Baltacı’dan üçlü çağrı

  • Pancar tesliminde yaşanan soruna işaret eden CHP Milletvekili Hasan Baltacı, “Ne çiftçimiz mağdur olsun, ne de fabrika kapasitesini aşmak zorunda kalsın. Bir orta yol bulmak gerekiyor. Fabrika bizim fabrikamız, çiftçi bizim çiftçimiz, pancar bizim pancarımız” dedi.
  • Şeker Fabrikası’nın kapasitesini artırmaya yönelik yatırımlara ihtiyacı bulunduğunu belirten ve bunun için özelleştirme kapsamından çıkartılması yönündeki kanun teklifini ve çağrısını hatırlatan Baltacı, pancar taban fiyatının halen açıklanmamasının da diğer bir mağduriyet sebebi olduğunu söyledi.

CHP Parti Meclisi Üyesi, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, pancarlarını Kastamonu Şeker Fabrikası’na teslim etmek için Çayırcık Köyü mevkiindeki kantarda sıra bekleyen pancar üreticilerini ziyaret etti.

CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, CHP Taşköprü İlçe Başkanı Özkan Keskin, İyi Parti Taşköprü İlçe Başkanı Nuri Turgut ve parti yöneticileri ile birlikte gerçekleştirdiği ziyarette, uzun kuyruklar oluşturup günlerce teslim sırasının gelmesini beklemek zorunda kalan çiftçilerle görüşen Baltacı, “Pancar çiftçisi olmazsa fabrika olmaz, fabrika olmazsa pancar çiftçisi olmaz. Çiftçimiz ile fabrikayı karşı karşıya getirecek her türlü uygulamadan sakınılmalıdır çünkü fabrika bizim fabrikamız, çiftçi bizim çiftçimiz” diye konuştu.

Çiftçilerle sohbet eden ve sorunlarını dinleyen Baltacı, ziyaret sonunda yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

 “Bugün burada pancar çiftçimizin yaşadığı mağduriyeti yerinde gördük. Şunu asla unutmamalıyız. Pancar çiftçisi olmazsa fabrika olmaz, fabrika olmazsa pancar çiftçisi olmaz. Pancar çiftçimiz ile Şeker Fabrikamızı karşı karşıya getirecek her türlü uygulamadan sakınılmalıdır. Bir planlama eksikliği var sanırım. Fabrikayla bu konuyu görüşeceğiz. Ne çiftçimiz mağdur olsun, ne de fabrika kapasitesini aşmak zorunda kalsın. Bir orta yol bulmak gerekiyor. Fabrika bizim fabrikamız, çiftçi bizim çiftçimiz, pancar bizim pancarımız. Özelleştirmelerden kaynaklı Ankara ve Samsun bölgelerinden buraya pancar naklediliyor. Bu durumda söz konusu mağduriyetin yaşanmasında etkili diyebiliriz. Bundan sonraki kampanya dönemleri aynı sıkıntıların yaşanmaması için fabrikamızın kapasitesinin arttırılması, bu yönde ihtiyaç duyulan yatırımların yapılması gerekiyor. İstenen yatırımların yapılması içinde fabrikanın özelleştirme kapsamında çıkarılması lazım. Bu konuda Meclis’e verdiğimiz kanun teklifimiz var. Kastamonu Şeker Fabrikası özelleştirme kapsamından çıkarılsın diye kanun teklifi verdik. Bu teklif Meclis’te bekletiliyor. Ben bir kez daha çağrıda bulunuyorum; AKP bu teklifi Meclis’e getirsin, ben el kaldırayım.  Yine pancar hasadının başlamasına ve teslim edilmesine rağmen pancar taban fiyatının halen açıklanmaması da diğer bir mağduriyet sebebidir. Bu konuda da üzerimize düşeni yapmaya gayret edeceğiz.”