Azdavay’da orman yangını

  • Azdavay Kurtçular Köyü’nde çıkan orman yangını zamanında müdahale ile kontrol altına alındı ve söndürüldü. Yangına çok sayıda arazöz ve iş makinesinin yanı sıra kayıp bir vatandaş için bölgede bulunan arama kurtarma ekipleri de müdahale etti.
  • İlçe esnafından, çevre köylerde yaşayan vatandaşlara kadar çok sayıda sivil de yangının daha fazla yayılmasına engel oldu. Çıkış nedeni bilinmeyen yangında ne kadar alanın zarar gördüğü ise GPS ölçümlerinin ardından netlik kazanacak.

 

Azdavay Kurtçular Köyü’nde çıkan orman yangını il ve ilçelerden çok sayıda orman arazözü ve iş makinesinin müdahalesi ile söndürüldü. Bölgede soğutma çalışmaları sürüyor.

Yangında ne kadar alanın zarar gördüğünün GPS ile yapılan ölçümler sonucunda ortaya çıkacağı belirtildi.

Yangının çıkış nedeni henüz bilinmiyor. Yangının söndürülme çalışmalarına köylüler de destek verdi.

İlk etapta bölgedeki yerleşim birimlerine yakın bir konumda 3 noktada devam eden yangın ekiplerin müdahalesiyle bir noktaya düşürüldü ve yangının yerleşim yerlerine yönelik tehdidi ortadan kalktı.

Yangın alanına yakın köylerden Kayaoğlu’nun muhtarı Cevat Dolapçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ateşi görünce yangına müdahale etmeye geldiğini söyledi. Yangının çıktığı alanın köylere yakın olduğunu ifade eden Dolapçı, “Çok korktuk ama devletimiz sayesinde önlemimizi aldık.” dedi

Yangını haber alınca söndürmek için ormanlık alana geldiğini ifade eden Özgür Tuncay adlı ilçe esnafı, “Yakın köylere sıçramaması için önlem aldık. Ekiplere yardımcı olduk. Elimizden geleni yaptık” diye konuştu.

ARAMA-KURTARMA EKİPLERİNDEN DESTEK

Bölgede kayıp bir vatandaşın arama çalışmalarına katılan İl Jandarma Komutanlığına bağlı komando, arama kurtarma (JAK) ve asayiş ekiplerinden oluşan 101 kişilik ekip ile UMKE personeli de yangının söndürülmesine destek verdi.