Barutçuoğlu Sinemaları 108 gün aradan sonra kapılarını açıyor

 

Koranavirüs önlemleri kapsamında kapılarını kapatanBarutçuoğlu Sinemaları 108 gün aradan sonra bugün yeniden seyirciyle buluşuyor.

Barutçuoğlu Sinemaları Müdürü Sevgi Çelik, seyircilerinin sağlığı için gerekli tedbirleri aldıklarını belirtip şunları söyledi:

“3 buçuk ay kadar kapalı kaldık. Seyircilerimizi çok özledik. Onlarda bizleri özlemişler. Geri dönüşler bu yönde. İlk hafta 4 film oynayacak. Daha eski vizyon olacak, ama sonrasında yeni filmlerimizde geliyor. Biz hazırlık aşamasında kapasitemizi yüzde 60 olarak ayarladık. İçerideki sosyal mesafeyi koruyacağız. Aileler yan yana oturabilecek, ama diğer kişilerle aralarında 1 boşluk, gerekirse 2 boşluk bırakacağız. Onun dışında her seans bitiminde içerisi tekrardan dezenfekteedilecek. Kapı girişlerinde ateş ölçümü yapılacak. Dezenfektanlarımız olacak. Lavabolardaki kurutma sistemlerine kadar değiştirildi. Korona tedbirlerine uygun bir şekilde ayarlandı. Fuaye alanındaki mesafeler ona göre ayarlandı. Büfede temassız alışverişe göre ayarlandı. Açıkta zaten hiçbir ürün satmıyorduk. Sadece mısırı açıktan satıyorduk. O da artık poşetlenecek. Gişede de sosyal mesafelerimiz ayarlandı. Bütün çalışanlarımız eldivenli, maskeli ve siperli olacak. Bu anlamda da ciddi çalışmalarımız oldu. Kapalı kaldığımız süreçte de inanılmaz yoğunlukta bir temizlik yaptık. 20 gün çok ayrıntılı temizlik yaptık. Her şey elden geçti. Bundan sonrada belli periyotlarda devam edecek.”

Gösterim sayıları hakkında da bilgi veren Çelik, “Artık günde 4 gösterimimiz olacak. Film saatlerini yönetmeliğe göre düzenledik. İlk 1 haftadan sonra yeni filmlerimiz gelecek. Bu hafta Bayi Toplantısı filmimiz var. Görünmez Adam seyircilerimizle buluşacak. Önümüzdeki hafta animasyon filmleri de gelmeye başlayacak. Biz zaten her hafta komedi, animasyon, korku filmini barındırıyoruz. Hijyenin daha çok artırılması dışında filmlerimiz aynı düzen devam edecek. Seanslarımızı mecburen azalttık” diye konuştu.

Sinemaya yoğun talep olduğu için kapılarını tekrar açtıklarını ifade eden Çelik, “Biz 1 Temmuz’da açmak istediğimizde aracı şirketlerimiz ‘Açmayın’ dedi. Birçok sinema en erken Ağustos’ta açacak ama biz açmak istedik, çünkü vatandaşlarımızdan yoğun bir talep var. Sürekli sinemanın ne zaman açılacağını bizlere sordular. Biz bu nedenle elimizi çabuk tuttuk. İnsanlarımız psikolojik olarak buna zaten çok ihtiyacı vardı. Sosyal etkinlik alanımız ilimizde de az.  Bu yüzden Barutçuoğlu’da bu konuda elini taşın altına koydu” dedi. Cengiz MUHZİROĞLU