“Ballıdağ kararı ilimiz için”

Salgınla birlikte Kastamonu’nun sıcak gündemi arasında yer alan Daday Ballıdağ Hastanesi’yle ilgili sürpriz gelişmeye imza atan Aygün ailesinin reisi Cengiz Aygün, Ballıdağ’ı 20 yıllığına kiralamalarının Kastamonu için alınmış bir karar olduğunu söyledi.

Büyük oğlu Ali Aygün’ün ortağı olduğu Tez Madencilik tarafından kiralanan Ballıdağ’ın yine hastane olarak kullanılacağını, madencilikle bir ilgisi ve ticari bir karar olmadığını belirten Aygün, Uğurlu ile ilgiliyse bir düşünceleri veya verilmiş bir kararları bulunmadığını açıkladı.

Gün Medya Grup Onursal Başkanı Cengiz Aygün, Ballıdağ projesini, merak edilen ihaleyi ve soruları, gazeteciler Erkan Yılmaz, İrfan Salcı ve Erhan Veren’in konuğu olarak TV366’ya anlattı.

1954 yılında İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin yükünü azaltmak amacıyla konum ve oksijen miktarından dolayı tercih edilen Azdavay-Daday yolu üzerine kurulan Ballıdağ Göğüs Hastalıkları Hastanesi, yıkım kararından önce yapılan son ihalesi sayesinde hayata dönüyor.

Cengiz Aygün, oğlu Ali Aygün ve ortağı Bülent Bıyıklı’nın şirketi olan Tez Madencilik tarafından ihalede alınan Ballıdağ Hastanesi’nin yine hastane olarak faaliyetine devam edeceğini söyledi.

İhale ve proje ile ilgili TV366’ya konuşan Cengiz Aygün, “Cuma günü akşamına kadar böyle bir kararımız yoktu. Ancak bazı dostlar ve ilin önde gelenleri ile yaptığımız istişare sonunda buranın atıl bir hale geleceğini, yıkım aşamasına geleceğini ve son ihalesinin yapılacağını öğrendikten sonra burası için elimizi taşın altına koyma kararı verdik. Karar ilimiz için” dedi.

“MADENCİLİKLE ALAKASI YOK”

İhale sonrasında şirket künyesinde yazan ‘madencilik’ yazısından dolayı farklı sorular sorulan Ballıdağ ile ilgili açıklama yapan Cengiz Aygün, “Tez Madencilik olarak alındı. Bülent Bıyıklı ile Ali Aygün’ün ortak olduğu şirket. İsminde madencilik olmasına kimse aldanmasın kesinlikle hiç alakası yok. Buraya Rehabilitasyon hastanesi yapılacak, yüksek ihtisas hastanesi olacak. Büyük bir yatırım yapılacak, binalar onarılacak ya da yıkılıp tekrar yapılacak. Ancak bu alan sağlık merkezi olarak kalacak. Sonuç olarak bu alanı Daday’a, Kastamonu’ya kazandıracağız” diye konuştu.

“TİCARİ BİR AMAÇ YOK”

Ballıdağ’ı ticari değil kurtarmak amacıyla aldığını vurgulayan Cengiz Aygün, “Kastamonu’da ticaret yapmayacağım demiştim. Buradaki amaç orayı kurtarmak, Ballıdağ ismini korumak. Amacımız bu. Bir kâr amacımız yok. Burası 1960 ihtilali öncesi rahmetli Adnan Menderes tarafından yapılmış. O dönemin bir eseri olduğu için de bir odasına Adnan Menderes’in ismini vermeyi planlıyoruz. Ballıdağ ismi hastane olarak kalacak” dedi.

Erhan Veren’in “Ballıdağ konusunda yapmış olduğunuz adım sadece kamuoyunu değil bizleri de şaşırttı. Beklemiyorduk. Haliyle çok fazla sorular geliyor. Bu soruların başında Uğurlu Hastanesi geliyor. Bu hastane için ne düşünüyorsunuz, önümüzdeki günlerde bir de ihalesi bulunuyor” sorusu üzerine de açıklamada bulunan Cengiz Aygün, şöyle yanıtladı:

“Ballıdağ ile Uğurlu farklı konular. Biz buraya girmeseydik Ballıdağ belki de yıkılma aşamasına gelecekti. Başka şansı kalmamıştı. Sadece resimlerde kalacaktı. Buna gönlümüz razı olmadı. Burası uzun ve ciddi bir yatırım olacak ancak bu hizmeti Ballıdağ’a kazandıracağız. Uğurlu’ya gelince orası farklı ve kârlı bir yatırım. Konumu arazisi açısından kârlı. Bana da Uğurlu ile ilgili sorular geliyor sürekli ama orasına başka yatırımcılar da girebilir. Bizim açımızdan bir düşünce veya verilmiş bir karar yok. Her şeye ‘Cengiz abileri’ koşacak değil. Her konuda yalnız kalıyorum Kastamonuspor örneğinde olduğu gibi. Uğurlu kârlı bir yatırım. İlin dinamikleri devreye girsin. Para kazanmayı çok seven abiler girsin”