AYM’ye bireysel başvuru semineri

 

Kastamonu Barosu, Türkiye Barolar Birliği ile ortaklaşa Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru konulu bir seminer programı düzenledi.

19 Aralık 2015 Cumartesi günü saat 10:00’ da Adliye konferans salonunda cerilecek seminere Prof. Dr. Korkut kanadoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Burak Çelik konuşmacı olarak katılacak.

Kastamonu Baro Başkanı Av. Mehmet Çiftci, Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru’ nun henüz yeni bir müessese olması nedeniyle kamuoyunca çok az bilindiğine işaret etti ve şunları söyledi: “Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru nedir, neden böyle bir kuruma ihtiyaç duyulmuştur, kimler başvuruda bulunabilir, bireysel başvuruya hangi haklar konu edilebilir, başvuruda harç ödenir mi, başvuru süresi ne zaman başlar ve biter, verilen kararların özellikleri nedir, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile he tür bir bağı vardır gibi soruların cevaplarını alacağımız seminerin hem hukukçuların hem de hak ihlaline uğradığını düşünen veya uğrayabilecek olan vatandaşlarımızın son derece faydalanacağı bir seminer programı olacağı kanaatindeyiz. Bu nedenle konuya ilgi duyan kurum ve kuruluşlarda görev alan tüm görevliler, meslektaşlarımız, basın mensupları ve tüm halkımız davetlidir” dedi.