Baltacı’dan Kuzeykent örneğine açıklık

CHP Milletvekili Hasan Baltacı, parti grubu adına yaptığı Meclis konuşmasında imar rantına yerel örnek olarak gösterdiği Kuzeykkentkarting alanındaki işlemin Kastamonu Belediyesi’nin AK Parti’de olduğu dönemde gerçekleştiğini belirten ikinci bir konuşma yaptı.

Meclis’in önceki günkü oturumunda gündem dışı konuşan ve Kastamonuluların Kuzeykent’tekarting park alanı olarak bildiği söz konusu parseldeki imar değişikliğinin AKParti’nin belediyeyi yönettiği dönemde yapıldığını dile getiren Milletvekili Hasan Baltacı şunları söyledi:

“Dün Genel Kurulda görüşülen imar değişikliklerini konu alan kanun teklifinin birinci bölümü üzerinde yapmış olduğum konuşmamda, imar planı değişiklikleriyle ortaya çıkan ranta ve haksız kazançlara değinmiş ve bu konuda İstanbul’dan ve Kastamonu’dan örnekler göstermiştim. Konuşmamın sonunda ise “Bugünden sonrasını planlamak ne kadar önemliyse bugüne kadar yapılan imar yolsuzluklarının hesabını sormak da o kadar önemli.” demiştim. Bu açıdan Kastamonu’yla ilgili verdiğim örnek Kastamonulu hemşerilerimiz tarafından ilgi görmüştür. Yalnız, hemşerilerimiz gerek bana ulaşarak, gerek İl Başkanımıza ulaşarak bu yanlış uygulamanın hangi dönemde yapıldığını merak etmiştir. Bu uygulama, yani 18 uygulamasıyla elde edilen bir yeşil alanın 3 emsal verilerek ticaret ve konut alanına dönüştürülmesi 2014-2019 yıllarında Kastamonu Belediyesini yöneten AKP’li Belediye Başkanı Sayın Tahsin Babaş döneminde yapılmıştır. Bu konuda MHP Grup Başkan Vekili Sayın Erkan Akçay’a konuya sahip çıkarak göstermiş olduğu ilgi ve hassasiyetten dolayı ve bizleri bilgilendirdiği için Kastamonu Belediye Başkanı Sayın Galip Vidinlioğlu’na teşekkür ederim. Bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum, hangi dönemde ve kim tarafından yapılmış olursa olsun kente karşı işlenen suçlar mutlaka araştırılmalı ve hesap sorulmalıdır.”