“Azdavay, hayal dünyamızı aydınlatıyor”

40 yıllık avcı ve av müfetişi Ahmet Cindioğlu ile gönül dağında kalan avcılık anılarını konuştuk...

Etiyle ve lezzetli et yemekleriyle ünlenen, Ağlı İlçemizden geçip Azdavay Suğla Yaylası’na uzandık. Yöresel giysiler içinde elinde fotoğraf makinesi olan bir hanım dikkatimizi çekti. Merhaba diyerek kendimizi tanıttık Melahat Hanım’a…

Yürekleri saygı ve sevgi dolu Melahat ile Hüseyin Yılmaz çifti, Azdavay Lisesi’nde aynı sınıfta okuyup 1984 yılında mezun olmuşlar. Birbirlerini lise yıllarında tanıyıp evlenmişler. Bu sevgi ve saygı dolu evlilikten bir kız, bir erkek çocukları dünyaya gelmiş. Çocuklarını okutmuşlar. Kızları öğretmen olmuş. Oğulları Beden Eğitimi Öğretmenliği mezunu. Yolspor’da futbol oynayan Yasin Yılmaz’ın anne ve babasıyla, Suğla Yaylası’nda ayaküstü sohbet ettik.

 

Melahat Hanım fotoğraf merakınız nereden geliyor?

M.Y.: Çocukluk yıllarımdan geliyor.  Azdavayımızın kırlarında, yaylalarında mis gibi kokan rengarenk kırçiçeklerini, doğa manzaralarının fotoğraflarını çekmeyi çok seviyorum. Özellikle çiçekleri, böcekleri makro çekmeye bayılıyorum. Azdavay dünyanın eşsiz güzellikteki doğasıyla hayal dünyamızı aydınlatıyor. Fotoğraf gruplarını yakından takip ediyorum. KASFOT Derneği’nin de üyesiyim.

Fotoğraf merakı eşinizde de  var mı?

M.Y.: O, daha çok gezmeyi seviyor.  Aslında eşimde de fotoğraf gözü var. İşleri yoğun olduğu için fotoğraf çekmeye zaman ayıramıyor. Fotoğraf makinem ve lenslerimin sponsoru eşim.

Kaç çocuğunuz var?

M.Y.: Bir kız bir erkek iki evladımız var.

Çocuklarınız ne iş yapıyorlar?

M.Y.: Kızım öğretmen oldu. Evlendi. Damadımız da Hürrüyet Gazatesi’nde çalışıyor. Damada göre iş bulursak Kastamonu’ya gelecekler.

Oğlunuz ne iş yapıyor?

M.Y.: Oğlum Beden Eğitimi Bölümü’nü bitirdi. Adı Yasin Yılmaz, belki tanırsınız Yolspor’da futbol oynuyor.

Fotoğrafcılığın dışında en çok sevdiğiniz şeyler neler?

M.Y.: Ailemle birlikte seyahat etmeyi ve doğayı çok seviyorum.

Eşinizle nasıl tanıştınız?

M.Y.: Azdavay Lisesi’nde aynı sınıfta okuduk. Birbirimizi okul yıllarında sevdik. Evlenip mutlu, huzurlu bir yuva kurduk.

Hüseyin Bey, siz neler söylemek istersiniz?

H.Y.: Yeni birşeyler öğrenmeyi, araştırmayı çok severim. Ziraat Bankası İhsangazi  Şube Müdürü olarak 2009 yılında emekli oldum.

Sizin fotoğrafcılığa merakınız var mı?

H.Y.: Ben her şeyi öğrenmek isterim, araştırırım. Fotoğraf çekmeye eşim kadar ayıracak vaktim yok. Vaktim oldukça değişik coğrafyaları tanıyorum. Ailemle birlikte seyahat etmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Bir aileye bir fotoğrafçı yeter diye düşünüyorum.

Konuşmanızdan gezgin bir aile olduğunuzu anlıyorum…

H.Y.: Evet gezgin bir aileyiz. Gezmeyi çok seviyoruz. Bizim ailenin şöyle bir huyu var. Bir  ilçemizde sosyal kültürel bir etkinlik varsa, mutlaka katılmaya çalışırız.

Geçtiğimiz aylarda  Edirne’de Ciğer Festivali vardı. Azdavay Lisesi mezunu arkadaşlarımızla buluşup bu festivale birlikte katıldık. Hiç yorulmadan Edirne’ye kadar direksiyon salladım. 37 yıl sonra Azdavay Lisesi mezunu arkadaşlarımızla doğduğumuz bu güzel topraklarda bir araya gelip geçmişi yad ettik.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

H.Y.:Biz doğuştan insan canlısı bir aileyiz. Misafiri çok severiz. Hiç değişmeden, büyüklerimizden gördüğümüz misafir ağırlama kültürünün izinden gidiyoruz. Azdavay ilçemize gelen misafirlere  kendi evimizin anahtarlarını verip, hiçbir karşılık beklemeden misafir ediyoruz. Biz de yakın akrabalarımızın evine  misafir oluyoruz.

Biz aile olarak yaşlılarımızı, yoksullarımızı da sürekli ziyaret edip yalnız bırakmıyoruz.  Biz atalarımızdan böyle görüp yetiştik. Aldığımız bu kültürü devam ettirmenin manevi huzurunu yaşıyoruz. Bizimle sohbet ettiğiniz için  sizlere ve gazeteniz çalışanlarına yürekten teşekkür ediyoruz.

 

TURGUT YILMAZ