Başkan Vidinlioğlu’ndan 18 aylık icraat dökümü

Bir gurur, bir övünç, bir çağrı, bir ikaz

  • “Pandemi sürecinde çok ciddi çalışmalara imza attık. Kastamonu’da her tarafın imdadına belediye olarak biz yetiştik.Bu süreçte bizim dış birimlerimizin hummalı bir çalışması var. Burunlarından kan gelme pahasına dezenfekte işlemi yaptılar. Pandemi ile mücadelede Kastamonu Belediyesi Türkiye’nin yüz akıdır, yeri de ilk 3’tür. ”
  • “Özellikle altyapı noktasında yılların eksikliğini gidermek adına çok önemli adımlar attık ve atmaya devam ediyoruz. Dünyanın ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiği bu süreçte gelirlerimizin azalmasına rağmen bir taraftan geçmişten gelen borçları ödüyor, diğer taraftan ilimize yeni yatırımlar kazandırma gayretimizi sürdürüyoruz”
  • “Artık bölgeler değil, şehirler yarışıyor.. Gelin, şehrin birleşenleri olarak şehri hem zihnen hem madden bu yarışa nasıl sokabiliriz bunun derdinde olalım. Ancak böyle olursa Kastamonu kazanacak, yoksa birlikte kaybedeceğiz. Gelin bu şehir adına ne yapılması gerekiyorsa birlikte yapalım. Ben seçim kaybetme pahasına o iradeyi göstereceğim.”
  • “Benden önceki dönemde kat artışı oldu. Emsal artışı için bana gelmeyin. Ben bu işlere gelmem. Eskiden kalan birkaç yer var, mağduriyetlerin önüne geçmek için buralarda inisiyatif kullanabilirim. Ama hukuki süreci başlamamış, henüz anlaşmalarını yapmamış insanlarla ilgili ben herhangi bir irade kullanmayacağım. Benim akçalı işlerle işim olmadı. Bundan sonra da olmaz.”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, göreve geldiği 18 aylık süreçte yapılan ve planlanan çalışmaları değerlendirdi.

Pandemi döneminde vatandaşların mağdur olmaması için gece gündüz demeden çalıştıklarının bilinmesini isteyen Galip Vidinlioğlu, bu süreçte 12 bin kişiye yardım yaptıklarını söyledi.

Vidinlioğlu, “Normal şartlarda ilimizde bu kadar mağdur insanımız yoktu. Pandemi sürecinde birçok insanımız ekonomik sıkıntıya düşerek, mağdur oldu” dedi.

Belediye müdürlüklerinin faaliyetlerini tek tek anlatan Başkan Vidinlioğlu, basın toplantısında şunları söyledi:

“Kastamonu’muzun marka kent imajını katkı sunmak adına turizm altyapımızı güçlendirmeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı hedefimize bizi yaklaştıracak Türkiye’nin ilk gastronomi merkezi ‘Acem Hanı Gastronomi Merkezi’ni şehrimizin hizmetine sunacağız. Projemiz Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından fizibilite destek programına alındı. Fizibilite ihalesi birimimiz tarafından 24 Haziran 2020 tarihinde yapıldı. İhaleyi alan firma ile belediyemiz arasında 26 Temmuz 2020 tarihinde sözleşme imzaladı ve çalışmalar hızla başladı. Fizibilite çalışması 26 Temmuz 2021 tarihinde tamamlanacak. Diğer taraftan devam eden çalışmalar doğrultusunda tarihi hanın yıkım izinleri alındı. Han aslına uygun ve depreme dayanıklı şekilde 2021 yılı içerisinde tamamlanacak”

“AHŞAP BİRİMİNİ YENİDEN KURUYORUZ”

“Kastamonu’muzun yüzde 66.9’luk yüzölçümünü ormanlar oluşturmaktadır. İlimiz ve ülkemizde kaybolmaya yüz tutmuş ahşap, oymacılık ve el işçiliği sanatını tekrar bu coğrafyada canlandırmak, sanayi, kültürel ve ekonomik alanda yeni kazanımlar elde etmek adına çalışmalara başladık. Bu noktada Belediyemiz bünyesinde onarımı gerçekleştirilen Kastamonu Belediyesi Mesleki Eğitim Kursları Merkezi’nde 120 metrekare alanda oymacılık, 160 metrekare alana da ise ahşap sanatını ayakta tutacak sanatkârların eğitimleri verilecektir. Gerekli malzemelerin temin çalışmaları da devam etmektedir. Hedefimiz ilimizde ahşap ve oymacılık sanatında Türkiye’nin en iyi kadrosunu oluşturup tarihi konaklarımızı ayağa kaldırmak, şehrimizin kültürüne kazandırmak ve oymacılık sanatımıza yeni pazar oluşturmaktır.”

“GÜMÜŞLÜCE’YE KADAR OLAN BÖLGEYİ TRAFİĞE KAPATMAYI PLANLIYORUZ”

“Kastamonu Kalesi’nin bakım ve restorasyon çalışmaları tamamlandı ve bize devredildi. Spor Lisesi’nin yapılacağı alanı Özel İdare’ye tahsis ettik. Bunun karşılığında Hisarardı Mahallesi’nde bulunan eski okul binasının yerini aldık. Burayı inanç turizmine katkı olması için otopark yapmayı, bu proje tamamlanınca da caddenin üst kısmını Gümüşlüce’ye kadar trafiğe kapatmayı planlıyoruz. Mehmet Feyzi Efendi Türbesi’nin oradan çevre yoluna da bağlantı kurarsak, o bölgedeki trafiği büyük oranda rahatlatırız”

AKILLI ŞEHİR ÇALIŞMALARI

“Akıllı şehir projemiz kapsamında elektrikli araçlar için şarj istasyon noktalarının altyapı çalışmalarını tamamladık. Çağın gerekliliklerinden biri olan yenilenebilir enerji sistemlerini akıllı şehirprojemiz doğrultusunda uygulamaya başlıyoruz. Belediyemizin elektrik giderinden yüzde 30 tasarruf sağlayacak güneş enerji sistemleri projemiz de bunlardan biri. Akıllı şehir projelerimiz giderlerden tasarruf sağlayacağı gibi yeni istihdam alanlarının da oluşmasını sağlayacak.”

BUDAMIŞ’IN ALTYAPI ÇALIŞMASI

“İller Bankası’ndan Budamış Mahallesi’nin alt ve üst yapısı için kredi talebimiz olmuştu. O kredi talebinin bir miktar revize etmek zorunda kaldık. Budamış Mahallesi’nin kanalizasyon yapımı için bir 10 milyon TL’lik kredi anlaşması yapılmış oldu. Ayrıca Karaçomak Deresi’nin Budamış Mahallesi’nde yer alan bölümünün ıslah çalışmasının kanalizasyon yapımı ile eşgüdümlü olarak gitmesi gerekiyordu. Derenin ıslahı için yaklaşık 18 milyon TL’lik bir projemiz onaylandı. Bu noktada emeği geçenlere teşekkür ediyorum. EKAP’a girişi yapıldı. En kısa zamanda da ihaleye çıkılacak. Derenin ıslahı ile birlikte Budamış Mahallesi’nin kanalizasyon yapımı eşgüdümlü olarak yol almış olacak.”

“2020 YILINDA 273 İCRA DOSYASI AÇILDI”

“2019 yılında adli olarak 56, idari olarak 6 dava açılmıştır. 22 dava devam etmektedir. 36 kamulaştırma davası bitmiştir. 128 icra dosyası açılmıştır, 22 dosya infaz olmuştur. 2020 yılında adli olarak 5 dava açılmıştır. İdari olarak 7 dava açılmıştır. 273 icra dosyası açılmıştır. 75 dosya infaz olmuştur. 2019 yılında 15 arabuluculuk yapılmıştır. 2020 yılında 4 arabuluculuk yapılmıştır. İcra davalarımız yıllardır defaten söylenmesine rağmen hiçbir şekilde dikkate alınmayan ve ödenmeyen faturalara ilişkindir. Kuruma olan borcunuza sadık olacaksınız. Bizim bunu silmek gibi bir lüksümüz olamaz. Pandemi sürecinde bununla ilgili olarak hiç kimseye işlem yapmadık.”

“TARİHİ CANLANDIRACAĞIZ”

“Kastamonu’muzun tarihi sokaklarını gün yüzüne çıkartmak ve ülkemizin kültür varlığına katkı sağlamak ve turizm hareketliliğini arttırmak adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte uygulayacağımız dev projemizin gerekli çalışmalarını tamamladık. Kentsel dönüşüm çalışmaları için 8,11 hektarlık alan bakanlık tarafından uygun bulunmuş ve proje Bakanlığa gönderilmiştir. Belirlenen alan 2’nci ve 3’üncü etap sokak sağlıklaştırma çalışmalarımızla bütünlük oluşturmaktadır. Kastamonu’nun tarihini canlandıracak dev proje için geri sayıma geçilmiştir. Tarihi Nasrullah Meydanı’nın çevresinde tek tip cephe iyileştirme projesini başlatıyoruz. İlk etapta meydanın içerisinde bulunan ve yol altında kalan 16 iş yerinin cephe iyileştirmelerini gerçekleştirilecek. Kastamonu kent merkezinde bulunan geçmişten günümüze kadar hem ticaretin merkezi hem de turizmin merkezi konumunda bulunan Nasrullah Meydanımız hak ettiği çevre görünümüne de kavuşacaktır.”

MİLLET BAHÇESİ

“Kuzeykent Mahallesi’de 240 dönüm arazi üzerine Millet Bahçesi yapıyoruz. Millet Bahçesi; yürüme yolları, bisiklet yolları, Millet Kıraathanesi ve Kastamonulu vatandaşlarımızın ihtiyaç duyacağı tüm sosyal alanları barındıracaktır. Projenin 21 Eylül tarihinde TOKİ tarafından ihalesi gerçekleştirilmiştir. İhalenin değerlendirme aşamasının ekim ayının ilk haftasında tamamlanması ve firmaya yer tesliminin yapılması beklenmektedir”

“HİLAL MASA’YA 4 BİN 21 TALEP GELDİ”

“Hilal Masa’ya 4 bin 21 talep geldi. Bu taleplerinde 3 bin 789’u sonuçlandırıldı. 116 tanesi çözüm aşamasında. Hilal Masa’ya gelen taleplerin sonuçlandırma yüzdesi yüzde 94 olarak gerçekleşti. Bu süreçte İtfaiye Müdürlüğümüz cansiperane çalışmaya devam ediyor. İtfaiyemiz tarafından; 33 bina yangını, 4 fabrika yangını, 22 araç yangını, 10 ot saman yangını, 3 odun kömür deposu yangını, 14 sınıflandırılmamış diğer hizmetler ve yangınlar olmak üzere toplam 86 yangına müdahale edilmiştir. 24 kamu kurumu ve özel kurum ile kuruluşlarında eğitim ve tatbikat yapılmıştır.”

“ATIKSU ARITMA TESİSİ”

“Çevremiz açısından büyük önem arz eden yaklaşık 100 milyon TL değerindeki dev proje Atıksu Arıtma Tesisi’nin yapımına başlandı. 47 bin metrekarelik alanda inşaat çalışması başlayan Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandığında 1’inci kademede ortalama günlük 31 bin 978 metreküp, 2’nci kademede ise günlük ortalama 38 bin 267 metreküp atık suyu arıtabilecek kapasitede olacak. Proje finansmanının yüzde 85’i Avrupa Birliği, yüzde 6’sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yüzde 9’u ise Belediyemiz tarafından karşılanacaktır.”

ALTYAPIYA 25 MİLYON TL

“Altyapı yatırımlarımız kapsamında toplamda 25 Milyon TL’lik bir çalışma gerçekleştirilecektir. Son dönemde özellikle yoğun yağışlar sonrasında ülkemiz genelinde görülen seller ve acı kayıplar göz önüne alındığında yapılan çalışmanın değeri daha iyi anlaşılabilecektir. Büyüyen, gelişen Kastamonu’da yeni yapılaşmanın artmasından dolayı hali hazırda var olan yerleşim bölgeleri genişlemeye başlamıştır.

Yeni yerleşim bölgelerine gerekli olan altyapıların yapılması ve eksikliklerin tamamlanması amacıyla projeler yapılmış ve devam etmektedir. Bu projeler kapsamında 16 adet malzeme alımı ihalesi, 15 adet yapım ihalesi ve 6 adet hizmet alım ihalesi olmak üzere 37 adet ihale yapılmıştır. İhalelerin toplam tutarı ise 15 milyon 120 bin 548 lira 79 kuruştur.”

“İHTİYAÇ SAHİPLERİNE

DESTEĞİMİZ SÜRÜYOR”

“İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza gıda desteğimizi sürdürüyoruz. Sosyal Yardım Marketimizce alınan dilekçe başvuru sayısı sonucunda 221 kişi her ay düzenli olarak gıda yardımından yararlanmıştır. Dönem sonu üyeler üzerinde yapılan incelemede 345 başvuru dilekçesi alınmış, Sosyal Yardımlar Değerlendirme Komisyonu inceleme raporu sonucuna göre 3 Ocak 2020 tarihi itibariyle mevcut üyelerden 109 aile ve yeni 102 aile olmak üzere toplamda 221 aileye her ay düzenli olarak gıda yardımı yapılacaktır. Toplam bin 477 aile Sosyal Marketten gıda yardımı almıştır. Ayrıca Kovid-19 salgını döneminde evden çıkamayan ve ihtiyaç sahibi 2 bin 500 başvurudan gerçek ihtiyaç sahibi 2 bin kişiye gıda yardımı yapılmıştır. İhtiyaç sahibi üniversite öğrencilerimizden 350 öğrenciye de gıda yardımı yapılmıştır. 2020 Yılı itibarıyla Müdürlüğümüz kapsamına giren Asker Ailesi Yardımıyla Mehmetçiklerimizin gözleri arkada kalmasın diye ailelerine bir nebze destek oluyoruz. 2020 yılından itibaren 110 adet başvurudan 105’ i olumlu sonuçlanarak asker maaşı verilmiştir. Akif olarak 62 aileye asker maaşı verilmektedir.”

AĞAÇ BUDAMA

ELEŞTİRİLERİNE YANIT

“Budama ile ilgili önüne gelen herkes konuşuyor. Ben bilmediğim konuda konuşmam, kimsede bilmediği konuda konuşmasın. Bir başka meslek erbabının kimseye ders vermek gibi cüreti olmamalı. Bu konuda bir şey bilmiyorsanız, en azından bu konudaki cahilliğinizi bilin ve susun. Ben bilmem, budamanın neden böyle yapıldığının cevabı yapanlardan alınabilir. Ben ziraatçı değilim. Eleştiriler gelince inceledim. Olayın bir mantığı var. Budama tek tip yapılan bir şey değil. Burada hem ağacın isteği önemlidir, hem de budayacak olanın ağaca bakması önemlidir. Burada 3’üncü bir kişinin çok fazla söz sahibi olmaması gerekir. Bunun adı sert budamadır. Eğer ağacı daha az budarsanız, bütün gücü ve kuvvetini köke vereceğinden betonları patlatırsınız. Zaten bazı noktalarda sıkıntılar var. Onları elden geçireceğiz. Bilmeyen bilmediğini bilsin ve bu konuda sussun. Bu konuda söz sahibi olacak olanlar ziraatçılardır. Bir kısmı yetişmedi. Budama senede 2 defa yapılır. Budama süresi geçince haliyle yapılamadı. Mecburen öbür budama döneminde budaması yapılmayanlar, budanacak. Laf olsun torba dolsun diye eleştiri yapmak doğru değil.”

“PANDEMİYLE MÜCADELEDE

TÜRKİYE’NİN YÜZ AKIYIZ”

“Pandemi sürecinde canını dişine takan sağlık çalışanlarımız olmazsa olmazlarımız. Allah onlara kuvvet versin. Gerçekten emekleri çok büyük. Bir o kadar da benim çalışanlarım. Hiçbirinin emeği göz ardı edilemez. Bu dönem öyle bir çalışmanın içinde oldular ki, ben kıyamadım. İzin kullanmadan çalıştılar. Onlara verdiğim sözü de en kısa zamanda yerine getireceğim. Bu süreçte bizim dış birimlerimizin hummalı bir çalışması var. Burunlarından kan gelme pahasına dezenfekte işlemi yaptılar. Kastamonu’da her tarafın imdadına belediye olarak biz yetiştik. Pandemi ile mücadelede Kastamonu Belediyesi Türkiye’nin yüz akıdır. Yeri de ilk 3’tür. Her yeri dezenfekte ettik ve mükerrer olarak bunu tekrarladık. Bütün kurumları dezenfekte ettik. Bazı yerlere büyük arabalarımız giremedi, oraları küçük araçlarımızla dezenfekte ettik. Yalnızca sitelerin dezenfektesini biz yapmadık. Pandemi sürecinde çok ciddi çalışmalara imza attık.”

“7 KAVŞAKTA VE DURAKLARDA BİR ÇALIŞMA YAPTIK”

“İnsan, araç ve yol üçgeninde ulaşım çalışmalarının ve yatırımlarının temelini; planlama, projelendirme ve yönetim çalışmaları oluşturmaktadır. Bu kapsamda şehrimizin mevcut sorunlarının çözülmesi, gerekse geleceğe yönelik yatırımların daha sağlıklı yapılabilmesi için ulaşım planlama ve trafik mühendisliği çalışmalarını başlattık. İlimizde 7 kavşağı ve durakları içerisine alan bir çalışmayı yaptık. Kentin gelişimine paralel olarak artan motorlu taşıt trafiği ve hareketlilik ile kent merkezinde yaşanan sorunları çözmeyi hedeflediğimiz çalışmanın ilk aşamasını tamamladık. Yapılan çalışmada taşıt ve insan trafiğinin daha düzenli bir hale getirilmesi, yayaların ve taşıtların daha güvenli hareket etmelerinin sağlanması hedeflenmektedir. Bu çalışma kapsamında, kentin ulaşım problemlerinin saptanması amacıyla kentin ulaşım karakteristiği ile ilgili birtakım bilgiler toplanmış, mevcut trafik sayım çalışmaları doğrultusunda trafikte yaşanan problemler belirlenmiş ve çözüme yönelik öneriler projelendirilmiştir. Yapılan analiz ve incelemeler neticesinde problemli olduğu tespit edilen arter ve kavşaklara yönelik geometrik düzenleme, sirkülasyon ve sinyalizasyon projeleri hazırlanmıştır. Gerçekleştirdiğimiz çalışma doğrultusunda Olukbaşı Kavşağı, Süt Kavşağı, Kebeci Kavşağı, Hastane Kavşağı, Hasan Doğan Tesisleri Kavşağı ve Kuzeykent Kavşağı ele alınmış olup proje çizimleri yapılmıştır.”

“HALK OTOBÜSLERİNDE

ÇOK CİDDİ EKSİKLİĞİMİZ VAR”

“Şehrimizde toplu taşıma araçlarında 31 Aralık 2020 tarihine kadar kartlı sisteme geçiş sağlanacaktır. Gerekli çalışmalar sürmektedir. Temassız akıllı kartlar ile toplu taşımada çok daha hızlı ve pratik ulaşımın yakalanmasını sağlayacağız. Özel Halk Otobüslerinde iletişim ile ilgili çok ciddi eksikliğimiz var. Burada yapılması gereken çalışmalarımız olacak. Bununla alakalı çok şikayet geliyor. Pandemi sürecinde de bu şikayetler gelmeye devam etti. Bu sorunların yaşanmaması lazım. Benim için önemli olan hemşerilerimin rahatı. Bu konuda hem sürücülerimizden hem de vatandaşlarımızdan hassasiyet bekliyorum. Son zamanlarda ayakta yolcu taşındığına yönelik şikayetler geliyor. Bu noktada araç doluyken, binen vatandaşlarımızda hatalı. Bu konuda herkesten hassasiyet bekliyoruz”

“YATIRIM YILI OLARAK

HEDEFLEDİĞİMİZ 2020’DE

HESABA KATMADIĞIMIZ

BİR PANDEMİYLE KARŞILAŞTIK”

“İlk etapta tespit edilen kısa vadeli borcumuzun 62 milyon TL olduğunu ancak geçmiş döneme ait faturaların da gelmeye devam ettiğini söylemiştik.  Bu kapsamda 2019 yılını 89 milyon TL kısa vadede ödenmesi gereken borç miktarıyla kapattık. 89 milyon TL’nin 42 milyon TL’si ise acil ödenmesi gereken tutar olarak önümüze geldi. En başta belirttiğimiz belediyemizin durumunu şeffaf bir şekilde hemşerilerimizle paylaştık. Yıl bitmeden bütçesinin büyük bölümü kullanılmış olarak devraldığımız belediyemizde kısa zamanda bir mali disiplin ortaya koymak adına önemli adımlar attık. Yatırım yılı olarak hedeflediğimiz 2020 yılında hesaba katmadığımız bir pandemiyle karşılaştık. Dünya ekonomisini alt üst eden ve insan sağlığını çok ciddi anlamda tehdit eden Kovid-19 salgını planlarımızda bazı değişiklikler yapmamıza neden oldu.”

“SALGINLA MÜCADELEYE

7 MİLYON TL HARCADIK”

“Pandemiyle mücadele tüm dünyanın olduğu gibi bizimde önceliğimiz oldu ve Türkiye’de mücadeleyi geniş kapsamda başlatan ilk belediye biz olduk. Bu süreçte maske, eldiven temini ve dağıtımı ile dezenfektan ve temizlik malzemelerinin temini için yaklaşık 4 milyon TL üzerinde bir harcama yaptık. Yine salgın sürecinde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yaklaşık 3 milyon TL’lik gıda, giyim, bebek bezi ve benzeri destekler sağladık.  Bu süreçte Kastamonu Belediyesi olarak salgınla mücadeleye toplam 7 milyon TL’lik bir kaynak aktardık.”

“ARTARAK DEVAM ETMESİ

GEREKEN GELİRLER AZALDI”

“Yine bu süreç doğrultusunda belediyemizin gerek İller Bankası’ndan gelen net tahakkukunda ve vergi öz gelirlerinde ciddi azalmalar söz konusu oldu. Örnek vermem gerekirse Nisan ayında 9 milyon 610 bin TL olan İller Bankası gelirimiz, Mayıs ayında 4 milyon 869 bin TL’ye düştü. Ağustos ayı geliri ise 4 milyon 820 bin TL olarak gerçekleşti. Artarak devam etmesi gereken gelirler azaldı. Yine emlak vergilerinin Mayıs-Kasım ayı olan ödemelerine bakıldığında bir önceki yılın aynı dönemine göre artması gereken gelirimizin yüzde 34’ten yüzde 21 seviyelerine gerilediğini görmekteyiz Bu da belediyemizin yaklaşık bir milyon TL’lik bir gelirinin daha kaybolmasına neden olmakta. Su tahsilatında ise yine 2020 yılının ilk 6 ayındaki tahsilatımız, 2019 yılının ilk altı ayındaki tahsilat tutarından 500 bin TL’nin üzerinde bir düşüş göstermiştir. Yine pandemi sürecinde esnaflarımızın yanında olmak ve onlara destek sağlamak adına kira bedellerimizi üç ay erteledik ve 684 bin TL’lik bir tahakkuku gerçekleştirmedik.”

“UZUN VADELİ BORCUMUZ

AĞUSTOS SONU İTİBARİYLE

55 MİLYON TL”

“Yaşadığımız bu olumsuzluklara rağmen 2020 yılının ilk altı aylık diliminde geçmişten gelen acil ödenmesi gereken 42 milyon TL’lik tutarın 18 milyon 500 bin TL’sini ödedik. 2019 sonu itibariyle 89 milyon TL olan kısa vadede ödenmesi gereken borcumuzu 67 milyon TL’ye indirdik. 2019 yılsonu itibariyle 39 milyon TL olan uzun vadeli borcumuz ise Ağustos sonu itibariyle 55 milyon TL’dir. Göreve geldiğimiz gün itibariyle sadece Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğümüzün alt yapı çalışmaları için 25 milyon TL’lik bir çalışma başlattığımız göz önüne alındığında uzun vadeli borcumuzun belediye bütçemize büyük bir etki yapmayacağı açıktır.”

“31 AĞUSTOS’A KADAR

70 MİLYON TL’LİK

YATIRIM HARCAMASI YAPTIK”

“Altyapı çalışmalarımızın önemi son dönemlerde diğer illerde yaşanan afetler sonrası daha iyi anlaşılmış, ulusal kanalların bazılarında çalışmalarımız örnek proje olarak tanıtılmıştır. Geçmişten gelen borcu eritme çabamızı sürdürürken şehrimize göreve geldiğimiz günden 31 Ağustos’a kadar olan sürede 70 milyon TL’lik yatırım harcaması yaptık. Özellikle altyapı noktasında yılların eksikliğini gidermek adına çok önemli adımlar attık ve atmaya devam ediyoruz. Dünyanın ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiği bu süreçte gelirlerimizin azalmasına rağmen bir taraftan geçmişten gelen borçları ödüyor, diğer taraftan ilimize yeni yatırımlar kazandırma gayretimizi sürdürüyoruz”

“BİZ BİRLİKTE KASTAMONU’YUZ”

“Seçim oldu bitti. Artık kucaklaşma zamanı, iş yapma zamanı. Bir daha sandık önünüze geldiğinizde beğenirseniz oy verirsiniz, beğenmezseniz oy vermezsiniz. Kaybetmeye tahammüllünüz yoksa hiç meydana çıkmayın. Çünkü seçim bu. Kimsenin tekelinde değil. Biz birlikte Kastamonu’yuz. Artık bölgeler değil, şehirler yarışıyor. Yani pastadan pay alabilmeniz için şehrinizi yarıştırmanız lazım. Şehrinizi yarıştırmak içinde böyle bir yarışa hazır olmanız lazım. Sadece bedenen değil, zihnen de hazır olmanız lazım. Gelin şehrin birleşenleri olarak şehri hem zihnen hem madden bu yarışa nasıl sokabiliriz bunun derdinde olalım. Ancak böyle olursa Kastamonu kazanacak, yoksa birlikte kaybedeceğiz. Kastamonu gibi kadim bir şehrin geri düşmesine benim gönlüm razı değil. Onun için ne yapmamız gerekiyorsa, birlikte yapalım. Şehir adına bir şeyler yapalım. İddialı olduğumuz alanlarla ilgili hepimizin aynı akortta olmamız lazım. Gelin bu şehir adına ne yapılması gerekiyorsa birlikte yapalım. Ben seçim kaybetme pahasına o iradeyi göstereceğim.”

“EMSAL ARTIŞI İÇİN BANA GELMEYİN”

“Benden önceki dönemde kat artışı oldu, herkes memnun. Herkesin memnun olduğu yerde bir şeyler doğru gitmiyor demektir. Herkes halinden hoşnutsa ortada bir problem vardır. Problemde şehirde zaten. Emsal artışı için bana gelmeyin. Ben bu işlere gelmem. Birkaç yerde kentsel dönüşüm çok önceden başladığı için, mağduriyetler çok önceden başladığı için; birkaç tane eskiden bugüne kalan kentsel dönüşüm yeri var; burada mağduriyetler söz konusu, bu mağduriyetlerin önüne geçmek için inisiyatif kullanabilirim. Ama hukuki süreci başlamamış, henüz anlaşmalarını yapmamış insanlarla ilgili ben herhangi bir irade kullanmayacağım. Benim akçalı işlerle işim olmadı. Bundan sonrada olmaz. Her kim böyle bir iddiada bulunuyorsa, şereften yoksundur. Elinde bir belge varda, konuşmuyorsa yine aynı ithamla karşı karşıyadır.”