bazı dengelere sürekli şikayetlerde bulundum. Bu yüzden takımın önünü kesmeyeyim’ diyerek kendisi yönetimde de olmama kararı aldığını söyledi. Kendisine Gün Medya Grubu’nda sportif bünyemiz var, spor programlarını yönetmesini rica ettim, sağ olsun beni kırmadı.”

“ONUR KURULU OLUŞTURULACAK”

Ayrıca yönetimde olmayacak, ama destek vereceğini söyleyen İstanbul’daki iş adamları ile eski-yeni vekillerimiz, başkanlarımızın yer alacağı bir deOnur Kurulu oluşturulacak. Bu resmi bir görev değil. Hepimiz bu takıma sahip çıkacak. Herkes ‘takım bizim’ diyecek. Bu camiada hiç kimsenin başka bir kimseye ‘şunu yaptın, bunu yapmadın’ demesini istemiyorum. Kimse kimseyle kavgalı olsun istemiyorum, incitecek söz söylemesini istemiyorum. Herkes hizmet vermiş. Sayın Babaş amatör kümeden bir takım almış ve bu takımı 2’nci Lig’e kadar getirmiş. Bunun adını başarısızlık diye adlandırmak, şöyle oldu falan demek son derece yanlış ve haksızlık olur. Ondan sonraki başkanlar sayın Salim Arpacıoğlu olsun, Metehan kardeşimiz olsun, daha önceki dönemde sayın Mahir Altıkulaç, sayın Fikri Yazan olsun bu takıma bir şekilde yardım etmeye çalışmışlar. Para verip paralarından olmuşlar. Moralleri bozulmuş, canları sıkılmış.”

BORÇ TABLOSU

“Sonuçta şu anda toplam 18 milyonu aşkın borç var. Bu da ciddi bir rakam. Geçmiş dönemden Erkan Özcan öncesi teslim aldığı sezon sonu itibariyle futbolcu alacakları yaklaşık 6-6,5 milyon lira. Tazminatlarla beraber 7 milyonu geçer. 5 milyon 700 bin lira Enes’in adına konmuş olan bir temlik var. Yani benim Erkan Özcan dönemiyle beraber vermiş olduğum para. Bunun dışında daha önce verdiklerimizle biz 7 milyon para vermişiz. Erkan Özcan’ın 3 milyon 700 bin lira temliği var. Erkan’ın döneminde Necim Yıldız’ın 1,5 milyon temliği var ve onun bir kısmı ödenmiş. Sayın Salim Arpacıoğlu’nun döneminde koyduğu 500 bin liralık bir alacağı var. Bu arada geçmiş dönemden gelen de borç ödedim. Eskiden yönetici inşaatçı bir kardeşimizin 700 bin alacağı var. Necmi Ünlü kardeşimin 90 bin lira alacağı var. Bunun gibi eski yöneticilerden gelen icra ve temlikler var.”

“BEN ALACAKLARIMI SİLİYORUM”

“Ben bir dönem başlatmak istiyorum. Kastamonusporumuzu şampiyon yapmak kadar bu borçlarını temizlemek dönemi. Çünkü bu kulüp bugün sahipsizse tek sebebi borçlarıdır. Bugüne kadar maalesef belediyemizin imkansızlıklarından dolayı, Galip Başkan çok istemesine rağmen bir miktar yardımcı oldu, ama bir ara kesik oldu. Başka da hiç kimseden yardım gelmedi. Erkan Başkan’ın da ayrılma nedenlerinden birisi bu. Ben ili bütün olarak kabul ediyorum. Kimseyi eleştirmiyorum. Herkesi çok seviyorum. Yapmamız gereken yeni kongreyle beraber yönetimimiz birleşecek şampiyonluğa kilitlenecek. Ahmet Yıldırım ve güzel evlatlarıma sınırsız güveniyorum. İnanıyorum ki, bu takım şampiyon olacak. Onlar şampiyonluk sözünü verebilir. Birliktelik lazım, motive lazım. Deplasmanda daha büyük kalabalık görüyorum. Kastamonu’da bu kalabalığı görüyorum. Artık herkes bir arada, el birliğiyle o stadı dolduracağız. Ben o stadın hınca hınç dolu olmasını istiyorum. 3 milyon Kastamonulu olan bir ülkede o stat dolmuyorsa bu bizim ayıbımız. 2 haftada bir o statta ‘Kastamonu budur’ diye göstersinler. Birde, ben ‘bu paraları geri alacağım’ diye vermedim. Bizim 7 milyon civarı alacağımız var, 5 milyon temlik var. Bu temliki kulübe hediye ediyorum. Yani resmiyetteki 18 milyon liradan otomatik olarak düşmüş oluyor. Borç 12 civarında kalıyor. Erkan Özcan gitmesine rağmen, ‘Diğer alacaklılar da alacaklarından feragat ederlerse resmi olarak 3 milyon 700 bin temliğimden 1 milyon 700 bin lirasından feragat etmeye hazırım. Kalan 2 milyonunu kulüp müsait olunca alırım’ dedi. Böylece kalıyor 10 milyon lira borç. Burada değerli hemşerim Sayın Salim Arpacıoğlu ve değerli diğer dostlarıma da rica edeceğim. Onlar da kulüpten alacaklarını siliverecekler. Borcu böylece 7-8’lere kadar indirelim. Sezon bitene kadar 3-3,5 milyon lira paraya ihtiyacımız var. Biz Aygün ailesi olarak bunu da üstleniyoruz.  Kulübü kimseye mağdur etmeyeceğiz. İstanbul’daki dostlarımdan da aldığım destek sözleri var. Birinci hedef şampiyonluk, ama ilk hedefimiz sezon sonu geldiğinde borç bakiyesinin düşürülmesi. 1.Lig’e çıkmasak da pırıl pırıl bir Kastamonuspor kurmak için borcu minimize edilmiş bir takım çıkacak. Enes’in görevi bu sezonun tamamlanmasına kadardır. Yine bir kongre yaparız, yeni bir takım kurar devam ederiz.”

“ERKAN BAŞKAN’A YAPTIKLARI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

“Bugüne kadar Erkan Başkan ile anlaşamadığım bir konu oldu. ‘Çok ufak paralarla bir takım kurduk ve başarılı oldu’ dedi. Şu anda 2.Lig’de tüm gruplardaki takımların içinde 5 ya da 6’ncı sıradayız. İlk kurulurken maliyetli değildi, evet, ama primlerle de desteklemek gerekiyordu. Futbolcu kardeşlerimiz fazlasını hak etti. İyi fiyatlarla bir transfer yapılmış ama sonrasında yönetim hakkını vermiş. Bizler de taşın altına elimizi koymuşuz. Bu takım iyi yere giderken hiç motivasyonu bozmadan gitmesi için onu yaptık. Dolayısıyla ufak maliyetli takım olmaktan çıkmıştır. Erkan başkana bu güne kadar yapmış oldukları için teşekkür ediyorum.”

TRANSFER YASAĞI KONUSU

“Ana hedefimiz takımın borç yükünü sıfırlamak. Bu sezon için sezon sonuna kadar futbolcu ödemelerimiz 3 milyon. Bugün transferi açmaya kalkarsak yaklaşık 4 milyon lira. Bir de transfer için para lazım olacak. Her türlü taşın altına elini sokmaya hazırım ama artık bundan ötesinde olduğunda ben de kendi muhasebemi yaparken sıkışıyorum. Ahmet Yıldırım Hocam ‘Borçları ödeyin, ben takımıma güveniyorum, bu saatten sonra transfer yapsak da ancak 3-4 maç sonra oynatabileceğim’ dedi. Yine takım içi dengeleri bozmamak adına da transferin açılmasını şu an için mantıklı bulmadık. Takviyeye ihtiyaç var ama bu çocuklar yüreklerini koydu. Şampiyon olursak hediye olur, ama bu borçla 1’inci Lig’de başarılı olamayız. En büyük yükümüz borç. Transferi açmak noktasında değil borçları azaltmak noktasında çaba sarf ediyoruz.”

ŞİRKETLEŞME KONUSU

“Asla,‘Cengiz geldi,Kastamonuspor’u aldı’ dedirtmem. Anonim şirket konusunda hiçbir düşüncem yok, uygun da görmüyorum. 4-5 yıl sonra belki mecbur kalınacak, o zaman başka. Ben Kastamonuspor’un birisinin şirketi olmasını asla uygun görmüyorum. Şirket konusu benim gündemimde yok.”

KALICI GELİR SAĞLAMAK

“Altyapıyla ilgili belediyenin desteğinin devam edeceğini söylediler. Kulübe eleman problemimiz vardı sağolsun belediye daha çok eleman sözü verdi. Şu an için başka talebimiz de olmadı. Bir diğer konu Kastamonuspor’a bir akar, bir gelir sağlamak. Kastamonuspor’a ek gelir getirecek bir çalışma isteyeceğiz. Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Reşat Asrak’ın bir projesi var, Kastamonu’yu kamp alanı haline getirmek gibi. İklim olarak cennet Kastamonu’muzu futbol kamp merkezi haline getirebilirsek Kastamonuspor’a gelir sağlama noktasında Asrak’ın önerileri vardı. İlk Kastamonuspor ile tanıştığım sene 1982, o sene Kastamonuspor’a sponsor olmuşum. Futboldan uzak değilim, o senelerde Beşiktaş’ta as başkanlık yaptım forma sponsoruydum. Futbolcu yetiştiren hatta futbolcu satarak gelir elde eden bir yapı olmak, alt yapı noktasında ciddi bir çalışma yapmak lazım.”

SPOR LİSESİ SÖZÜ

“Sayın milletvekillerimize Spor Lisesi konusunu getirelim. Milli Eğitim Bakanlığı, Sayın Valimiz ile de konuşalım. Böyle bir çalışma yapalım. Spor Lisesi binasını ben yapıp hediye edeceğim. Lise sözünü verdim.”

“ÖZEL İDARE KHS’Yİ TAKIMA ENTEGRE ETMELİYİZ”

“Kastamonu Özel İdare’nin BAL takımı da iyi gidiyor. Kastamonuspor ile Özel İdare’yi entegre etmeliyiz. Şu an oluşacak yönetime bir geçiş kabinesi diyelim. Yıl sonunda bunları da toparlayarak, Özel İdare’yi içine koyarak birleştirerek bir hareket sağlanabilir.”