Babaş, Millet Kıraathanesini uçağa taşıdı

Kastamonu Belediyesi, “cafe” olarak kullanılması amacıyla satın alıp Sarıkaya sırtlarına konuşlandırdığı yolcu uçağını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim vaatleri arasında yer alan “Millet Kıraathanesi”ne dönüştürdü.

 

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Millet Kıraathanesi’nin kapılarını açtığı dün gazetecilere açıklamalarda bulundu. Ankara’dan gelen TRT ekibi de Millet Kıraatahnesi ile ilgili çekim yaptı.

Babaş, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Eski Kastamonu’nun en merkezi yerlerinden birisi olan bu noktaya bir çevre düzenlemesi yaptık. Güzel bir uçak konseptinde burada bir millet kıraathanesi oluşturduk. Görüyorsunuz, müthiş bir halk teveccühü var. Kadınlarımız, erkeklerimiz, gençlerimiz ve çocuklarımız buraya geliyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, onun direktifleri doğrultusunda yaptığımız güzel bir çalışma ve halkımızda çok beğendi bunu… Daha da geliştirmeyi düşünüyoruz. Tabii burada önemli olan; yeni yetişen neslimizin kitapla buluşması, arkadaşlıklarını pekiştirmesi, toplumla entegre olması, yani mahalle kültürü ile birleşmesi gibi nedenlerle bu kıraathaneyi oluşturduk. İnanıyorum ki; önümüzdeki günlerde yanına yapacağımız bilim merkezi binasını da gençlerimizle buıluşturacağız. Gençlerimizin, çocuklarımızın ve pek muhterem halkımızın ilgi odağı haline gelecek.

Bizim şu aşamada, milet kıraathanelerini ilgi odağı haline getirmemiz gerekiyor. Gençlerimizi buraya çekmemiz lazım. Yani bir çekim gücü lazımdı. Bu niteliklerden biri de uçaktı. Ciddi manada bir ilgi var. İnsanlarımızın çoğu hem uçağı hem konsepti merak ediyorlar. Hem gezme amacıyla hem de zaman geçirmek amacıyla gelenler için mükemmel bir proje.”

Başkan Babaş açılış ve kapanış saatleri hakkında da, “Millet Kıraathanesi sabah 08.30’dan, gece 23.00’e kadar açık. Bu saatlerde gelen bütün hemşerilerimize, vatandaşlarımıza, misafirlerimize kapımız açık. İkramlarımız bu saatler içinde devam ediyor. En büyük amaçlarımızdan birisi de; gerçekten geleceğimizin teminatı olan gençlerin, sosyal aktivitelerini doğru yolda yapmalarını sağlamak… En büyük amaçlarımızdan biri de budur” dedi.

 

Cengiz MUHZİROĞLU