“Baba ocağındaki evlerinizi koruyun”

Gurbetçilere çağrı:

  • Tüm İşçi Emeklileri, Dul ve Yetimleri Derneği Küre Şube Başkanı Şerafettin Çetin: “İş alanı olmaması köyleri ve ilçeleri boşalttı; yaşanan göç de büyükşehirleri ise yaşanamaz, bir yere gidilemez hale getirdi. Bu yüzden de önceden gurbete gidenler şimdi köylerinde ev yaptırmaya başladı. Bu da bizi mutlu ediyor, ata topraklarını bırakmıyorlar. Biz köylerinden ilçelerinden gurbete gidenlerin köylerinde mutlaka kalabilecekleri evlerinin olmasını istiyoruz.”

CENGİZ MUHZİROĞLU

Köylerde uzun yıllar ikamet ettikleri ve artık kullanılamaz hale gelen eski ahşap evlerin yerini betonarma evler almaya başladı.

Köyüne betonarme ev yaptıran Tüm İşçi Emeklileri, Dul ve Yetimleri Derneği Küre Şube Başkanı Şerafettin Çetin, konuyla ilgili şunları söyledi:

“İkizciler Köyünde yaşıyorum. Atalarımız uzun yıllar önce Köylerine ahşap evler yaptırdılar. O zamanlarda ağaç bol, usta bol ve yapmak da şimdiki kadar zor değildi. Bugünün şartlarında orman ürünleri pahalı, ustası bulunmuyor, yapacak eski ustalar da yok. Bu yüzden de köylerde ahşap evlerin yerine betonarme evler yapılmaya başlandı. Bunu ben de sevmmiyorum, ama bir yerde de mecbur kalıyoruz. Ben de köyüme betonarme ev yaptırdım. Köyümüz doğa harikası bir yerde bulunuyor. Bu yüzden de önceden gurbete gidenler de şimdi ev yaptırmaya başladı. Bu da bizi mutlu ediyor, ata topraklarını bırakmıyorlar. Biz köylerinden ilçelerinden gurbete gidenlerin köylerinde mutlaka kalabilecekleri evlerinin olmasını istiyoruz. Yaşadıkları yerlere sahip çıkmalarını istiyoruz. Gelecek nesillere de örnek olmak istiyoruz. Bu yüzden de herkese ev yapmalarını ata ocaklarında senede 10 gün, bir ay da olsa kalmalarını istiyoruz. Bu yüzden de ben ve akrabalarım evlerini yeniliyorlar. Köylerine ev yapacaklara devletimiz de yardımcı olmalı. Gurbete gidenleri bu şekilde de teşvik etmeli. Köylerinden ilçelerinden ekmek parası için gurbete açılanlara gerekli destek verilmeli. İstihdam alanları artırılmalı. Bizim memleketimiz güvenli, huzurlu, doğal ve güzel. Vatandaşlar istihdamı gurbette değil, memleketlerinde ve yörelerinde iş bulmalı ve çalışmasının memleketinde yapmalı. Bunun için gerekli tedbir alınmaması ilçeleri ve köyleri boşalttı, terkedilmiş köy ve şehir haline getirdiler. İlçe ve köy nüfusları dörtte bire kadar düştü. Büyük şehirlere akın oldu. İllerin, ilçelerin ve köylerin göçü büyükşehirlerde olduğu için şimdi oralarıda yaşanmaz hale geldi. İnsan yığını haline geldi… Trafikten gidilemez, bir yerden bir yere gidilemez hale geldi.

Göçü önlemek için acil radikal kararların bir an önce alınmasını da istiyoruz.”

Şerafettin Çetin’in yeğeni otobüs Kaptanı Hasan Çetin de, “Köyümüzde bulunan ahşap evim artık kullanılamaz hale gelmişti, onu şimdi restore ettirip güzel bir hale getirdim. Biraz daha bakım yapmasaydım evim çürüyüp, yıkılıp gidecekti. Ahşap evin yerini hiç bir ev tutmuyor. Onun içinde yatan sabahleyin tüm yorgunluğunu üzerinden atmış ve zinde bir şekilde kalkıyor. Onun için tavsiyem ahşap evi olanlar evlerine sahip çıksınlar, bakım ve onarımlarını yaptırsınlar. Ben evimi yaşattığım için çok mutluyum. Köyümüz sakin, doğanın yeşilliklerin içinde, ses yok, gürültü yok, trafik yok, huzursuzluk yok. Köyde yaşayanlar arasında da samimi bir ortam var” dedi.