Bahçeli Öğretmenevleri kat yüzünden ikiye bölündü

Kendine has dokusunu yaklaşık yarım asırdır sürdüren Bahçeli Öğretmenevleri’nin sakinleri “emsal” artışı konusunda bugünlerde adeta ikiye bölünmüş durumdalar.

Mülk sahiplerinin bir bölümü mevcut emsal uygulamasının devam ettirilmesi yoluyla dokunun korunması için belediyeye sunulmak üzere imza toplarken, bir bölüm mülk sahibi ise emsal artışı ve yüksek kat talebiyle imza topluyor.

 

Şehrimizin Candaroğulları mahallesinde bahçeli ve az katlı konutlar tarzında 1970’li yıllarda inşa edilen Bahçeli Öğretmenevleri, mülk sahiplerinin farklı talepleri sonucunda bugünlerde önemli bir yol ayrımına gelmiş durumda.

3 katlı ve bahçeli yaklaşık 80 konutun yer aldığı semtte “emsal” konusu, mülk sahiplerini adeta ikiye bölmüş durumda.

Çok kat isteyenler

Mülk sahiplerinden bir bölümünün mevcut binaların yerine kentsel dönüşüm yoluyla yüksek katlı bina yapılmasını talep ettikleri ve “emsal” oranının artırılmasına yönelik olarak Belediye’ye başvurmak için imza toplamaya başladıkları kaydediliyor.

Mevcut dokuyu savunanlar

Bahçeli Öğretmenevleri’nin bahçeli ve az katlı dokusunun sürmesini isteyen mülk sahipleri ise Belediye’ye verecekleri imzalı metinde gerekçelerini sıralamış durumdalar. Semtin ihtiyaçlarına cevap verecek emsal artışının zaten kısa süre önce verildiğini, bu sayede evlerini yeniden inşa edenler olduğunu belirten mülk sahipleri; “Tekrar yapılacak emsal artışına göre yapılacak binalarla bir önceki emsal artışına göre yapılmış binalar arası çarpık yapılaşmalar olacak ve çevre açısından çirkin bir görüntü arz edecektir” uyarısında bulunuyorlar.

 

Bahçeli Öğretmenevleri’nde iki koldan tüm hızıyla süren imza kampanyalarının ardından hangi görüşün galip çıkacağı önümüzdeki günlerde netlik kazanmaya başlayacak.