Ballıdağ’da hedef 2022

İşadamı Cengiz Aygün, Ballıdağ’ı 2022 yılında hizmete açmayı planladıklarını açıkladı. İhalenin 15-20 gün önce onaylandığını, sözleşme imzalanacağını belirten Aygün, rölöve çalışmaları sonrasında İTÜ’nün raporunaa göre mevcut binayı yıkıp-yıkmamaya karar vereceklerini belirtti.

Aygün, “Nereden bakarsak bakalım Daday Ballıdağ’ı faaliyete geçirmek öyle kısa bir zaman almayacak. Çalışmaları 2022 yılı yaz aylarında tamamlayarak faaliyete sokmak istiyoruz. Elimizden geleni fazlasıyla yapacağız ancak bu sürenin uzama ihtimali de olabilir” dedi.

“Uğurlu Hastanesi’nde de şartlar ve şekiller uygun olur, elimizden gelen imkanlar doğrultusunda yapabileceğimiz bir şey olursa onu da o gün tekrar düşünürüz” diyen Aygün,  “Mutlaka yeniden değerlendirmeleri yapılacak ve orası da öyle ya da böyle hizmete açılacaktır” diye konuştu.

 

Gün Medya Grubu (GMG) Onursal Başkanı Cengiz Aygün, kiralama ihalesini aldıkları Daday Ballıdağ Hastanesi’ni 2022 yılı sonlarına doğru hizmete sokmak istediklerini açıkladı.

Cengiz Aygün, TV366’da İrfan Salcı ve Erkan Yılmaz’ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Cengiz Aygün, koronavirüs sürecinden Daday Ballıdağ’a, Özel Uğurlu Hastanesi’nden ekonomi ve turizm alanındaki gelişmelere bir çok konuda önemli değerlendirmelerde bulundu.

Aygün’ün açıklamaları şöyle:

“Ramazan ayı yine Kovid-19 rüzgarı içerisinde geçiyor. Alıştığımız o güzel ramazanlarımızı, iftarlarımızı yapamıyoruz, yapmamalıyız da… Hakikaten Kovid-19’un etkileri ciddi boyutlara ulaştı. Çok riskli bir durumdayız. Şu an geçen yılın rakamlarının da çok üzerine çıkmış durumdayız. Çok dikkatli ve tedbirli olmalıyız.  Kastamonu’ya gelme planım vardı. Hemşerilerimi gerçekten de çok özledim. Bir de gerçekten çok alıştım, Nasrullah Meydanı’nda dolaşmaya, Penbe Han, Cem Sultan ve Kurşunlu Han’da oturmaya gerçekten de çok alıştım. Bu artık bende bir eksiklik olmaya başladı. Ancak bu koronavirüsün artışı nedeniyle Kastamonu’ya gelemiyorum. Tedbirlere sarılalım ve Kovid-19’a dikkat diyorum.”

BALLIDAĞ İÇİN SÖZLEŞME VAKTİ

“Daday Ballıdağ konusu malum bürokratik işlemler nedeniyle biraz zaman aldı. 15-20 gün önce ihale onaylandı. Orman Bakanlığı’na gerekli bedeller yatırıldı. Sözleşme imzalanması ve teslimatı kaldı. Oğlum Ali Aygün, Kastamonu’da işlemleri tamamlayacak. Sözleşmeyi imzalayıp binayı teslim alacağız.  Belediye Başkanımız Sayın Galip Vidinlioğlu rölöve çalışmalarını üstlendi. Kendisinden aldığım bilgiye göre önümüzdeki hafta rölöve çalışmaları tamamlanmış olacak. Ondan sonra hızlıca İstanbul Teknik Üniversitesi’ne müracaat edeceğiz. Binanın durumuyla ilgili bir çalışma yapılacak, çünkü harap ve bitap bir bina söz konusu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden gelecek rapora göre binayı yıkacak mıyız, yoksa onararak mı burayı canlandıracağız buna karar vereceğiz. Nereden bakarsak bakalım Daday Ballıdağ’a faaliyete geçirmek öyle kısa bir zaman almayacak. Çalışmaları 2022 yılı yaz aylarında tamamlayarak faaliyete sokmak istiyoruz. Elimizden geleni fazlasıyla yapacağız ancak bu sürenin uzama ihtimali de olabilir.”

“UĞURLU DA ÖYLE YA DA BÖYLE HİZMETE AÇILACAK”

“Malum, alıcı çıkmadığı için satış ihalesi iptal edildi. İhaleye mutlaka yeniden çıkacaktır ve çıktığında da alıcılar mutlaka çıkacaktır. Biz o günkü şartlar geldiğinde ilgilenir miyiz? Allah nasip ederse bakarız ve ilgileniriz. Kastamonu’nun iki tane sorunu vardı. Keşke imkanlarımız çok çok iyi olsaydı da ikisini birden bir anda çözebilseydim. Allah nasip etti birisini üstlendik. Ve Allah nasip ederse Ballıdağ’ı Kastamonu halkının, bölge halkının, ülkemizin hizmetine sunacağız. Uğurlu Hastanesi’nde de şartlar ve şekiller uygun olur, elimizden gelen imkanlar doğrultusunda yapabileceğimiz bir şey olursa onu da o gün tekrar düşünürüz. Mutlaka Uğurlu’nun yeniden değerlendirmeleri yapılacak ve ihaleye çıkacaktır. Orası da öyle ya da böyle hizmete açılacaktır.”

“TURİZMDEN HAK ETTİĞİMİZİN 10’DA 1’İNİ BİLE ALMIYORUZ”

“Kastamonu gerçekten de muhteşem bir turizm cenneti. Muhteşem bir turizm potansiyeli var. Peki bunu değerlendirebiliyor muyuz? Hayır asla değerlendiremiyoruz. Turizmden hak ettiğimiz payın onda birini bile almıyoruz. Bu kadar iddialı söylüyorum. Çünkü muhteşem bir doğası, tabiatı ve tarihi var. Ancak turizmden alınan pay yok denecek kadar az. Kastamonu’nun bir turizm şehri olmaması için hiç bir sebep yok. Doğayı bozmayacak yatırımlar gerekiyor. Bunun için yatırımcılar ve paralı insanlar gelmeli. İki yıldır ekonomi dünya genelinde çok kötü. Kovid-19 ile gelen ekonomik bir kriz söz konusu. İnsanlar artık birşeyi düşünebilecek durumda değil. Sadece ve sadece insanlar yaşam, hayat ve nefes derdinde. O nedenle aman aman bir yatırımcının bu süreçte gelebileceğini zannetmiyorum.”

“TURİZM MAALESEF ERROR VERİYOR”

“Kimse beklemesin, pandemi krizi bu yıl biter diye… Geçen yıl deniliyordu ki önümüzde kış biter. Ben diyordum ki hayır bitmeyecek ve bitmedi. Hatta mutasyona uğrayan virüs ülkemizi daha da sardı. Ve ben iddia ediyorum, maalesef, keşke yanılmış olayım. Bu iş 2023’e kadar devam edecek. 2023’e kadar maalesef bunun sonuçlarına katlanacağız. Ekonomide daha kırılgan bir ülke olduğumuz için bizler bunu daha fazla hissedeceğiz. Hem vefatlarla hem de ekonomik anlamda hissedeceğiz. Şu örneği vereyim: Geçen yıl açmamıştık ama bu yıl Antalya’daki otelimizi açmaya karar verdik. İki 5 yıldızlı, iki de tatil köyünden oluşan 3 bin yataklı tesisimizi geçen yıl açmamıştık, bu yıl açtık. 1 Nisan’da açtık tesisimizi ve güzel de rezervasyonlar vardı. Ancak Rusya ile kriz çıkar çıkmaz tüm rezervasyonlar bir anda iptal edildi. Şu anda 900 küsur çalışanımız var, müşteri sayısı ise 400’lerde. Peki ne olacak? Bu kriz devam ederse bu yıl turizm yine bitti demektir Türkiye için… Bu ne anlama geliyor, ülkemizin en büyük gelir kalemlerinden birisi turizmdir. Yaklaşık yılda 30-40 milyar dolar bir gelir getirir. Geçen yıl bu rakam 4-5 milyarlarda kaldı. Bu yıl da böyle giderse ancak taşıma suyu ile kendimizi mutlu ederiz.”